• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

TARİHİ MOTİFLERİMİZ YANLIŞ YERLERDE KULLANILIYOR

TARİHİ MOTİFLERİMİZ YANLIŞ YERLERDE KULLANILIYOR
Radyo HİRAŞ`da Tarihçi Ahmet Çandır`ın hazırlayıp sunduğu Tarih Sokağı`nın konuğu Naht sanatçısı Serdar Sabay oldu.

Haber: Nezih VAROL
Radyo HİRAŞ’da her hafta Çarşamba günü tarihin merak edilen yönlerinin ele alındığı, Tarihçi Ahmet Çandır'ın hazırlayıp sunduğu Tarih Sokağı'nın bugünkü konuğu Naht sanatçısı Serdar Sabay oldu. Çandır, programda konuğu ile mesleğin inceliklerini, geçmişteki ve bugünkü önemini konuştu. Günümüzde bir çok tarihi motifin yanlış yerlerde kullanıldığını söyleyen Serdar Sabay, ilginç örneklerle bu gerçeği gözler önüne serdi. Sabay, “Bir cafenin tuvaletinde Osmanlı motifleri görmek hoş olmuyor” dedi.

NAHT SANATI ÜZERİNE...
Program sunucusu Ahmet Çandır, Manisa’da unutulmaya yüz tutmuş sanatları ve sanatçıları konuk ettiği programında naht sanatını ve Nahhat Serdar Sabay’ı anlatmadan önce, naht sanatının ‘Kereste kesicisi, doğramacı, marangoz, tahta, ağaç oymacısı’ anlamlarını içerdiğini söyleyerek, bununla ilgili bilgiler aktardı. Bu bilgilere göre, Naht Sanatı Selçuklular’dan başlayıp Osmanlı’ya kadar devam etmiş, günümüzde unutulmuş sanatlar arasında sayılan bir emek işi. Dolayısıyla günümüzün teknolojisine yenik düşmek üzere. Bu işle uğraşan, emek veren, ürün ortaya çıkaranlara da ‘Nahhat’ deniyor. Eski dilde ‘Nahhat’ anlamı marangoz, ağaç oyma işlerini yapan kişilere denirmiş. Nahhatların çalışmalarına gelince, hat sanatını naht sanatıyla birleştirmek adıyla ifade edilebiliyor. Kesilen hat yazısı için uygun köşeler, süslemeler, Rumiler, Osmanlı motifleri kullanılıyor. Malzeme babında birçok ağaç çeşidiyle çalışılabiliyor. Örneğin; kavak, okima, esnek, ceviz, çam, gül. Hat sanatını icra ederken, dikkat edilmesi gereken önemli hususlar var. Mesela hat yazılarına riayet etmek gerekir. Bu konuda naht sanatçıları oldukça duyarlı davranıyor. O yüzden çalışmalarının hepsinde orijinal hat yazısıyla çalışıyorlar. Yaptıkları her levhada onun Allah kelamı olduğunu hatırlayarak ne kadar ince titiz çalışmaları gerektiğini unutmuyorlar.

SON USTA ÜZGÜN!
Günümüzdeki durum karşısında oldukça üzgün olduğu her halinden belli olan Manisalı Naht sanatçısı Serdar Sabay, duygularını şöyle ifade etti; “Günümüzde bir Osmanlı hayranlığı var, fakat bunun gösteriliş biçiminde bir sorun var. Ben bunu bir sanat dalında göstereyim diyorum, ama bir bakıyorsunuz cafenin birinin tuvaletinde Osmanlı motifleri görüyorsunuz. Bunu dönemin Osmanlı ustaları buralarda kullanmamış ki, en güzel yerlerde, minberlerde kullanmışlar. O değerli uygarlıkların motifleri böyle olmadık yerlerde kullanılır mı? Lavaboda kullanılır mı? Ulusal kanaldaki bir dizide elif harfi ters yazılmış, bunu RTÜK’e bildirmek istedim, başaramadım, bazı arkadaşlara söyledim, yine olmadı, düzeltemedik. Dizi devam ediyor ve elif harfi hala ters. Böyle olmamalı”.

Manisa’nın önemli değerlerinin konuşulduğu ve geçmiş tarihimize ışık tutulan program dolu dolu sohbetlerin ardından yeni bir programda, yeni konular ve yeni konuklarla buluşmak üzere son buldu.

 


Bu haber 426 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ