• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

`GAZETECİLER AÇLIK SINIRINDA YAŞATILAMAZ`

`GAZETECİLER AÇLIK SINIRINDA YAŞATILAMAZ`
Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, basın mensuplarının açlık sınırında yaşamaya mahkum edilemeyeceğini söyledi.
Haber Merkezi
Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen özellikle yerel yayın organlarında çalışan basın mensuplarının 2017 açlık sınırı olarak açıklanan bin 608 liranın altında maaş aldığını kaydederek, “Gazeteciler açlık sınırında yaşamaya mahkum edilemez” dedi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün anlamının günümüzde birlik ve beraberlikten öteye geçemediğini belirten Özen, “Basındaki baskı, sansür ve itibarsızlık her geçen gün artarken, gazeteciler açlık sınırında yaşamaya mahkum edilmektedir. Eğer sosyal bir devletten, özgür ve güçlü ülke Türkiye’den bahsedeceksek öncelikle bu kaygı verici durum sona ermelidir. Devlet yetkilileri bu konuda gerekli önlemleri alarak basın yayın organlarında fikir işçileri ile işveren arasındaki 5393 sayılı yasa yeniden düzenlenerek basın emekçilerinin özlük, sosyal ve ekonomik haklarını iyileştirilmesi konusunda gerekli çalışmaları yürütülmelidir” dedi.

“KADERİMİZ PATRONLARIN DUDAĞINDA”
Gazetecilere yönelik baskı, fiziki saldırı ve tehditlerin yaşanması, yayın organlarının toplatılması veya kapatılması gibi durumların hangi dönemde olursa olsun kabul edilemez olduğunu belirten Özen, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Basın yayın organları bir taraftan sansüre uğramama mücadelesi verirken diğer taraftan da basın emekçilerinin kaderi patronlarının iki dudağı arasında olmamalıdır. Eğer özgür bir basından söz etmek istiyorsak, bunun en önemli şartı vatandaşların özellikle bölgelerinde bin bir zorluklarla yaşam mücadelelerine devam eden yerel gazetelere ve basın-yayın organlarına sahip çıkmasıdır. Unutmayalım ki yerel gazeteler zenginleştikçe bu gazetelerde çalışan, emek harcayan, en iyi haberi yapma uğruna gecesini, gündüzünü bu mesleğe adamış olan basın emekçilerinin hakları da o ölçüde zenginleşecektir. Basının önündeki tüm engellerin kalktığı, düşüncelerin özgürce ifade edilebildiği, hukukun üstünlüğünün, barışın ve kardeşliğin hakim olduğu, demokrasi ve laikliği aşındıran uygulamaların son verildiği günleri temenni ediyoruz”.
Bu haber 347 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ