• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Bir Hıdrellez böyle geçti...

Bir Hıdrellez böyle geçti...
Hıdrellez Günü Manisa`da sokaklar renklenirken, gece toplanıp ateşin üzerinden atlayarak dilek tutanlar, sabahleyin kırlarda buluştu.

     Manisalılar Hıdrellez coşkusunu doyasıya yaşadı. Geceleyin evlerinin önünde ateş yakarak, yakınlarıyla beraber ateşten atlayan vatandaşlar, kağıda yazarak hazırladıkları dilekleri ise gül ağaçlarına astı. Gece geç saatlerde başlayan yağmur öncesinde sokaklar; gülen, oynayan ve eğlenen insanların mutluluklarıyla doldu taştı. Hıdrellez nedeniyle eğlenen Manisalılar coşkulu bir bahar kutlaması gerçekleştirdi.
     Sabah saatlerinde ise yeşil alanları dolduran vatandaşlar, yakınları ve aileleriyle bir araya gelerek geleneksel Hıdrellez kahvaltısı yapıp, kırlarda dolaşarak çiçekler topladı. Toplanılan çiçekler evlerin kapılarına asıldı. Manisa'da her yıl coşkuyla kutlanan Hıdrellez'den bu sene de geriye, renkli görüntüler eşliğinde gerçekleşmesi beklenen dilekler kaldı.

MTSO NİOBE'DE LOKMA DÖKTÜRDÜ
    Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO)Hıdrellez Bayramında Niobe Tiyatrosu önünde lokma döktürdü. Manisa TSO’nun her yıl geleneksel olarak döktürdüğü hıdrellez lokması şenliklere gelen vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Baharın başlangıcının ilk günü kutlamak üzere ağlayan kaya mevkiine akın eden vatandaşlar  Hıdrellezi büyük bir  coşku ile kutladılar ve dilek tuttular.

KADIN MECLİSİ SÜREYYA'DA EĞLENDİ
    Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’ndeki bayanlar, Süreyya Tabiat Park’ta düzenlenen Hıdrellez Şenliği’nde buluştu. Hıdrellez’in coşkuyla kutlandığı şenliğe, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu da katıldı.
    Süreyya Tabiat Park’ta, Valilik, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği, Manisa Ticaret Odası, Manisa Ticaret Borsası, MESOB ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle Hıdrellez Şenliği düzenlendi. Hıdrellezin coşkuyla kutlandığı şenliğe Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu ile Kent Konseyi Kadın Meclisi’ndeki bayanlar katıldı. Şenlikte  Ustamehmetoğlu ve bayanlar dilek kartlarına dileklerini yazarak ağaca astılar. Etkinlikte bayanlar, çalan müziklere eşlik ederek gönüllerince eğlendi.  

 

 

 

 

 


Bu haber 2230 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ