• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

JEOTERMAL PARALARI ŞİRKETE Mİ AKTARILACAK?

JEOTERMAL PARALARI ŞİRKETE Mİ AKTARILACAK?
CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu; Salihli Belediyesinin `merkezi ısıtma sistemi` gelirlerinin şirkete aktarılacak olmasını eleştirdi.
Jeotermal ruhsatlarının ve sıcak su kuyularının işletme hakkının 30 yıllığına özel bir şirkete devredilmesinin peşini bırakmayan CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU; Salihli Belediyesinin “merkezi ısıtma sistemi” gelirlerinin şirkete aktarılacak olmasını eleştirdi.

Konu hakkında ikinci soru önergesini İçişleri Bakanına veren, Salihli'de konutların jeotermal ile ısıtıldığını ve Belediyenin 17 yıldır halka ucuz ısınma imkanı sunduğunu hatırlatan Mazlum Nurlu yaptığı basın açıklamasında; yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal merkezi ısıtma gelirleri belediyemizin bütçesinde, önemli yer tutmaktadır.

22 yıl süresi kalan ruhsat ve kullanım haklarının 30 yıllığına özel bir şirkete devredilmesi ile belediye gelir kaybına uğrayacak ve abonelerden topladığı paralar doğrudan şirkete aktarılacaktır.
Belediye altyapı, bakım ve onarım hizmeti vermeye devam edecektir. Belediye Başkanının jeotermal ile ısıtılan konut sayısının 20 bine çıkarılacağını söylemektedir. Bu durumda şirkete ödenecek para katlanarak artacak buna karşın belediye gelirinde bir artış olmayacaktır.

Belediye, konutların ısıtılması ve Kurşunlu kaplıcalarındaki tesisler için ihaleyi alan firmaya yılda ne kadar ödeme yapacağı bilinmemektedir.

Sayın Belediye Başkanı ihaleyi verdikleri şirkete ne kadar ödeme yapılacağını, ne kadar gelir elde edileceğini Salihli halkına açıklamalıdır.

Sosyal demokrat belediye başkanları döneminde altın çağını yaşayan Salihli hizmete doymuştur. Başkanlarımız borç bırakmadan, kasası para dolu şekilde belediyeyi bu yönetime bırakmıştır. Şimdiki yönetim ise, ne var, ne yok satmakta, ruhsat alanlarını ve jeotermal kuyularını yok pahasına kiraya vermektedir.

Tekrar ifade ediyorum; belediyenin 19 milyon lira zarara uğratılacağı, hukuki, siyasi ve ahlaki açıdan sorunlu bu ihale iptal derhal edilmelidir ifadelerine yer verdi.

Mazlum Nurlu önergesinde; Salihli belediyesinin 2015-2016 ve 2017 yıllarında Jeotermal Merkezi Isıtma Sisteminden elde ettiği yıllık gelirinin ne kadar olduğunu, konutların ısıtılması, Kurşunlu kaplıcalarındaki tesisler ve diğer faaliyetlerde kullanılacak jeotermal enerji için ihaleyi alan firmaya belediyenin yılda ne kadar para ödeyeceğini sordu.
Bu haber 377 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ