• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ DEĞİŞTİ

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ DEĞİŞTİ
YÖK Başkanı Yekta Saraç, Yeni akademik yıl için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi`nde düzenlenen törende konuşuyor.
YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Araştırma üniversitelerinin belirleme sürecinde 58 devlet üniversitesi niyet beyanında bulundu. Sonunda 25 üniversite belirlendi. "dedi. Üniversite sınavlarıyla ilgili de konuşan saraç, daha yalın olması için çalışacağız. Üniversite sınavları bir hafta sonunda bitirilecek.Sınavlar Türkçe ve matematik merkezinde olacak.Puan türleri azaltılacak.Sorular MEB müfredatından sorulacak" dedi.

Yeni akademik yıl için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde tören düzenleniyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç, törende konuştu. Üniversite sınavınıda yapılacak edğişklikleri anlatan Saraç'ın açıklamasından satır başları şöyle:

Külliyemizde sizlerle bir arada olmak, üniversitelerimize güç katmaktadır. YÖK olarak önümüze somut hedefler koyduk. İhtisaslaşma, mühendislik ve temel bilim alanlarına yönelik YÖK planlamaları, YÖKDİL, ALES sınavlarındaki köklü değişiklikler.

Ülkenin geleceği açısından temel bilimler eğitiminde bu yıl doluluk oranı yüzde yüze ulaştı.

YÖK olarak TBMM komisyonları ile etkin çalışma gerçekleştirdik. 2017-2018 hedeflerimizde öne çıkan başlığımız araştırma üniversiteleri başlığıdır. Akademinin genç kuşakları kazandırması sürecinde bilimsel kazanımların daha ileriye taşınması tezinin temel fazıdır. Sistemli ve kararlı adımlar atıyoruz. Bu üniversiteler ülkemizin dünyada bağımsız duruşunun mihenk taşı olacaktır. Araştırma üniversitelerinin belirleme sürecinde 58 devlet üniversitesi niyet beyanında bulundu. Sonunda 25 üniversite belirlendi.

YENİ SINAV SİSTEMİ
Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir, canlıdır. Bu durum birtakım değişiklikleri tabii olarak gündeme getirmektedir. Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte daha yalın ve sade bir sistemi Türkiye'ye kazandırmanın kaçınılmaz olduğu da bir gerçektir. Giriş sistemi şu an 2 aşamalı. İlki Mart diğeri Haziran ayında ve toplam 5 gün. Bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Sınavı 1 haftada gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bir değişiklik de puan türünde olacak. 18 puan türünü de azaltmayı planlıyoruz. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu sınavın merkezinde olacak. (Milliyet)
Bu haber 698 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ