• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

İndesit ikinci fabrikasını açtı!..

İndesit ikinci fabrikasını açtı!..
Indesit Company Türkiye`deki 20. yılında ikinci dev yatırımı olan Manisa Çamaşır Makinesi Fabrikasını, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci`nin katılımıyla tanıttı.

     Yatırım törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Indesit Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Marco Milani’nin yanı sıra AK Parti Manisa Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi, CHP Manisa Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özgür Özel, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Vali Abdurrahman Savaş, Milletvekilleri, sanayici ve iş adamları katıldı.
Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve toplam yatırım maliyeti 35 milyon Avro olan Çamaşır Makinesi Fabrikasının yaklaşık 750 kişiye istihdam sağlayacağı açıklandı. 32 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek tesisin, yılda 1 milyon 400 bin adet üretim kapasitesi bulunacağı ve üretimin yüzde 75’ini başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yurt dışına ihraç edeceği açıklandı.

BAŞARILI VE KARARLI EKONOMİ
      Manisa Çamaşır Makinesi Fabrikası Yatırım Töreni’nde konuşan Indesit Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Marco Milani, Türkiye’nin son 10 yılda ekonomik açıdan yakaladığı başarıları dikkatle izlediklerini ifade ederek “Türkiye’deki yatırımlarımız nedeniyle başarılı ve kararlı ekonomi politikaların olumlu sonuçlarından yararlanıyoruz. Türkiye, stratejik konumu, istikrarlı ekonomisi, genç nüfusu ve dinamik iş gücü gibi avantajlarının yanı sıra son dönem imza attığı ekonomik başarılarla da Indesit Company için faaliyet gösterdiği coğrafyada en önemli ülkelerden biri haline geldi. Indesit Company, İtalya, Portekiz, Rusya, İngiltere ve Ukrayna’da lider konumda olan Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticilerinden birisi ve Türkiye, bir çok global marka için olduğu gibi bizim için de önemli bir başarı hikayesinin adresi oldu. Bugün Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde Indesit Company Çamaşır Makinesi Fabrikamızı kuruyoruz. Türkiye’deki 20. yılımızı 2. fabrika yatırımımızla kutluyoruz. Bu yeni yatırımımızla birlikte Türkiye’de bugüne kadar yaptığımız yatırımların toplamı 150 milyon Avro’yu aştı. Yeni yatırımımız Türkiye’ye olan güvenimizi perçinlendi ve inanıyoruz ki büyüme hızımızı daha da arttıracak. Toplam yatırım maliyeti 35 milyon Avro olacak çamaşır makinesi fabrikamız, daha önce soğutucu fabrikamızla kırdığımız ihracat rekorlarını yenilememizi, Indesit Company Türkiye olarak çıtayı daha da yukarı taşımamızı sağlayacak” dedi.
Indesit Company olarak Türkiye’deki 20. yıllarında Çamaşır Makinesi Fabrikası yatırımıyla bir hayali gerçekleştirdiklerini belirten Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Neriman Ülsever “2023’e hazırlanan Türkiye’de, yeni bir üretim tesisi kuruyor, yeni istihdam imkanları yaratıyor, yeni teknolojiler getiriyoruz. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından verilen Elektrik–Elektronik kategorisinde birincilik ödülünü 4 yıldır üst üste alıyoruz, yeni fabrikamızla yeni ihracat rekorları kırmaya devam edeceğiz” dedi.
       Törende konuşan AK Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi hükümetin sanayiciye ve üretene desteğinin artarak devam edeceğini ve Manisa’nın hem egenin hem de Türkiye’nin parlayan ili olacağını söyledi. Vali Abdurrahman Savaş’da Avrupa’nın yatırıma en uygun kenti seçilen Manisa’nın hem yerli hem de yabancı sanayicinin gözdesi olduğunu belirterek, “Manisa günden güne büyüyor. Ekonomiye can veriyor” diye konuştu.

MANİSA’YI MODEL ALIYORUZ
       Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’de tanıtım töreninde İndest Company firmasının yeni yatırımının Manisa ve Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Manisa’nın bu tip yatırımlarla teknoloji merkezi haline geldiğini belirten Bakan Zeybekci, “Manisa’daki bu teknoloji merkezli kümeleşme gelecekte bilim ve sanayinin buluştuğu en birinci il olarak Manisa’yı ön plana çıkaracak. Bizim hükümet olarak Manisa ve Manisa benzeri illerin sayısını arttırma gibi bir hedefimiz var. Bu yoğunluğu Anadolu’nun derinliklerine doğru götürmemiz gerekiyor. Yabancı sermaye yatırımlarını çok önemsiyoruz. Kim Türkiye’ye gelip yatırım yapıyorsa onlara kucağımızı açıyor ve başımızın üstünde yerimiz vardır diyoruz. Biz doğru bildiğimiz yolda ilerleyip, Türkiye’ye gelip doğrudan yatırım yapan firmalara Türkiye’nin tamamını açmaya hazırız. Türkiye 2002 yılına kadar 13 milyar dolar yatırım aldı. Ancak bu rakam 2002’den bu yana 140 milyar dolara çıktı. Aynı dönemde başka ülkeler bizden daha yüksek performans gösterdi. Biz bu rakamı yeterli bulmuyoruz. Bakanlık olarak tüm ülke genelinde yatırım yapılması için teşvik bölgeleri oluşturduk. Bunları yapmaya da devam edeceğiz. Özellikle Ar-Ge çalışmalarında yerli ve yabancı sanayiciye büyük teşvikler vermeye hazırız. Türkiye bugün yaşanan sıkıntılarından en sıka zamanda kurtulacak. Bunları biz doğum sancıları olarak görüyoruz. Bu sancılardan sonra Türkiye daha da güçlenerek 2023 hedefine ulaşacak. Türkiye’nin siyasi ve ekonomik olarak istikrarsızlaştırılmak istemesinin kimseye bir faydası yok. Türkiye’nin bölge coğrafyasına büyük faydaları var. Dostlarımızda bunu biliyor. Türkiye’yi bir fırsatlar ülkesi olarak görüyor ve buraya yatırım yapmaya geliyorlar. Türkiye daha fazla üretim, daha fazla istihdam hedefine ulaşıp, sağlam temellere oturan Milli büyüme ve gelişmeyi yakalayacağına biz eminiz” dedi. Bakan Zeybekci’nin konuşmasının ardından firmanın 20.yılı sebebiyle sahnede kutlama düzenlendi.

Indesit Company Hakkında:

     Indesit Company, Avrupa’nın önde gelen solo ve ankastre ev aletleri (çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, derin dondurucu, ocak, fırın ve davlumbaz) ve küçük ev aletleri üreticilerinden biridir. İtalya, İngiltere ve Rusya gibi büyük pazarlarda lider konumundadır. 1975 yılında kurulan ve 1987’den beri Milano Borsası’nda işlem gören Indesit Company 2013 yılında “2,7 milyar Avro” satış rakamına ulaştı. Indesit Company İtalya, Polonya, İngiltere, Rusya ve Türkiye’deki 8 sanayi bölgesinde 16 bin çalışanıyla hizmet veriyor. Grubun ana markalarını Indesit, Hotpoint ve Scholtes oluşturuyor.

 

 

 


Bu haber 3403 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ