• YUNUSEMRE GÜREŞ
  • YUNUSEMRE GÜREŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Sağlıkta Şefkat Eli Projesi

Sağlıkta Şefkat Eli Projesi
Önce taramalarda sağlıklarını izliyorlar sonra ihtiyaçlarını gideriyorlar.
65 yaş üstü vatandaşların sağlık personelleri tarafından hem kontrolleri yapılıyor hem de ihtiyaçları gideriliyor. Sağlıkta Şefkat Eli projesi kapsamında yapılan bu yardımlar ile Ahmetli ilçesinde bulunan 2 teyzemizden birinin mutfağı diğerinin evinin iki tavanı yenilendi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü Kırsal bölgelerde yapılan taramalarda, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sağlık ve ihtiyaç durumları tespit ediliyor. Halk Sağlığı Müdürlüğünce, Dr. Engin Yıldırım başta olmak üzere, adını vermek istemeyen ve çoğu sağlık görevlisi olan hayırseverler ile 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçları belirlenip, gideriliyor.

Ziyaretler evde bakım ve herhangi bir hizmetten faydalanmayan, 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlarımızın hem motivasyonunu sağlıyor; hem bu ziyaretler ile hasta olmadan, öncesinde takip ile sağlıkları kontrol altında tutuluyor. Yaşlı vatandaşlarımız ise hem sağlıklarının kontrol altında bulunması, hem imkanlarının düzeltilmesi adına yapılan bu projeden memnun.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım Kargın’da evinin tadilatı ve  bakımı biten Elif Keteni ziyaret etti.

Keten’in  ihtiyacı olan çay makinesini kendisine hediye eden Yıldırım, 65 yaş üstü vatandaşlar ile ilgili çalışmalara önem verdiklerini bu tarz çalışmaların bundan sonrada gerçekleştirileceğini vurguladı.

Kırsalda sahayı ebeler ve diğer halk sağlığı personelleri ile sürekli taradıklarını ifade eden,  Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım ’’Bildiğiniz  üzere burada bizim için önemli olan doğurganlık çağındaki kadınlarımız ve bebeklerimizin yanında 65 yaş üstü yaşlılarımız.
65 yaş üstü yaşlılarımızın sağlık durumlarının yanında,  sosyo kültürel olarak eksikleri varsa bunlarında tespiti tarafımızdan yapılıyor.
Sonrasında gerekli makamlara müracaatlarını ve takibinin yapılması ile ilgili çalışmalarımız sürekli olarak devam ediyor.
Burada da Manisa'nın Ahmetli ilçesinin güzel köyünde, bulunan teyzemizin evinin ihtiyaçları ile ilgili bilgi bize geldiğinde; bizde bütçemizin dışında kendi aramızda para toplayarak halk sağlığında neler yapabiliriz diye düşündük.
Teyzemizin evinin tavanının komple kaplanması gerekiyordu. O işlemler yapıldı. Pencerelerinin değişmesi gerekiyordu, pencereleri değiştirildi.

En son, teyzemizin bir çay makinesi ihtiyacı olduğunu da duyduk. Ziyaretine gelirken son ihtiyacını da getirip kendisine hediye ettik.

Teyzemiz 77 yaşında, maşallah gayet sağlıklı. Biz geldiğimizde  bahçesinde çalışıyor, hareket ediyordu. Allah bize de bu yaşlarda böyle hareketli olmayı nasip etsin. Bu tür sosyal çalışmalarımız Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak mütemadiyen devam edecektir. dedi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından evini eksikleri tamamlanan Elif Keten memnuniyetini ifade ederek, ''Allah razı olsun tavanımın, kapılarımın, pencerelerimin hepsi takıldı artık. Sağ olsunlar.  Allah bir kere değil bin kere razı olsun sizlerden. Sağlığınızı istiyorum, başka isteğim yok. Tuvalet ile banyo olacak bakalım, yaptırırsanız da Allah razı olsun derim. Yapılmazsa da yine bir kere değil bin kere Allah Razı olsun.
Burada hiç tavan yoktu. Hepiniz sağ olun; sizde sağ olun, buradakilerde sağ olsun. 77 yaşındayım, Allah yaşlılıkta sizlere acı keder vermesin’’ dedi.
Bu haber 493 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ