• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Mesir, nevruz ateşiyle karılacak!..

Mesir, nevruz ateşiyle karılacak!..
Manisa`da 474. Uluslararası Mesir Festivali`nin başlangıcı olan Mesir Macunu, 21 Mart`ta yakılacak Nevruz ateşiyle birlikte karılacağı bildirildi.

 
    474.’si yapılacak olan Uluslararası Mesir Festivali’nin 21 Mart Cuma günü Nevruz Bayramı ile birlikte başlayacak. Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, bu yıl yerel seçimler olması sebebiyle festival kutlamalarının 22-27 Nisan tarihleri arasında yapılacağını söyledi.

    Mesir Karma törenin ise 21 Mart Günü Nevruz ateşiyle birlikte gerçekleştirileceğini belirten Karaköse, "Her yıl olduğu gibi bu yılda Nevruz Bayramı ilimizde coşkulu bir şekilde kutlanacak. 21 Mart günü sabah Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunulması töreni ile başlayacak Nevruz Bayramı kutlama etkinlikleri, protokol üyelerinin Nevruz ateşini yakması, örste demir dövmesi, yumurta tokuşturmasıyla devam edecek. Ardından Sultan Parkı Bimarhanesi’nde Nevruz Ateşiyle birlikte bu yılın Mesir Macunu temsili olarak karılacak. Aynı gün içinde Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsü’nde konser düzenlerken, akşamında Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün İzmir Devlet Klasik Türk müziği korosu Kültür Sitesi Lale Salonu’nda vatandaşlarımıza ücretsiz konser verecek. Gün içerisinde ise Tarzan Meydanı’nda çeşitli sivil toplum örgütlerimizin etkinlikler yapacak." diye konuştu.  Karaköse ayrıca Mesir Karma töreni kapsamında 20 Mart Perşembe günü Kazakistan’nın Kazak Devlet Orkestrası Kültür Sitesi Lale Salonu’nda konser vereceğini söyledi.

Bu haber 1923 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ