• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

DİYET ÜCRETSİZ, AMA DİYETİSYEN YOK!

DİYET ÜCRETSİZ, AMA DİYETİSYEN YOK!
Sağlık Bakanlığı`nın ballandırarak anlattığı ve vatandaşı teşvik ettiği `Ücretsiz Diyetisyen` uygulaması, diyetisyen yetersizliği nedeniyle uygulanamıyor.
Haber: Nezih VAROL
Atalarımız boşuna dememiş “Ucuz etin yahnisi yavan olur” diye. Ucuzu yavan olunca, bedavası ne olur? Varın siz düşünün. Sağlık Bakanlığı kısa bir süre önce obezite sorunu yaşayan vatandaşlara “Müjdeli haber” diyerek duyurularda bulunmuştu. Basında, ‘Aile Hekimliğinde Ücretsiz Diyetisyen Hizmeti’ başlığıyla yer alan bu haberlerde şöyle deniyordu; “Evet yanlış duymadınız ,bakanlığımız hizmetlerine bir yenisini ekledi ve vatandaşlarımıza aile hekimliğinde ücretsiz diyetisyen hizmeti sunmaya başladı. Sağlıkta dönüşüm kapsamındaki son projemiz ücretsiz diyetisyen hizmeti. Bu hizmetten yararlanmak için ilk önce aile hekiminize başvuruyorusunuz. Size bazı testler yapılacak. Sonuçlarına göre bağlı bulunduğunuz Toplum Sağlığı Merkezine yönlendirileceksiniz. Burada bulunan diyetisyenler aracılığı ile hizmet alacaksınız”.

ARA Kİ BULASIN?
Ancak, Manisa için bu uygulamada büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Hem Şehzadeler Toplum Sağlığı Merkezi, hem de Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi’nde birer diyetisyen bulunuyor. Şehzadeler Toplum Sağlığı Merkezi’ni 234 48 14, Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi’ni de 234 10 66 numaralı telefondan haftanın 5 günü mesai saatleri içerisinde arayıp diyetisyenle görüşmek istediğinizde ise alacağınız cevap “Burada yok” olacaktır. Yok olmalarının sebebi ise dışarıda bir görevde bulunmaları olarak size anlatılacaktır. Tabi sorun sadece Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinin sorunu değil, aile hekimliği aracılığıyla ücretsiz diyetisyen hizmetini veren diyetisyenler her Toplum Sağlığı Merkezinde bir tane, yani Türkiye’deki her ilçede bir diyetisyen var. Bu nedenle projenin sağlıklı işlemesi ve istediğimiz kiloya hiç bir ücret ödemeden ulaşmamız mümkün görünmüyor.
Bu haber 913 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ