• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

MCBÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden gururlandıran başarı

MCBÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden gururlandıran başarı
MCBÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri `Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldızlı Projeler Yarışması Mekanik, Mekatronik, Robotik ve Otomasyon Kategorisi`nde birinci oldu.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gözde Sarı ve Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Derya Aktaş ile Ömer Beşikçi, kurutma sektöründe yeni bir proje geliştirdi.
Ekip, “Yeni Nesil Ultrasonik Kurutucu” ismini verdikleri projeleri ile katıldıkları; 26- 29 Mayıs tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesinde düzenlenen ve 132 üniversiteden 50 projenin kıyasıya mücadele ettiği “Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldızlı Projeler Yarışması Mekanik, Mekatronik, Robotik ve Otomasyon Kategorisi”nde birinci olarak büyük bir başarıya imza attılar.
Yrd. Doç. Dr. Gözde Sarı ve öğrenciler Derya Aktaş ile Ömer Beşikçi, 1 Haziran 2017 tarihinde Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi’yi ziyaret ederek başarı haberini paylaştılar.

Yrd. Doç. Dr. Gözde Sarı, günümüz kurutma sektöründe önemli problemlerin var olduğunu, bu nedenle söz konusu projeyi geliştirmeyi ve ülke sanayisine katkıda bulunmayı istediklerini belirtti. Patent aşaması hazırlığında olduklarını dile getirdi.
Derya Aktaş ile Ömer Beşikçi ise, bu projeyle günümüz kurutma sektöründeki fazla enerji tüketimini düşürmeyi amaçladıklarını ve 30 kat daha hızlı bir kurutma işlemi gerçekleştirdiklerini belirttiler. Aktaş ve Beşikçi; laboratuvar çalışmalarının halen devam ettiğini ve makineleştirme üzerine farklı tasarımlara sahip olduklarını büyük bir heyecanla dile getirdiler.

Prof. Dr. A. Kemal Çelebi ise, MCBÜ’yü başarıyla temsil ederek birincilik elde eden Proje Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Gözde Sarı ve öğrencileri tebrik ederek, hediyelerini takdim etti. Prof. Çelebi, her zaman yanların da olacağını ve patent aşamasında da her türlü destekte bulunacağını söyledi.
Bu haber 651 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ