• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Başkan Özkasap, Nefes Kredisi hakkında açıklamalarda bulundu

Başkan Özkasap, Nefes Kredisi hakkında açıklamalarda bulundu
Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Nefes Kredisi hakkında önemli açıklamalar yaparak, proje hakkında detaylar verdi.
Manisa Ticaret Borsası; TOBB, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türkiye Genelindeki Oda ve Borsaların Ortaklığında Bugün Hayata Geçirilen KOBİ’lere Nefes Kredisi Projesi’ne, 2017 Yılına Girerken, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme Statüsündeki Üyelerinin Finansman İhtiyaçlarının Uygun Koşullarda Karşılanmasına Katkı Sağlamak Üzere 1 Milyon Türk Lirası Kaynak Aktarımı Yaparak, Toplamda 10 Milyon Türk Lirası Tutarında Kobi Kredi Havuzu Oluşturdu.

Projeye ve Manisa Ticaret Borsasının desteğine ilişkin olarak Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap da açıklamada bulundu:

“- İç ve dış piyasalardaki talep yetersizliği ve bunun da sebep olduğu agresif rekabet, Döviz kurlarındaki artış, Çekli ödemelerde uzayan vadelerle oluşan nakit sıkışıklığı, Nakit sıkışıklığının getirdiği zincirleme tahsilat sıkıntısı, Tahsilat sıkıntısının neden olduğu kaynak yetersizliği ile İşletme döngüsü için gerekli maliyetlerin karşılanmasında yaşanan sorunlar gibi nedenlerle;

2016 yılı pek çok sektörümüz için zor geçiyor. Çok kısa bir süre sonra gireceğimiz 2017 yılına da yansımalarının olacağı gözleniyor. Genel olarak Türkiye Ekonomisini etkileyen mevcut konjonktür, etkileri bakımından Manisa’yı da kapsıyor.

Ancak; Bereketli toprakları ve müteşebbisliği ile Ülkesi ve Milleti için çalışan Manisa’nın, yüksek çeşitlilik ve kalite ile üretim faaliyetlerini sürdürmesi gerekiyor.

Bilindiği üzere, içinde bulunduğumuz ekonomik süreçte, işletme döngüsü ve yatırımlarda finansmana uygun şartlarda erişim de KOBİ statüsündeki işletmelerimizin en önemli ihtiyaçları arasında.

İşletmelerimizin bu ihtiyaçlarını finans piyasasından yıllık enflasyon oranının çok üzerindeki, ortalama %15 yıllık faiz oranlarıyla karşılamak durumunda oluşları da büyük sorun teşkil etmektedir.

Genel Türkiye Ekonomisinin canlılığını ve üretim hacmini doğrudan etkileyen bu sorunun nasıl telafi edilebileceği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde yerel ve ulusal ölçekte yapılan çalışmalarda ele alınmış ve nihayetinde; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere “TOBB Nefes Kredisi” adı altında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile Protokol imzalanmıştır.

Protokol kapsamında;
•Manisa Ticaret Borsası da projeye katılarak, KOBİ Statüsündeki Üyelerine kullandırılmak üzere Projeye 1.000.000-TL (Bir  Milyon Türk Lirası) Kaynak aktarma kararı almıştır.

TOBB’un da Projeye katılan Oda ve Borsaların sağladığı kaynağa, tahsis edeceği 10 kat kredi limiti ile Manisa Ticaret Borsası’nın Üyelerine sağladığı toplam kredi kaynağı havuzu 10.000.000-TL (On Milyon Türk Lirası) tutarında olacaktır.

•Üyelerimizin kredi ihtiyaçlarında kullanmaları için belirlenen bu kaynak T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş.’nin Manisa Merkez Şubelerine eşit olarak aktarılmıştır. Bugünden itibaren de KOBİ Statüsündeki Üyelerimiz tercih edecekleri Banka üzerinden başvurularını yapabileceklerdir.

•2017 yılı için 1 yıl süreyle uygulanacak olan Proje’de, Üyelerimizin kullanacağı kredinin vadesi 12 aydır. Eşit taksitle aylık geri ödemeli olarak kullandırılacak kredinin vadesinde uzatma veya kısaltma olmayacaktır. Daha fazla işletmenin faydalanabilmesi için anapara geri ödemeleri aynı işletmeye tekrar kredi olarak kullandırılamayacaktır.

•Kredinin brüt faiz oranı Aylık %0,825, Yıllık %9,90’dır.

•Kredinin kullandırılmasındaki Azami Limit (Grup İştirakleri Dahil) 150.000-TL’dır (Yüz Elli Bin Türk Lirası)

•Faydalanmak isteyen Üyelerimiz, öncelikle Borsamızdan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibareli faaliyet belgesi alacaklar, İki Banka içinden tercih ettiklerine giderek Bankanın talep edeceği evraklar ile Banka üzerinden süreci başlatacaklardır.

•Sadece Borsamız Üyelerinin başvuru yapabileceği “TOBB Nefes Kredisi”nde; Protokol imzalanan Bankalar tarafından talep edilecek 250,00-TL ve Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği Kefalet Başvuru Bedeli ve Komisyonu dışında herhangi bir masraf veya komisyon bedeli talep edilmeyecektir.
Bu haber 996 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ