• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

MAZLUM NURLU MASKİ DAVASINI KAZANDI

MAZLUM NURLU MASKİ DAVASINI KAZANDI
CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu`nun evine bağlanan kartlı sayacın Salihli Tüketici Hakem Heyeti Kararı ile sökülmesine itiraz eden Manisa Büyükşehir Belediyesi açtığı davayı kaybetti.
Ortada bunca mahkeme kararı olmasına rağmen MASKİ’nin kartlı sayaç uygulamasında diretmesinin hukuksuzluk olduğunu belirten Mazlum NURLU yaptığı açıklamada; Bu uygulama artık zulme dönmüştür.  Vatandaşlar hakem heyetlerinde mahkeme kapılarında adalet aramaktadır.
İkamet ettiğim Salihli’deki evime onayım ve haberim olmadan kartlı su sayacı takıldı. Ben de vatandaş olarak Tüketici Hakem Heyetine başvurdum heyet kartlı sayacın sökülmesine karar verdi. MASKİ Tüketici Mahkemesine başvurarak bu karara itiraz etti ve mahkeme davanın reddine karar verdi.
Yargıtay, Danıştay yerel mahkemeler ve tüketici hakem heyetlerinden sonra Kamu Denetçiliği Kurumu da ön ödemeli elektronik kartlı su sayacı kullanımının zorunlu hale getirilmesine Manisa'dan bir vatandaşın yaptığı itirazı haklı bularak, Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne (MASKİ) tavsiye kararı verdi.
İdarenin işleyişi ile ilgili şikâyet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla görevli Kamu Denetçiliği Kurumu yani Ombudsman’ın bu kararı kartlı sayaç mücadelesi açısından önemlidir.

Yüksek yargı ve ombudsman vatandaşın rızası olmadan kartı sayaç takamazsınız diyor, fakat Manisa Büyükşehir Belediyesi bu kararları hiç dikkate almıyor. Ayrıca vatandaşın ödediği sayaç bedelleri ve mahkeme masraflarını da ödeyerek belediyeyi zarar uğratıyor.
Bu inatlaşmanın amacı nedir? Kartlı sayaç firmasına kaynak aktarmak.
Belediye zorla taktığı sayaç için vatandaştan aldığı paraları bu şirkete aktarmaktadır ifadelerine yer verdi.

CHP olarak Manisa halkının adalet mücadelesinde her zaman yanlarında olacaklarını belirten Mazlum NURLU hukuka, hakkaniyete, temel tüketici hakları ile hukukun genel ilkelerine aykırı zorunlu kartlı sayaç uygulamasından derhal vazgeçilmesi çağrısı yaptı.
Bu haber 636 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ