• YUNUSEMRE GÜREŞ
  • YUNUSEMRE GÜREŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

BAKAN ÖZLÜ CBÜ`DE EĞİTİM YILINI BAŞLATTI

BAKAN ÖZLÜ CBÜ`DE EĞİTİM YILINI BAŞLATTI
Manisa`ya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TEKNOKENT`i açtı, DEFAM`ı ziyaret etti, CBÜ`nün öğretim yılı açılışını yaptı, VESTEL`i gezdi.

Haber: Nezih VAROL
Manisa’ya gelerek bir dizi inceleme ve ziyarette bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ilk olarak Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Muradiye Kampüsü’nde yapımı tamamlanan TEKNOKENT’in açılışını yaptı. Ardından aynı yerde bulunan Deneysel Fen Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni  (DEFAM) de ziyaret eden Bakan Faruk Özlü, öğle yemeğinin ardından üniversitenin 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı açılışı için Uncubozköy’de bulunan Sağlık Kampüsü’ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ne geldi. Açılışta Vali Vekili Volkan Köksal, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Erhan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Baro Başkanı Ali Arslan, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. CBÜ’yü tanıtan sinevizyon gösteriminin ardından Rektör Prof. Dr. Kemal Çelebi, yapılan çalışmaları, elde edilen başarıları ve üniversitenin geldiği noktayı anlatan bir konuşma yaptı.

“ÜRETİM ÜSSÜ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”
Daha sonra kürsüye gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise yaptığı konuşmasında Türkiye’nin ve bütün sınavlardan başarıyla geçtiğini, güçlü bir ekonomisi olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin 2002’den bu güne aldığı mesafenin temelinde bilim ve sanayi yatırımlarımız vardır. Bilim ve eğitimden tasarruf olmaz. Bilime, teknolojiye, AR-GE’ye, inovasyona, tasarıma yatırımdan geri adım atmamız asla söz konusu değildir. Çünkü bunların hepsi bizi geleceğe taşıyacak olan kavramlar ve kurumlardır. Biz bilim ve teknoloji politikalarıyla sanayi politikalarını eş zamanlı belirlemek istiyoruz. Bütün stratejimizi bunun üzerine kuruyoruz. Çünkü biz bilim merkezli bir Türkiye, teknoloji üssü bir Türkiye, ileri sanayi ülkesi bir Türkiye istiyoruz. Bunun için de bilimde dönüşüm, teknolojide atılım, sanayide de üretim üssü olmayı hedefliyoruz” dedi.

İLK DERSİ VERDİ
Konuşmasının ardından ‘Bilim ve Teknoloji’ konulu açılış dersi de veren Bakan Özlü, Türkiye'nin gerçek açığının teknoloji alanında olduğunu söyledi. Yüksek katma değerleri ürünlerin ancak yüksek teknolojiyle üretilebileceğine dikkat çeken Özlü, dersini verdiği şu bilgilerle tamamladı; “İhracatımızın kilogram başına değeri 1,5 dolardır. Bir cep telefonunun kilogram başına değeri ise 750 dolar civarındadır. Bizim ihracatımız da ithalata dayalı. Büyüyelim, kalkınalım istiyoruz, ithalatımız da artıyor. Sattığımız her 100 doların 60 doları ithal ürünlerden oluşuyor. Türkiye 10 dolara aldığı bir ürünü işleyerek 11 dolara satıyor. Ne zaman 10 dolara aldığımız ürünün üzerine 10 dolarlık işlem gerçekleştirir, 20 dolara satarsak ne cari, ne de teknoloji açığı kalmaz. Bu nedenle mega endüstri bölgeleri oluşturmak istiyoruz. Amacımız yüksek katma değerli ürün üretmek ise yüksek teknoloji üretmeliyiz. Düşük katma değerli profille yüksek katma değerli ürünler üretemeyiz”.

İlk ders sonrasında çeşitli alanlarda projeleriyle ödül alan öğretim üyeleri ve öğrencilere ödülleri verildi. Bakan Faruk Özlü, CBÜ’deki tören bitiminde de VESTEL HIGH END & DİJİTAL & MERKEZ FABRİKA gezisini gerçekleştirdi. Burada basına kapalı gerçekleşen gezi sonrasında özel bir toplantıya da katılan Bakan Özlü, tamamlanan Manisa programı sonrasında İzmir’e hareket etti.

 


Bu haber 441 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ