• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

2 BİN LİRA YETMEZ, AŞAĞISI HİÇ OLMAZ

2 BİN LİRA YETMEZ, AŞAĞISI HİÇ OLMAZ
Asgari ücret karşılığı alın teri döken milyonlarca çalışan yeni yıl zamlarını merakla bekliyor. Peki, 2018 yılı asgari ücret zammı ne kadar olmalı? Bu soruyu çalışanlara sorduk...

Haber: Nezih VAROL
2018 yılı için asgari ücretin belirlenmesine yönelik çalışmalar başladı, sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yapmış ve konuyla ilgili açıklamalar çalışanları tatmin etmemişti. Çünkü, Bakan Sarıeroğlu, asgari ücret görüşmeleri ve işçi kesiminden gelen taleplere yönelik yaptığı açıklamada, “En doğru sonuç için garantör olacağız. İşçi ve işverenlerden fedakarlık bekliyoruz. Aralık ayının sonunda tüm kesimleri memnun edecek rakamı açıklarız” demişti.

FEDAKARLIK NEREYE KADAR?
Zor koşullarda asgari ücret karşılığı çalışan, 2017 yılında aldıkları zam enflasyon karşısında eriyen işçiler ise kendilerinden fedakarlıK beklenmesinden pek memnun olmadı. İşçilerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na 2018 yılında yapılması beklenen asgari ücret artış oranıyla ilgili 9 önerisi oldu; Onlara göre asgari ücret geçim şartlarına uymalı, insanlık onuruyla bağdaşacak bir tutar olmalı, hesaplamalarda TÜİK verileri kullanılmalı, net harcama tutarı, işçinin eline net geçecek biçimde düzenlenmeli, ayrım yapılmadan tek olarak belirlenmeli, sosyal bir ücret olmalı, gerekli bir iyileştirme ayrıca eklenmeli, refahtan pay verilmeli, en düşük memur maaşı dikkate alınmalı.

NE DEDİLER?
Manisa’da asgari ücretle geçinen işçilerin 2018 yılı artışından bekledikleri ise şöyle;

Mustafa GÜRLER: Bence 2 bin liranın altında olmamalı. Bin 600, bin 700 gibi rakamlarla geçinmek zor. Asgari ücretlilerin çoğu kirada oturuyor, ev sahibi olmaları zaten mümkün değil, buna eşi, çocuğu olanları ekleyin, ne yapacaklar? Yan geliri yoksa yaşaması bile zor.  

Atılım Filiz: Asgari ücret bir insanın geçinebileceği miktarda olsun. Bu insanın ailesi, yani eşi ve çocukları ile bakmakla yükümlü oldukları dikkate alınsın. Normal şartlarda 2 bin liranın altında olmamalı. Ben iki çocuklu bir babayım, kirada oturuyorum, hesap ortada, yeter mi?

Muzaffer Olgun:
Asgari ücretlileri ayakta tutan mesailer. Bugünkü şartlarda 2 bin lira mesai de alan işçi için uygun, ama ya mesai yoksa? O zaman 2 bin lira ile geçinmesi çok zor. O da asgari ücret 2 bin lira olursa, olmazsa, aşağı da kalırsa durum kötü.

Necip Ali: Geçen yılki artışla asgari ücret bin 400 lira oldu, ama oldu da ne oldu, enflasyon karşısında bir öncekinden kötü oldu. Yine aynı şey olacaksa işler kötüye gider. 2 bin liralık artış uygun olur, ama enflasyon ayarlaması yapılırsa. Bugün bin 400 liraya aldıklarımızı yarın 2 bin liraya alamayacaksak bir anlamı yok. Ben borçla geçiniyorum, bu ay aldığımı geçen ayki borca ödüyorum. Kolay değil.

Ufuk İplikçi: Asgari ücret 2 bin 500 liranın altında olmamalı. Ev kirası, mutfak masrafları, çocukları olanlar için eğitim giderleri ve giyim dikkate alındığında bu rakamın bile ne kadar az olduğunu görürsünüz. Ben bu yıl yarım ekmek kokoreçi 8 liradan satıyorum, ama önümüzdeki ay 2018’in başı itibariyle 12 liraya satacağım. Çünkü gelişi öyle. Bu artışı asgari ücretli nasıl kapatacak. Ben kokoreç örneğini verdim, ama her şey aynı oranda zamlanacak.

Ertürk Akpınar: Asgari ücretin şimdiye kadar zaten 2 bin liraya çıkması gerekiyordu, yeni yıl için yapılacak artışın 2 bin liranın altında kalması iyi olmaz. Bu normal şartlarda böyle olmalı, diğer yanda enflasyonu da düşünmek gerekir. Mal ve hizmetlere zam geldikçe bu rakamın da bir gücü, önemi kalmaz. Devlet piyasadaki artışa önlem almalı.

 


Bu haber 687 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ