• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

MASKİ KİMİ KANDIRIYOR?

MASKİ KİMİ KANDIRIYOR?
CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, MASKİ ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
MASKİ resmi internet sitesinde, “kartlı sayaç uygulamasıyla tanışan vatandaşların, yeni sistemin getirdiği avantajlardan memnun kaldığını” belirttiği haberlere tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, adı geçen vatandaşın Kula Tüketici Hakem Heyetine başvurduğunu ve kartlı sayacın sökülmesi için karar aldırdığını söyledi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan kartlı su sayacı uygulamasına karşı büyük mücadele veren Mazlum Nurlu yaptığı açıklamada; belediyenin zorla taktığı kartlı sayaç uygulamasına tepkiler giderek artmakta ve vatandaş hakkını tüketici hakem heyetlerinde ve mahkemelerde aramaktadır.  

Hiç kimse bu uygulamadan memnun değildir. Çünkü su sayaçları değiştirilirken vatandaşa sorulmadığı gibi, bir de 230 TL sayaç bedeli alınmaktadır.

Köylerde ve mahallelerde 20-30 kişilik ekiplerle evlere baskın yapılıp vatandaş üzerinde baskı kurup korkutularak yapılan deli dumrul uygulamalarının savunulacak bir tarafı yoktur.
Haberde adı geçen vatandaş 18 Ağustos 2017 tarihinde Kula Tüketici Hakem Heyetine başvurmuş ve heyet 3 Ekim 2010 tarihinde “tüketiciye takılan ön ödemeli elektronik kartlı su sayacının MASKİ genel Müdürlüğü tarafından alınarak, okumalı (Mekanik) sayaç takılmasına” karar vermiştir.  

Ayrıca tüketiciden alınan sayaç bedelinin iadesine ve tebligat ücretinin MASKİ üzerinde bırakılmasına karar verilmiştir.
MASKİ; Tüketici Hakem Heyetlerinin kararlarına karşı mahkemeye gitmektedir. Kaybedeceğini bile bile mahkemeye gitmesinin amacı vatandaşı tedirgin etmek, itirazlarını geri aldırmaktır. Bizim vatandaşımız haklı da olsa mahkemeden çekinir. Kimse tedirgin olmasın, MASKİ açtığı tüm davaları kaybetmektedir.  

Belediyenin paraları mahkeme masrafları için gereksiz yere harcanmaktadır. Bir inat uğruna Belediye yüzbinlerce lira zarar uğratılmaktadır ifadelerine yer verdi.

Yargıtay, yerel mahkeme ve tüketici hakem heyetleri kararlarında, “Kartlı sayacın zorunlu tutması, Türk Borçlar Kanunu'na, temel tüketici hakları ile hukukun genel ilkelerine açıkça aykırılık teşkil ettiğinin” belirtildiğini hatırlatan Mazlum Nurlu, MASKİ bu uygulamadan derhal vazgeçmelidir dedi.
Bu haber 491 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ