• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

BOSCH rekora doymuyor!..

  BOSCH rekora doymuyor!..
Alman devi BOSCH firması Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasının kapılarını basına açtı.

 

 

 

  Manisa OSB’de 20 yıldır faaliyet gösteren ve son 3 yılda üst üste 500 bin kombi üreterek rekor kıran Alman devi Bosch’un Manisa fabrikası, 2013 yılı hedefini 600 bin kombi üretimi olarak belirledi.
 Türkiye’de en fazla yabancı sermayeye sahip yatırımcı şirket olan Bosch, Çin dahil dünyanın 34 ülkesine kombi satmaya başladı.  Dünyadaki 21 ayrı üretim merkeziyle göz kamaştıran Bosch Termoteknik, kombi üretiminde Manisa OSB’deki fabrikası sayesinde kendi kendisiyle yarışır hale geldi.
 Bosch Teknik Genel Müdürü İrfan Bayrak, Satış Genel Müdürü Zafer Polat, Genel Müdür asistanı Gamze Kurban, Ar-Ge Merkezi Müdürü Saim Kırgız ve Ticari Genel Müdür Akın Kazak fabrikanın 2013 yılı faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Dünyada 21 ayrı merkezi bulunan, Manisa Organize Sanayi Bölgesinin en eski işletmelerinden birisi olan Bosch Termoteknik Manisa ile ilgili bilgiler veren Ticari Genel Müdür Akın Kazak, şirketin Manisa OSB’de yer alan üretim merkezi sayesinde kombi üretiminde kendi kendisiyle yarışır hale geldiğini ifade etti.
 3 yıl üst üste 500 bin kombi üreterek rekor kıran fabrikanın 2013 yılı hedefinin 600 bin kombi olduğunu belirten Kazak, “Manisa Organize Sanayi bölgesinde üretimini yaptığımız kombileri bugün 34 ayrı ülkeye ihraç ediyoruz. Tüm dünya Çin’den mal alımı yaparken, biz Çin’e ürün satar duruma geldik. Bu fabrikada yaptığımız yatırımın yüzde 70’ini ihraç eder hale geldik. Manisa’ya gelerek ne kadar doğru bir seçim yaptığımız görmüş olduk. Sadece Fabrika’ya 5 milyon Euro’su 2013 yılında olmak üzere, son beş yılda 32 milyon Evro’luk yatırım yaptık” dedi.GÜÇLÜ AR-GE'Sİ İLE HEDEF BÜYÜTÜYOR
 Manisa OSB’deki Bosch Termoteknik Manisa fabrikasında tamamı Türk Mühendislerden oluşan 75 kişilik bir Ar-Ge ekiplerinin olduğunu belirten Ar-Ge Merkez Müdürü Saim Kırgız ise, “Ar-Ge Merkezi’nde son üç yıl içerisinde 14.3 milyon Euro’luk Ar-Ge harcaması yapıldı. Merkeze yapılan yatırımın önümüzdeki iki yılda 10 milyon Euro’yu aşması hedefleniyor. Çevre dostu ürünler üreten fabrikamız her geçen gün büyüyor” diye konuştu.
Manisa OSB’nin dev firması Bosch’un her yıl rekor üstüne rekor kırdığını anlatan Teknik Genel Müdür İrfan Bayrak ise “2011 ve 2012 yıllarında 500 binin üzerinde üretim adedi ile fabrika tarihinin en yüksek üretimini gerçekleştiren Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası, 2013’ü yeni bir üretim rekoruyla kapatacak. 2013 yılı sonuna kadar 600 binin üzerinde kombi üretmesi planlanan fabrikamız, bu rakamla Bosch fabrikaları arasında en fazla kombi üreten fabrika olma unvanını koruyacak. Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası’nın orta vadeli hedefi ise, üretimini ikiye katlamak” açıklamasında bulundu.EN İYİ İLERLEME  ÖDÜLÜ
 Bosch kombi ürünlerinin yüzde 30’a varan tasarruf sağladığını kaydeden Bayrak, “Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası, tüm dünyaya yaptığı satışla 2011 yılında Türkiye’nin en büyük 47. ihracatçısı, 2012 yılında da ise 42. oldu. 2011 yılında Manisa ilinde en fazla kurumlar vergisi ödeyen özel işletme seçilen Fabrika, Bosch Termoteknik Divizyonunda, 2011 yılında “En İyi Fabrika”, 2012 yılında ise “En İyi İlerleme” ödüllerini aldı. 2012 yılını İklimlendirme Sanayi İhracat Şampiyonu olarak kapatan Fabrika, aynı yıl, Türkiye’nin en büyük 124. şirketi olma unvanını da elde etti” dedi.
 Manisa Bosch fabrikasında 870 kişinin istihdam edildiğini belirten Teknik Genel Müdür Bayrak, “Manisa ve çevre illerinde yerli iş gücüne yönelerek istihdam sağlıyoruz. 2011 yılında Bosch’un dünyadaki tesisleri arasında ‘En iyi termoteknik fabrikası’ olarak değerlendirilen Manisa Fabrikası, kurulduğu günden bu yana toplam 4 milyonun üzerinde cihaz üretimi yaptı. Bugün bu fabrikadan çıkan ürünler,  Türkiye’nin yanı sıra; Ortadoğu ve Kafkaslar’da ve hatta Çin Halk Cumhuriyetinde insanların ısınmalarını sağlıyor” diye konuştu.

(HABER: ADİL BAĞCI)

 

 

 

Bu haber 5339 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ