• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Diyabetin Farkında Mısınız?

Diyabetin Farkında Mısınız?
Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Özel 8 Eylül Hastanesi işbirliğiyle 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla `Diyabette Farkındalık` semineri gerçekleştirildi.

Seminerde İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kadir Aydın diyabetin sebepleri ile belirtilerinden bahsederken, Beslenme Uzmanı Ceyna Uysal ise diyabette uygulanan tıbbi beslenme tedavilerini anlattı.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde, diyabet ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla seminer düzenlendi. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve 8 Eylül Hastanesi işbirliğinde Atatürk Gençlik Merkezi’ndeki seminere Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş ile MHP İl Başkanı Erkan Öztürk’te katıldı. Seminerde konuşmacı olarak ise İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kadir Aydın ile Beslenme Uzmanı Ceyna Uysal yer aldı. Seminerin ilk sözünü Dr. Kadir Aydın aldı. Diyabetle mücadele de ilk adımının onu öğrenmekle başladığını belirten Aydın, diyabetle yaşanılmasının öğrenildiğinde diyabetin korkulacak bir hastalık olmaktan çıkacağını dile getirdi. Aydın, seminerde amaçlarının diyabetin sebeplerini anlamak, belirtilerini tanımak olduğunu söyleyerek, Tip 1 diyabet ile Tip 2 diyabet arasındaki farkları sıraladı. Daha sonra ise Beslenme Uzmanı Ceyna Uysal söz aldı. Diyabette uygulanan tıbbi beslenme tedavilerinden bahseden Uysal, tıbbi beslenme tedavisinin hedeflerini, sağlığı korumak, büyüme ve gelişme için uygun enerji ve besin öğesi alımını sağlamak, normal ve normale yakın kan glukoz, düzeyine ulaşmak ve bu düzeyi korumak, kronik komplikasyonları önlemek, gelişim hızını yavaşlatmak, tedavi etmek ve yaşam kalitesini arttırmak olarak sıraladı.

Seminerlerimiz Sürecek
Seminerin sonunda konuşan Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, seminerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Daire Başkanı Akbaş, “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak yürüttüğümüz sosyal projelerden bir tanesine daha bugün imza attık. Bugün vatandaşlarımızın bilgilendirmeye yönelik bir girişimimiz oldu. Umuyorum hedefine varmıştır. Bundan sonra da bu hizmetlerimiz devam edecek. 22 Kasım’da Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nda yine bir seminer yapacağız” diye konuştu. Daire Başkanı Talip Akbaş, seminerin sonunda konuşmacılar Dr. Kadir Aydın ile Beslenme Uzmanı Ceyna Uysal’a çiçek takdim etti.

 


Bu haber 658 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ