• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Genel Sekreter Korkmaz, sağlık hizmetlerini anlattı

Genel Sekreter Korkmaz, sağlık hizmetlerini anlattı
Manisa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz 7 Nisan Dünya Sağlık gününü kutladı ve Manisa`daki sağlık hizmetlerine değindi.
Korkmaz şu ifadelere yer verdi:
Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı bir haktır. Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavramla değiştirilemez veya ölçülemez. Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplumlar da sağlıklı olur.  

Manisa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak bireysel ve toplumsal sağlık için Manisa’da var gücümüzle çalışmaktayız. Ülkemizde son 15 yıllık dönemde sağlık üzerine çok önemli değişimler ve gelişmeler yaşadık. Bu gelişmeleri Manisa olarak da yakından hissediyor Sağlık Bakanlığımızın Sağlıkta Dönüşüm Projesiyle başlatılan atılımları ikinci fazda Manisa’da uygulamak için gayret gösteriyoruz dedi.

Manisa Sağlığında İlkler Dönemini Yaşattık
Manisa ilimizin sağlığı için son 2 yılda çok önemli gelişmelere sayın vekillerimizin ve bakanlığımızın destekleriyle imza atmış bulunmaktayız. Örneğin Manisamıza kazandırdığımız Anjiyo Merkezi kamu hastanelerinde bir ilktir. Merkezefendi Devlet Hastanemizde kurduğumuz bu merkez neticesinde hastalarımızı özel kuruluşlara veya civar illere sevk etmek durumunda kalmıyoruz.

Manisa Kamu Hastaneleri içerisinde ilk kez 6 yataklı Çocuk Yoğun Bakım birimi açarak halkımızın hizmetine sunduk.

2016 yılı bakanlık planında olmamasına rağmen Merkezefendi Devlet Hastanemizde Yanık Ünitesini açtık. Bu ünitemiz de Manisa’da ilk kez açıldı ve sanayi bölgesi olan ilimizde meydana gelen iş kazaları ve yanık vakalarında eksikliği hep hissedilmekteydi. Yanık oluşan hastalarımız genellikle İzmir’e sevk ediliyordu. Yanık Ünitemize 2016 yılında 504 müracaat yapıldı ve bu hastalarımızdan 79’unu ünitemizde yatırarak tedavi ettik. Hastalarımız, özellikle organize sanayi işçilerimiz bu uygulamamızdan gerçekten çok memnun olduklarını her fırsatta dile getirdiler.

Felçli hastalarımız için yakın zamanda Turgutlu Devlet Hastanemize yine Manisa’da ilk olan Robotik Yürüme Merkezi açtık.

Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği olarak evinde son dönemlerini yaşayan hastalarını dahi yalnız bırakmayıp Palyatif Bakım Hizmetleri dediğimiz üniteleri kurdurarak hastaların son günlerinde çeşitli iş ve uğraşı terapileriyle günlerine yaşam kattık. Manisa ilimizde ilk kez 2014 yılında sadece 8 yatakla Akhisar Devlet Hastanemizde kurulan bu hizmeti kısa zamanda genişleterek Turgutlu, Manisa Devlet, Demirci ve Alaşehir Hastanelerimizde de açarak 50 yatağa çıkardık.  2015 yılında 505 hastamıza hizmet verirken 2016 yılı içerisinde bu sayımızı 848 hastaya çıkardık. 2017 yılı içerisinde Soma, Kırkağaç, Selendi, Kula, Saruhanlı, Gördes ilçe hastanelerimize de Palyatif Bakım açmak hedeflerimiz arasında bulunmaktadır.

Bunun yanında Yoğun Bakım Hizmetlerimiz, Evde Sağlık Hizmetleri, Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri, Diyabet Okullarımız, Gebe Bilgilendirme Sınıflarımız, Anne Dostu Hastanelerimiz ve özellikli sağlık hizmetlerimiz gibi Manisamız için geliştirdiğimiz birçok sağlık hizmeti bulunmaktadır.

Hizmet Kapasitemizi Arttırdık
2014 yılında Manisa Kamu Hastanelerine bağlı sağlık tesislerinde 140 erişkin yoğun bakım yatak kapasitemiz mevcutken 2017 yılı itibariyle bu rakamı erişkin ve yenidoğan olmak üzere toplamda 226 yatak kapasitesine çıkarabilmeyi başardık.

Manisa Kamu Hastanelerinde 2014 yılında yaklaşık 9 Milyon TL’ye 1.164 cihaz, 2015 yılında 1.380 cihaz, 2016 yılında ise yaklaşık 13 Milyon TL’ye 1.766 tıbbi cihazı hastanelerimize kazandırdık.

Sağlık hizmetlerimizden, cihazlarımıza, binalarımızdan yeni ünite ve ilk kez başlanan hizmetlerimize kadar birçok yeniliği Manisamıza ve Manisa halkımıza sunmanın mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz. Kamu hastanelerinin gerek Manisa’da gerekse de ülke genelinde büyük aşamalar kaydedip gelmiş olduğu bugünkü seviyeleri en başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin eseri ve 2002 yılından bu yana ciddi gayretleri, özverili çalışmaları olan Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ’ın olduğunu vurgulamak isterim.

Halkımıza, devletimize, hastanelerimize hizmet etmek için geldiğimiz bu görevde bize güvenip destek olan bütün vekillerimize, Sağlık Bakanlığımıza ve bizimle birlikte gayret gösteren tüm çalışanlarımıza bütün bu gelişmelerdeki destek ve katkıları için teşekkür eder 7 Nisan Dünya Sağlık Gününde ülkemize ve Manisamıza sağlık dolu günler dilerim.
Bu haber 750 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ