• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

`SIFIR İŞGALİYE` MÜJDESİ SEVİNDİRDİ

`SIFIR İŞGALİYE` MÜJDESİ SEVİNDİRDİ
Şehzadeler ve Yunusemre belediyelerinin tavizkar tutumundan bunalan vatandaşın imdadına, kaldırımlara `Sıfır İşgaliye` sözünü veren Cengiz Ergün yetişti.
Haber: Nezih VAROL
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren 18 metre ve üzerindeki caddelerin Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna geçeceğini belirterek, vatandaşların yaklaşık 3 buçuk yıldır şikayetçi oldukları kaldırım işgallerinin son bulması için 0 (sıfır) işgal politikasını başlatacağını müjdelemesi, Manisalılar tarafından sevinçle karşılandı. Başkan Ergün’ün bu açıklaması kaldırımları işgal edilen vatandaşlar kadar, bir çok esnaf tarafından da memnuniyet verici olarak değerlendirildi.

HALKIN GÖRÜŞÜNÜ ALDI
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde mutabakatla alınan karar doğrultusunda kendi görev, yetki ve sorumluluğunda olacak olan Seyfettin Bey, Mustafa Kemal Paşa, 8 Eylül, Doğu, İzmir (Karaköy) ve Cumhuriyet (Dış Mahalle) caddelerinde vatandaşın lehine olan 0 (sıfır) işgal politikasını uygulayacağını müjdeleyen Başkan Cengiz Ergün, Manisalıların yüzde 89’unun işgaliye İstemediğini söyledi. Ergün, 47 kişi ile ropörtaj yapılarak vatandaşların fikir ve görüşlerinin alındığını, yüzde 89’unun işgaliyeye tamamen karşı olduğunu, yüzde 9’unun ise 60 santimetreye kadar işgaliye olabileceğini dile getirdiğini belirtti. Ergün, “Vatandaşlarımızın isteği ve fikirleri doğrultusunda uygulamayı yapmak belediyenin yükümlülüğü. Onların huzur ve mutluluğu için bunu yapıyoruz. Hafta sonu daire başkanlarımızla olan toplantımızda zabıta dairesine talimatı verdim. Esnaf kardeşlerimizin ceza yememeleri ve mağdur olmamaları için şimdiden tebliğ yapılmasını söyledim. Bu uygulamada taviz olmaz. Manisa Belediyesi döneminde yüzde 95 başarılı olmuştuk. Bu sefer tam başarı hedefine ulaşırız. Vatandaşın lehine. Hayırlı olsun” dedi.

ESNAF DA MEMNUN
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ‘ün 0 (sıfır) işgal politikası uygulamasının yerinde bir karar olduğunu belirten esnaflar, düşüncelerini şöyle dile getirdi;

Sezgin Yıldırım (Garaj Unlu Mamülleri):
Bence doğru bir karar. Vatandaşlarımız rahat eder. Bizim müşterilerimiz için de sıkıntı oluyordu. Dükkan girip çıkarken sıkışmalar yaşanıyordu.

Gülay Kaya (Solmaz Otel):
Büyükşehir Belediyemizin bu uygulaması çok iyi olur. Vatandaş kaldırımlarda yürümekte zorluk çekiyordu. Kaldırımda yer bulamayan yoldan yürüyordu. Şimdi rahat edecekler.

Mustafa Çalışkan (Değişim Kuaför):
Benim için fark etmese de iyi bir uygulama olur. Özellikle okul çıkışlarında öğrenciler büyük zorluklar yaşıyordu. Onlar için tehlikeli durumlar oluşuyordu. Kalabalık yüzünden yolda yürümek zorunda kalan vatandaşlar şimdi rahat edecekler.

Mehmet Uysal (Nazar Kırtasiye):
Bu uygulama çok doğru olur. İnsanların yürüyüş yolu daralıyordu, tehlikeli sonuçlar doğuyordu. Bazı esnaflar çok geniş yer kaplıyor, sıkıntı oluşuyor. Vatandaşlar şimdi daha rahat eder.

Şansal Recepçe (Anıl Ticaret): Uygulama mantıklı, ama bir kota konabilirdi. Aşırı olmadan, örneğin 50 veya 60 santimetre hak verilebilir. Esnaf ürününü teşhir eder, tabi vatandaşa da geçebileceği geniş yer kalırdı.

Uğur Angi (Angiler Emlak): Çok iyi bir karar ve yararlı bir uygulama olacak. Kaldırımlar zaten dar, bazı esnaflar da geniş tezgahlar koyunca vatandaş yoldan yürümek zorunda kalıyordu. Şimdi ulaşımları rahat olacak. Sıkışıklık azalacak. Bizim Kenedy Caddesi’nde de bu sorun sıkıntılara neden oluyor. Esnafın daha düşünceli olması gerekir.
Bu haber 485 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ