Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 31 in /home/manisain/public_html/moduller.php on line 409
Fiziksel aktivite seferberliği - Manisa Haber , Manisa Haberleri - Manisa İnternet Haber

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Fiziksel aktivite seferberliği

Fiziksel aktivite seferberliği
Türkiye Fizyoterapistler Derneği, hayata geçirdiği projelerle bilinç düzeyinin artırılmasını hedefliyor.
Türkiye Fizyoterapistler Derneği, hükumetin önderliğinde 2017 yılında sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasına geçildiğini belirterek, koruyucu yaklaşımların ve sağlıklı yaşlanmanın ön plana çıktığı bu dönemde medyada doğru egzersiz konusunda eğitim, yetki ve deneyim sahibi olmayan kişilerin yer aldığını, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşımda problemler yaşandığını bildirdi.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği, Akhisar Belediyesinin destekleri ile 8 Nisan 2017 Cumartesi günü sabah saat 08.30’da Şehir Stadyumunda “Doğru Ellerden Egzersiz” adı altında fiziksel aktivite etkinliği gerçekleştirecek. Etkinlikte uzman fizyoterapist eşliğinde açık havada özellikle bel-boyun sağlığına yönelik, vücut düzgünlüğünü sağlayacak basit ve etkili egzersizler yapılacak. Fizyoterapist tarafından bireylere özel planlanan fiziksel aktivitenin mevcut sağlığın korunmasında ve geliştirilmesinde, yaşam kalitesinin artırılması ve sağlıklı yaşlanmada önemi vurgulanacak. Türkiye Fizyoterapistler Derneği yönetim kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “8 Nisan, Türkiye Fizyoterapistler Günü'dür. Biz fizyoterapistler; her türlü yaralanma veya hastalık sonrasında ortaya çıkan hareket bozukluklarında, yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında, uzman hekimin tanısı sonrasında, fizyoterapiye özel değerlendirme ve tedavi programını planlayan, uygulayan; sağlık ve yaşam kalitesini arttıran uzman sağlık çalışanlarıyız. Türkiye Fizyoterapistler Derneği olarak 8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü’nde “Doğru Ellerden Egzersiz” başlığı altında; hayatımızda fiziksel aktivitenin ve doğru egzersiz programının önemi için, halkımızın egzersiz farkındalığını, planladığımız etkinlikle artırmayı hedeflemekteyiz. Aynı anda Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere diğer illerde de kamu kurumları ile işbirliği içinde bu etkinliği beraber gerçekleştiriyoruz. Halkımızın özellikle bel- boyun sağlığına yönelik, vücut düzgünlüğünü sağlayacak basit ve etkili egzersizler bu alanda uzman fizyoterapistlerce aynı anda yaptırılacak ve öğretilecektir. Fizyoterapist tarafından bireylere özel planlanan fiziksel aktivitenin mevcut sağlığın korunmasında ve geliştirilmesinde, yaşam kalitesinin artırılması ve sağlıklı yaşlanmada önemi oldukça büyüktür. Dünya Sağlık örgütü (DSÖ) 2004 yılı raporuna göre hareketsiz yaşam, tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklardan meydana gelen ölümlerin temel risk faktörleri arasında, yer almakta ve yılda yaklaşık 3.2 milyon kişinin ölümüne yol açmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından 2011’de yapılan 'Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması’na göre de Türkiye genelinde kadınların yüzde 87’si, erkeklerin yüzde 77’sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı belirlenmiştir. Bu oranlar, hareketsiz yaşam tarzının ülkemiz için ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koymaktadır" ifadelerine yer verildi.

"Doğru ve güvenilir bilgiye ulaşımda problemler yaşanmaktadır"
Hükumetin önderliğinde 2017 yılında sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasına geçildiği vurgulanan açıklamada, "Koruyucu yaklaşımların ve sağlıklı yaşlanmanın ön plana çıktığı bu dönemde medyada ne yazık ki doğru egzersiz konusunda eğitim, yetki ve deneyim sahibi olmayan kişiler yer almakta olup, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşımda problemler yaşanmaktadır. Her yaş grubu için toplumun bilinç düzeyinin artırılması ve farkındalık oluşturulması adına yapılacak programlar çok büyük önem kazanmıştır. Fiziksel aktivite, modern toplumların karşı karşıya kaldığı en önemli sağlık problemlerinden birisi olan obezitenin önlenmesini, enerji dengesinin ve vücut ağırlığının kontrolünü sağlamaktadır. Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler; hipertansiyon ve inme riskini azaltır, kan yağlarını ve kolesterolü düzenler, kas kitlesini arttırır, kemik yapısını güçlendirerek osteoporoz ve düşmeye bağlı kemik kırıkları riskini azaltır. Ayrıca depresyon, anksiyete ile mücadelede de rol alır. Türkiye Fizyoterapistler Derneği olarak 48 yıllık mesleki deneyimimizle; halkımızın fiziksel aktivite ve bilinçli egzersizle yaşam süresini ve kalitesini artırmayı hedeflemekteyiz” denildi.
Bu haber 681 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ