Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 31 in /home/manisain/public_html/moduller.php on line 409
Astımda genetik faktörler de önemli - Manisa Haber , Manisa Haberleri - Manisa İnternet Haber

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Astımda genetik faktörler de önemli

Astımda genetik faktörler de önemli
MCBÜ Hafsa Sultan Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde, `2 Mayıs Dünya Astım Günü` nedeniyle hasta bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, astımda genetik faktörlerin de rol oynadığını belirterek, anne ve babası astımlı olan kişilerin daha fazla risk altında olduğunu söyledi.

MCBÜ Hafsa Sultan Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde, `2 Mayıs Dünya Astım Günü` nedeniyle hasta bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Astım hastaları, Göğüs Hastalıkları dalı öğretim üyelerinden, astımla mücadele etmenin yollarını öğrenirken, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, astımda genetik faktörlerin de rol oynadığını belirterek, anne ve babası astımlı olan kişilerin daha fazla risk altında olduğunu söyledi. Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel nedenlerin de etkili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yorgancıoğlu, “Hava yoluyla bahar aylarındaki polenler, hava kirliliği ve sigara önemli bir faktör. Özellikle hava kirliliğine dayalı olarak astım hastalarının sayısında artış var. Kırsalda yaşayan çocuklar erken dönemde hayvanlarla teması olduğu için ve bitkilerle iç içe yaşadığı için duyarsızlaşıyor. Ancak şehirde yaşayan çocuklar, sokakta oynamayan, hayvanlarla ilişkisi olmayan çocuklarda astım arttı. Biraz modern yaşam astımın artmasına neden oldu” dedi.
Astım hastalarının korkmamasını isteyen Prof. Dr. Yorgancıoğlu, hastalara dengeli bir spor önererek, “Özellikle astım hastaları için yüzmeyi öneriyoruz. Çok faydası oluyor. Düzenli ve çok yormayan egzersizler daha kaliteli nefes almalarını sağlayacaktır” dedi.
Prof. Dr. Yorgancıoğlu, astım hastalığının oto boyacılarında, beyaz eşya fabrikalarında çalışanlarda, seramik işçilerinde, kadın kuaförlerinde ve fırıncılarda daha sık görüldüğünü söyledi.
Bu haber 684 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ