• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

YUNUS EMRE MİSALİ SEVGİYLE SARILACAĞIZ

YUNUS EMRE MİSALİ SEVGİYLE SARILACAĞIZ
Radyo HİRAŞ`da merakla beklenen `Manisa`da Yaşam` programının bu haftaki konusu 16-22 Ekim tarihlerinde anacağımız Yunus Emre ve sonrasında Manisaspor`un durumu oldu.

Haber: Nezih VAROL
HİRAŞ Medya Grup Başkanı Rıfat Emin Uygur’un Radyo HİRAŞ için hazırlayıp sunduğu, Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala’nın yorumlarıyla renk kattığı ‘Manisa’da Yaşam’ programında bu haftanın konusu 16-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek ve bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan ‘Uluslararası Yunus Emre Günleri’ ile Manisaspor’da yaşananlar oldu.

‘DERVİŞ YUNUS’
Programa başlamadan önce Mustafa Pala’nın her hafta Manisa Posta Gazetesi için yazdığı köşe yazısı okundu. Pala, ‘Derviş Yunus’ başlıklı yazısında şu görüşlere yer verdi; “Yıllar sonra, Geleneksel Yunus Emre Sevgi Günleri demeye daha geniş katılımlarla büyük halk ozanını anmayı anlamaya, sevgiyle kucaklaşmaya başlayacağımızı umuyorum. Yunus Emre yaşıyor olsaydı, etkinliğin adının, Yunus Emre Sempozyumu konulmasını istemezdi Yunus Emre Buluşması derdi mesela; Yunus Emre Sevgi Günleri derdi. Ne söyleyecekse Öz diliyle, Türkçeyle söylerdi. Çünkü O dilimizi en güzel kullanan halk ozanlarımızın önde geleniydi. Seçkinlerle değil, halkla birlikte olmayı yeğlerdi. Yunus Emre’yi Yunus Emre gibi Türkçe ile anlamalı, Türkçe ile anmalıyız. Sempozyumun Türkçesi, Bilgi Şöleni’dir. Yunus Emre gibi bir bilgeye Bilgi Şöleni daha çok yakışmaz mı? Yunus Emre Sevgi Günlerinde, güzel Türkçemizi de öne çıkaralım. Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsüdür Yunus Emre. Yazdıkları ve söyledikleriyle Türk dilinin tüm sadelik ve güzelliğiyle ortaya koymuş, sevgiyi felsefe haline getirmiş örnek bir Ozandır. Yaklaşık 700 yıldır, şiirleri okunan bir gönül adamıdır Yunus Emre... Yunus Emre'nin tasavvuf anlayışında dervişlik olgunluktur, sevgidir, benlikten bizliğe, bizlikten hiçliğe geçmektir; kavgaya, gösterişe, hamlığa, düşmanlığa, şekilciliğe karşı çıkmaktır. Yunus Emre, Türkçe yazıp söylese de söyledikleri evrenseldir... Manisa'da Manisa Tarzanı ve Çevre Günlerimiz vardı, şimdi bir de Yunus Emre Günlerimiz oldu. Bu tür etkinlikler, kent insanının yalnızlığını aşmasını, bir araya gelmesini dostluk ve dayanışmanın güçlenmesini sağlıyor. Katılım olmadan atılım olmaz diyerek bu tür etkinliklere katılmalı, salonları doldurmalıyız... Yunus Emre Günlerinde buluşmak için 16 ve 22 Ekim 2017 tarihlerini boş bırakın ve Yunus Emre Günlerine mutlaka katılın. Ben, birçok dostumla, Yunus Emre Etkinliğinde buluşmak, selamlaşmak ve konuşmak istiyorum”.

“YAPILACAK ÇOK İŞ VAR”
Program sunucusu Rıfat Emin Uygur, 16 Ekim’de başlayacak etkinlikler için, “Böylesine değerli bir insanı çok iyi anlamalı, araştırmalı, değerlendirmeliyiz. Bir Yunus Emre Parkı yapılmalı, bu parkta kitap satış noktaları, kütüphaneler olmalı, yazdıkları okunmalı, yeni kuşaklar tarafından anlaşılmalı, halk ozanlarının burada buluşması sağlanmalı, türküler söylenmeli, bunun için salonlar olmalı, tiyatro salonları ve konferans salonları da bulunmalı. Parkın bir çok bölümünde stantlar açılmalı, Yunus Emre ile ilgili hediyelik ürünler yapılmalı, panolarda O’na ait şiirler asılmalı. Sadece bu parkta değil, Yunus Emre kültürü her yere yayılmalı” dedi. Uygur ayrıca, “Adı Yunus Emre olan bir ilçenin Yunus Emre adını vereceği bir parkı olmasından daha doğal ne olabilir?” diyerek, belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuya daha duyarlı yaklaşmalarını istedi.

MANİSASPOR’A NEDEN DESTEK YOK?
Programın ikinci bölümünde ise Manisalıların Manisaspor’a neden destek olmadığı tartışıldı. Program sunucusu Rıfat Emin Uygur, İl Valisi’nin Manisaspor’la ilgilenen ve ilgilenmesi gereken tüm kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları ve takıma gönül vermiş herkesi toplayıp, gidişatın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Uygur, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi; “Ben Manisalıyım, Manisa’da yaşıyor ve buraya katma değer sağlıyorum. Manisaspor benim için ne kadar önemliyse, tüm Manisalılar için o kadar önemlidir. Şehrimizin takımını şu anki yönetim iyi bir noktaya taşıyacaksa sorun yok, taşıyamayacaksa, bu işi yapacak bir yönetim çıkmalı. Bunun için bir çalışma başlatılmalı. Öncelikle şeffaf bir yönetim anlayışı olmalı, güven tesis edilmeli. Manisalılar Manisaspor yönetimine güvenmeli ve her türlü maddi, manevi desteği vermeli. Yok güvenmiyorsa, güvendiği bir yönetimi başa getirmeli”.

Dolu dolu sohbetlerle yaşanan bir ‘Manisa’da Yaşam’ programı daha Rıfat Emin Uygur’un birlik ve beraberlik mesajıyla son buldu. Uygur, “Manisaspor’u Manisalılara sormaya ve yanıtlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Kimsenin burnunun bile kanamadığı, tek bir şehit haberi almayacağımız bir hafta yaşamasını istiyorum” diyerek, programı sonlandırdı.

 


Bu haber 322 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ