• MURAT BAYBATUR
  • MURAT BAYBATUR

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

ÖLÜMLÜ ZEHİRLENMEYE RAĞMEN ROTA`YA DEVAM MI?

ÖLÜMLÜ ZEHİRLENMEYE RAĞMEN ROTA`YA DEVAM MI?
Manisa`da gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan asker sayısı hızla artarken, MSB ile ROTA`nın yemek sözleşmesi mercek altına alındı.

Haber: Nezih VAROL
Manisa’da, Batı Kışla olarak bilinen Albay Arif Seyhun Kışlası’nda gıda zehirlenmesi şüphesiyle bazı askerler hastanelere kaldırılmış, Batı Kışla’da başlayan bu rahatsızlıklar Doğu Kışla’da da görülmüştü. Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle meydana geldiği sanılan vakada, Valiliğin açıklamasına göre bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle tedavi edilen askerlerin sayısı toplam bin 46’ya ulaşmıştı. Bir süre sonra Manisa’nın Kırkağaç İlçesi'ndeki 6'ncı Jandarma Komando Eğitim Alayı'nda da 400 asker, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Dün gece itibariyle Manisa’da yaşanan benzer vakada ise 69 er yedikleri yemekten zehirlendi.

SÖZLEŞME DEVAM EDİYOR
CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, olayın sorumlusu olarak Milli Savunma Bakanı’nı gösterdi. Milletvekili Biçer, TBMM’de yaptığı konuşmasında, daha önce de zehirlenme vakalarında adı geçen ROTA adlı firmayla sözleşmenin neden iptal edilmediğini sordu. Biçer, şu açıklamada bulundu; “Gıda zehirlenmesi teşhisiyle tedavi altına alınan askerlerle ilgili sayının bin 500'lere ulaştığını biliyoruz, ancak tahlil sonuçlarına Milletvekili olarak ulaşamadığım gibi, hekim olarak da ulaşmam mümkün olmadı. Aileler dahi bu sonuçları alamıyor. Resmi bir açıklama yapılmıyor. Sorumluluk alan kimse de yok ortada. 11 Haziran günü de  Diyarbakır'da benzer bir durum yaşandı. Bunun daha öncesi var. Ekim 2016 yılında  Maliye Bakanlığı'nda bir zehirlenme vakası yaşandı ve 400 personel zehirlendi. Maliye Bakanlığı’nda yaşanan olaydan 22 gün sonra ROTA adlı şirket ile  Maliye Bakanlığı arasındaki sözleşme feshedilmişken, askeri birliklerde yaşanan olayların üzerinden 22 gün geçmesine rağmen neden bir açıklama ve işlem yapılmamıştır? ROTA Şirketini kim, neden koruyor? Gerçekleri kimden gizliyorsunuz? Neden devlet kurumları ve kışlaların ihaleleri ROTA şirketine verilmektedir? Zehirlenmelerin altından hep ROTA şirketi çıkmakta ve olayların üzeri kapatılmaya çalışılmaktadır".

“SONUÇ ALINMASI 1 AY SÜREBİLİR”
16 Haziran akşamı yaşandığı iddia edilen en son gıda zehirlenmesi olayı ile ilgili görüşünü aldığımız Manisa Lokantacılar, Kebapçılar, Tatlıcılar ve Yoğurtçular Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, “10 binin üzerinde insana her gün 3 öğün yemek verilmesi o kadar kolay bir iş değil” diyerek, şu açıklamada bulundu; “Yemek yiyen sayısı 10 binin üzerinde, bunların arasında sadece 65 kişi zehirlenmişse, kesin bir sonuca varılması doğru olmaz. Askerlerimiz başka bir nedenle de bu belirtileri gösteriyor olabilir. Havadan, sudan, polenden olma ihtimalleri var. Çok iyi araştırılması gereken bir durum. İşletmeleri, sahiplerini karalamak kolay, ama ya sorun yemek değilse, yazık olur. Tahlil sonuçlarının ortaya konması genelde 1 ayı buluyor. Ama, bu durum karşısında sonuca daha erken ulaşılacaktır. Firma suçlu görülür ve sözleşmesi fesh edilirse, yeni bir ihale açılana kadar Manisa’nın küçük ve büyük tüm esnafı soruna duyarsız kalmaz. Kimse adına bir şey söyleyemem, ama şunu biliyorum, Manisalılar olarak askerlerimizi aç bırakmayız. Bir yolunu bulur, vatan evlatlarına yemek buluruz”.

 


Bu haber 945 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ