• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Eğitim sendikaları şiddete karşı tek ses oldu

Eğitim sendikaları şiddete karşı tek ses oldu
Manisa`da 4 ayrı eğitim sendikası İzmir`in Ödemiş ilçesinde öğrencileri tarafından öldürülen okul müdürü Ayhan Kökmen için bir araya geldi.
İzmir’in Ödemiş ilçesinde öğrencileri tarafından makamında pompalı tüfekle öldürülen Kaymakçı Çok Programlı Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen için Manisa’daki 4 ayrı eğitim sendikası bir araya gelerek yaşanan şiddet olayını protesto etti. Farklı sendikalardan öğretmenlerin destek verdiği basın açıklamasında artık yaşanan şiddet olaylarının sona ermesi istendi.

Manisa’da Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş Sendikasına mensup üyeler Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde son zamanlarda eğitimde artan şiddet olaylarına karşı ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Manisa’da 4 eğitim sendikası adına ortak basın açıklamasını okuyan Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkan Vekili Mehmet Akış, “Son yıllarda öğretmenlere yönelik şiddet büyük artış gösterdi. Neredeyse her gün eğitim ve bilim yuvalarımızda öğretmenler, eğitim çalışanları sözlü ya da fiziksel saldırıya uğramaktadır. Gün geliyor bir öğrenci öğretmeni bıçaklıyor, gün geliyor veliler ellerinde sopalarla öğretmenlere meydan dayağı atıyor. Son günlerde öğretmenlerimizin darp edilmesi, eğitim çalışanlarının, kamu kurum ve kuruluşlarında bıçaklı, sopalı saldırılar sonucu yaralanmaları, tekme ve yumruklarla dövülmeleri öğretmenlere yönelik saldırıların hız kazandığı sık yaşanan olaylardan olmuştur. Bu acı haberlerin sonuncusu da önceki gün İzmir Ödemiş’ten geldi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Ayhan Kökmen öğretmenimize yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz” dedi.

"Somut adımlar bekliyoruz"
Öğretmenin etkisizleştirildiğini ve değersizleştirildiğini kaydeden Akış, “Öğretmene yönelik şiddeti bireysel olaylar gibi göremeyiz. Çünkü öğretmenler yıllardır öğrenci ve veli şiddetine maruz kalmaktadır. Bunun nedeni de öğretmenin etkisizleştirilmesi, değersizleştirilmesi, korunup, kollanmamasıdır. Öğretmenlerin çok maaş alıp, az çalışıyor algısı, öğretmenlerin özlük haklarının yeterince gözetilmemesi, öğretmeni savunmasız hale getirmektedir. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının tek vücut olarak dimdik ayakta olduğunu tüm ülkemiz kamuoyuna ilan ediyoruz. Öğretmene uygulanan şiddet olayları gerçekleştiğinde, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Öğretmenin mağduriyet yaşadığı, itilip kakıldığı, ciddiye ve dikkate alınmadığı bir ülkenin ayakta kalabilmesinin de oldukça zor olduğunu dile getiren Akış, şu ifadelerle açıklamasını bitirdi:
“Öğretmene atılan her tokat toplumun kalbine bir ok gibi saplanır! Öğretmenlere yönelik saldırıları protesto ediyoruz, lanetliyoruz. Başta terör kurbanı Aybike öğretmenimiz, Necmettin öğretmenimiz ve Ayhan müdürümüz olmak üzere görevi başında rahmetli olan öğretmenlerimize rahmet, eğitim camiasına da başsağlığı diliyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz; Eğitim çalışanını sahiplenin. Öğretmenlere, okul yöneticilerine, eğitim çalışanlarına uygulanan şiddeti durdurun. Onların can güvenliğini sağlayın. Öğretmene, kaybettiği itibarı kazandırın.”

Basın açıklamasına Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkan Vekili Mehmet Akış, Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Atalay, Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, Eğitim İş Manisa Şube Başkanı Cem Ok ile sendika üyesi öğretmenler katıldı.
Bu haber 418 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ