• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Rüya proje için geri sayım başladı!

Rüya proje için geri sayım başladı!
Türkiye`nin ilk Zaman Geçidi Projesi için geri sayım başladı. Projenin Zafer Kalkınma Ajansı ve TKDK'dan aldığı onay ve desteğin ardından, ruhsatlandırma aşamasına gelindi.

     Projenin mimarı Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, Zafer Kalkınma Ajansı ve TKDK'dan aldıkları onay ve desteğin ardından çalışmaların hızlandığını belirtti.  Büyükşehire geçiş sürecinde ruhsat verme işleminin de Büyükşehir Belediyesi'ne kaldığını belirten Pala, Cengiz Ergün'e  şimdiye kadar projeye gösterdiği ilgi için teşekkür ederken, "Ruhsatlandırma işleminin hızlandırılması, projemize  1 milyon lira hibe verilmesini sağlayacaktır" dedi.
    Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Bşakanı Mustafa Pala, Kooperatifin Yönetim Kurulu Üyeleri Yaşar Çoşkun ve M. Altan Töre ile birlikte, Birlik Parkı içersinde bulunan Yunus Emre Bilge Çadırı'nda bir basın toplantısı düzenledi.  Toplantıda konuşan Mustafa Pala,  “Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi olarak hazırladığımız Zaman Geçidi Projemizin Tarımı ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Zafer Kalkınma Ajansı  tarafından desteklenecek projeler içine alınması projemizin yapılabilirliğinin ve sürdürebilirliğinin somut kanıtıdır” dedi.
    Yunt Dağları'nda Ortaköy ve Dazyurt Köyleri arasında 102.000 metrekare arazi aldıklarını belirten Mustafa Pala,  "Kooperatif olarak alımı gerçekleştirdiğimiz arazi için Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı, hazırlanmış ve planlar İl Meclisince onaylanmıştır. Projemize destek veren Manisa Valimize, olumlu görüş bildiren ilgili kurum ve kuruluşlara ve kapanan İl Genel Meclisimizin başkan ve üyelerine yürekten teşekkür ediyoruz. İlgili kurum ve kuruluşlardan destek gören projemiz, Zafer Kalkınma Ajansı ve TKDK tarafından da yardım yapılacak projeler içine alınmıştır. Projemizin gördüğü  bu ilgiden aldığımız güçle çalışarak projemizi 2014 yılı içinde hayata geçireceğiz" dedi.
    Mustafa Pala, Yaşar Coşkun ve Altan Türe yaptıkları ortak basın toplantısında; "Manisa’mızın tarım ve sanayide hızla gelişen ve tüm dünyanın ilgisini çeken bir kent olmuştur. Tarımda, sanayide ve ticarette gelişen Manisa aynı başarıyı turizmde gösterememiştir. Oysa turizm konusunda önemli tarihi eserlere, doğal güzelliklere sahibiz. Manisalı olarak her birimiz kendimizi turizm elçisi gibi görmeliyiz. Biz bu amaçla Obasya Turizm Geliştirme kooperatifini kurduk. Yapacağımız çalışmaların sonunda inanırsan, birlik olursak ve çalışırsak başarılı olabileceğimizi gördük. Çalışmalarımızı destekleyen başta Valimiz Abdurrahman Savaş olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.  Bilindiği gibi Büyükşehir’e geçişle birlikte İl Özel İdaresi tüm yetki ve sorumluluklarını belediyelere devretmiştir. Kooperatifimizin projesini uygulayacağı alan Yunusemre Belediyesi hudutları içinde kalmaktadır. Ancak yeni kurulan belediyelerimiz bu kuruluş döneminde projelere ruhsat veremediklerinden dolayı Büyükşehir’e dönüşen belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Projemizi her ortamda desteklediğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’e  teşekkür ediyoruz. Ruhsatlandırma işleminin hızlandırılması, projemize  1 milyon lira hibe verilmesini sağlayacaktır. Projemize İl Özel İdaresi döneminde gösterilen ilginin Büyükşehir ve Yunusemre Belediyesi’mizce de gösterilmesi Türkiye’de ilk Zaman Geçidi Müzesi’nin Manisa’da kurulmasını sağlayacaktır. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla Manisa’mızda turizmin gelişimine katkıda bulunarak, Manisa’nın turizm seferberliğini başlatmak ve sürdürmek istiyoruz” denildi.

   Zaman Geçidi Müzesi ile Yunt Dağları'nda ahşap ve keçeden yapılma yurtlardan oluşan bir oba kurulacak. Obada konaklama yapılabilecek, ata binilebilecek ve okçuluk yapılabilecek. Obada ayrıca hobi bahçeleri de bulunacak. 19.yy Yunt Dağları evlerinin bulunacağı bölümde ise halıcılık müzesi, çeyiz odası, dönemin yemeklerinin servis edileceği lokanta ve sosyal tesisler bulunacak.

 

 


 


Bu haber 2726 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ