• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Kazaklar çağırıyor!..

Kazaklar çağırıyor!..
Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Manisa`ya gelerek Manisalı iş adamlarını ülkesine yatırıma davet etti.

  

    Manisalı iş adamlarını ülkesine yatırıma davet eden Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, “Bizim Türkiye ile 4 milyar dolar ticaret hacmimiz var. Ülkemize yatırım yapan Türk sanayiciler Petrol, gaz, çinko ve buğdaya yatırım yapıyorlar ve hepsi de çok memnun. Ben Türk iş adamlarına böyle bir fırsatı başka yerde bulamazsınız diyorum” dedi.
    Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’ı makamında ziyaret eden Tüymebayev, ülkesinde Kazak-Türk Sanayi Bölgelerinin oluşturulması için anlaşma yapıldığını hatırlattı ve Manisalı iş adamlarını ülkesine davet etti.
Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’ı Nevşehir valiliği döneminden tanıdığını hatırlatan Büyükelçi Tüymebayev, “Kendisi Kapadokya bölgesinde Kazaklara her daim sahip çıktı. İki ülke arasındaki dostlukta hep köprü oldu. Onun Manisa’da olması bizim buraya gelişimize cesaret oldu” dedi

ORTAK BAYRAMIMIZ
   Bahar Bayramı Nevruz’u Manisa’da kutlayacaklarını belirten Büyükelçi Tüymebayev, “Kazakistanın en büyük orkestrasını Manisa’ya getirdik. Ortak bayramımız Nevruz’da birlikte olacağız. Ayrıca yerel seçimlerden sonra yapılacak olan Mesir Festivalinde de Kazakistan olarak yer almak istiyoruz” diye konuştu.
   Manisalı iş adamlarına Kazakistan’ın Rusya ve Belarus’la birlikte Gümrük Birliği ülkesi olduğunu hatırlatan Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, “170 milyon nüfuslu bu büyük pazardan Türk ve özellikle Manisalı iş adamlarının yararlanmasını istiyoruz. Kapılarımız Manisalılara sonuna kadar açık” dedi.

TÜM İMKANLAR DEVLETTEN
   Kazakistan Cumhuriyetinin yatırımcılara tüm imkanları sağladığını hatırlatan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, “Bizim Türkiye ile 4 milyar dolar ticaret hacmimiz var. Ülkemize yatırım yapan Türk sanayiciler Petrol, gaz, çinko ve buğdaya yatırım yapıyorlar ve hepsi de çok memnun. Ben Türk iş adamlarına böyle bir fırsatı başka hiçbir ükede bulamazsınız diyorum. 170 milyon nüfuslu bu Pazara Türklerin hakim olması bize mutluluk verir” dedi.
Kazakistan Cumhuriyetinin yatırımcıya sanayi, tarım ve hayvancılık alanlarında bir çok imkan sunduğunu anlatan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, “Türkiye’nin tüm şirketlerine talibiz. Zaten Kazakistan’a yatırım yapan şirketler arasında Türk firmaları ilk üçte yer alıyor. Bunun büyümesi bizi mutlu ediyor” dedi.

MANİSA DÜNYA MARKASI
    Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’ta Manisa’nın kendi markaları ve diğer büyük markalara yaptığı ev sahipliği ile bir dünya markası konumunda olduğunu ifade etti. Vali Savaş, “Manisa’da Salihli ilçesinde kazak halkının yoğun yaşadığı bir bölge var. Onlarla ilişkilerimiz çok iyi. Kardeş ülke Türkiye ve Kazakistan bundan sonra sanayi de kardeşliğini ilan edecek” dedi.
Manisa’nın özellikle tarımda çok ileride olduğunu anlatan Vali Savaş, “Biz Manisa olarak tarımda çok ilerdeyiz. İhracaatımız çok fazla. Dünya pazarında yer alan çekirdeksiz Sultaniye kuru üzümünün yüzde 50’si Manisa’dan gidiyor. Manisa medeniyetlerin buluştuğu bir kent. Lidyalılardan bugüne kadar hep büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir il. Son dönemde Organize Sanayi Bölgesiyle de göz dolduruyor. 400 yılı aşkın kutlanan mesir geleneğimiz var. Bu yılda bahar bayramını Kazak kardeşlerimizle kutlamanın sevincini yaşıyoruz” dedi.


Bu haber 1791 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ