• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

BELEDİYENİN JEOTERMAL İHALESİ İPTAL EDİLSİN

BELEDİYENİN JEOTERMAL İHALESİ İPTAL EDİLSİN
CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU; `Jeotermal kaynaklar ısınma, sağlık turizmi ve sera tarımı açısından Salihli için büyük önem taşımaktadır` dedi.
Salihli Belediyesinin jeotermal ruhsatlarının ve sıcak su kuyularının işletme hakkını 30 yıllığına özel bir şirkete devretmesini Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU; `Jeotermal kaynaklar ısınma, sağlık turizmi ve sera tarımı açısından Salihli için büyük önem taşımaktadır` dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına soru önergesi veren Mazlum NURLU Salihli belediyesinin 22 yıl işletme süresi kalan jeotermal ruhsat alanlarını 30 yıllığına nasıl ihale ettiğini sordu.

İkinci ihalede sürenin 30 yıla çıkarılıp muhammen bedeli düşürmelerinden dolayı belediyenin kaybının 19 milyon lira olacağını belirten Mazlum NURLU yaptığı açıklamada; Salihli Belediyesi uhdesinde bulunan jeotermal işletme ruhsatlı alanı içerisinde 28 adet sıcak su kuyusu bulunmaktadır. Bunlardan 10 tanesi aktif olarak ilçenin ısınmasında kullanılmaktadır.

Salihli ilçemizde konutlar jeotermal ile ısınmakta, Kurşunlu kaplıcalarında vatandaşlarımız şifa aramaktadır. Isınma sağlık turizmi ve sera tarımı açısında jeotermal kaynaklar Salihli için büyük önem taşımaktadır.

Daha önceki Belediye Başkanlarımızın girişimiyle Belediyeye kazandırılan ruhsat alanı ve kuyuların işletme süresinin bitmesine 22 yıl kalmıştır. Buna rağmen ihale süresi 30 yıl olarak belirlenmiştir.

Salihli Belediyesi, adına düzenlenmiş L20-a1ve L20-a2 paftalarda bulunan ruhsat hakkını ve sıcak su kuyularını 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunun Tanımlar başlıklı 3. maddesinin 29. fıkrasına dayandırılarak Gayri Akdi hak Tesisi kapsamında kiraya verilmek üzere ihaleye çıkılmıştır.

İkinci ihalede bu ibare Sınırlı Akdi Hak Tesisi olarak değiştirilmiştir.
29.06.2017 tarihli ilk ilanda; ihale süresi 20 yıl, geçici teminat miktarı 4.080.000 TL, yıllık ruhsat kullanım ve işletme bedeli 2.000.000 lira diğer gelirlerden alınacak pay % 13 olarak belirtilmiştir.

12.10.2017 tarihli ikinci ilanda ise; ihale süresi 30 yıl, geçici teminat miktarı 1.228.500 TL, yıllık ruhsat kullanım ve işletme bedeli ilk üç yıl 150.000 TL, sonraki yıllar için 1,500.000 lira, diğer gelirlerden alınacak pay % 8 olarak belirtilmiştir.  İhaleye sadece bir firma girmiştir.

İhale süresinin 30 yıla çıkarılmasıyla, sadece ihale bedelinden belediyenin kaybı 19 milyon liradır. Belediye ve Salihli büyük zarara uğrayacaktır. Bu nedenle hukuki, siyasi ve ahlaki açıdan sorunlu söz konusu ihale iptal derhal edilmelidir.

CHP olarak yeraltı kaynakların çıkarılmasına ve ekonomiye kazandırılmasına asla karşı değiliz. Yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermalden de en iyi şekilde yararlanmalıyız. Bunlar yapılırken insan yaşamına, tarımsal üretime ve çevreye zarar verilmemesi gerektiğini ifade ediyoruz. Alaşehir ovasında yaşanan jeotermal kirlilik ve diğer sorunların Salihli’de yaşanmasından duyduğumuz endişeleri dile getiriyoruz ifadelerine yer verdi.

İmar planında park alanı olarak ayrılan yerlerin jeotermal firmasına kiralanması ve Belediyenin en önemli gelir kaynağı olan ısınma gelirlerinin bu firmaya aktarılacak olması konularını da yakından takip edeceğini belirten Mazlum NURLU sosyal demokrat belediyeciliğin en iyi uygulandığı ilçe olan Salihli’nin önceki dönemlerde görev yapan çok değerli başkanlarının ilçemize kazandırdığı varlıkları bir bir satan, para dolu kasasını boşaltan, MHP’li yönetimin mirasyedi gibi ne var ne yok sattığını sözlerine ekledi.
Bu haber 438 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ