• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

MANİSA BÜYÜKŞEHİRDE NELER DÖNÜYOR?

MANİSA BÜYÜKŞEHİRDE NELER DÖNÜYOR?
CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, MASKİ tarafından açılan bir ihalenin Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Bilgen`in şirketine verilmesini Meclis gündemine taşıdı.
Manisa basınında haberleri çıkan Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Bilgen’in şirketine MASKİ’den ihale verilmesini Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu MASKİ tarafından açılan bir ihalenin Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Bilgen’in şirketine verilmesinin hukuken de, ahlaken de doğru olmadığını belirtti.

Mazlum Nurlu İçişleri Bakanına verdiği soru önergesinde, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarında görev yapan kamu görevlilerinin sahip olduğu veya ortak olduğu şirketlerin hangileri olduğu ve bu şirketlerin Belediyeden doğrudan temin veya ihale ile hangi işleri aldıkları toplam ne kadar ödeme yapıldığı soruları yer aldı.

Mazlum Nurlu açıklamasında;
Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) tarafından Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Bilgen’in adına kayıtlı olan şirkete doğrudan temin yöntemi ile ihalesiz iş verildiğine dair haberler Manisa basınında yer almıştır.

Bir kurumun genel müdürü yardımcısının yönettiği kurumdan ihale alması, yolsuzluk ve şaibe iddialarına neden olmuştur.
MASKİ’nin 22 Ekim 2014 tarihinde “Manisa Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde Evsel Atık Su Arıtma Tesisleri Ön Etüt ve Fizibilite çalışmasının” doğrudan temini ile yaptırılması işi, 53 bin 100 liralık bedelle  en uygun teklifi verdiği ifade edilen Mahmut Bilgen’in sahibi olduğu Çevre Yönetim Merkez. Mak. Taş. Tek. İnş. Tarım End. San. Tic. Ltd. Şti.’ne verilmiştir. 30 Ekim 2014 tarihinde Genel Müdürlük Makamından OLUR alınmıştır.

Ticaret sicili kayıtlarına göre 3 Kasım 2014 tarihinde Mahmut BİLGEN, tek sahibi olduğu şirketteki hissesinin tamamını Yasen ÇAM’a devretmiştir.

Mahmut Bilgen Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) genel müdür yardımcısı Yasen ÇAM ise Manisa Büyükşehir Belediyesi başkan danışmanıdır.

Kaldı ki, MASKİ tarafından açılan bir ihalenin Genel Müdür Yardımcısının şirketine verilmesi hukuken de, ahlaken de doğru değildir.

Üzerine bir de onaydan üç gün sonra şirketi belediye başkanının danışmanına devretmesi ihale çarkının belediye içince nasıl döndüğünü göstermektedir.

4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 11. Maddesinde;
ihaleyi yapan  idarenin ihale yetkilisi kişileri ile bu yetkiye sahip kurullarda görevli kişilerin, ihaleyi yapan idarenin ihale konusu işle ilgili her türlü ihale işlemlerini hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanların kendileri veya başkaları adına hiçbir şekilde ihalelere katılamayacakları, açıkça belirtilmiştir.

Ayrıca, kamu görevlilerinin görev, unvan ve yetkilerini kullanarak kendileri, yakınları veya üçüncü kişiler lehine menfaat sağlayamayacağı, kamu görevlileri etik davranış ilkeleri ile ilgili mevzuatta yer almaktadır.  

Buna göre Genel Müdür Yardımcısı Mahmut BİLGEN’in görev yaptığı ihale yetkilisi olduğu MASKİ’den, kendi şirketine ihale veya doğrudan temin yöntemi ile iş alması, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanuna ve kamu görevlileri etik davranış ilkelerine açıkça aykırıdır.

Kartlı sayaç dayatması ile vatandaştan aldığı sayaç bedelinin doğrudan sayaç firmasına aktaran belediye, hiçbir kârının olmadığı uygulama yüzünden vatandaşı mağdur etmektedir, üzerine bir de kendi genel müdürü yardımcısına ihalesiz iş verilmesi belediye kaynaklarının nasıl rant ve çıkar aracı haline getirildiğini göstermektedir ifadelerine yer verdi.

Sümerbank Pamuklu Mensucat ve EBK Kombinası özelleştirmeleri, ballı kaynana imar vurgunları ile Manisa’nın adının yolsuzluklarla anıldığını ve CHP’nin kararlı mücadelesi ile sorumluların hapis cezası aldığını belirten Mazlum NURLU Manisa bu ayıptan kurtulmalıdır, dedi.
Bu haber 798 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ