• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

BAŞKANLIK YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

BAŞKANLIK YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ
Özdağ’ın “AK Parti Manisa’da beni aday yapacak” açıklamasının ardından bir yazı kaleme alan Haber Türk yazarı Sarıkaya, AK Parti’nin Manisa’da aday çıkarmayacağını söyledi...

Haber: Nezih VAROL

Uzun süren, uzayıp giden ve bir türlü bir sonuca bağlanamayan sorunlar için ‘Yılan Hikayesi’ tanımı kullanılır, Manisa’da Büyükşehir Belediye Başkanlık yarışı da yılan hikayesine döndü. Önce, çok net bir şekilde ortada olmasına rağmen mevcut Başkan Cengiz Ergün’ün yeniden adaylığı spakülasyonlara alet edildi, şimdi de rakiplerinin kim olacağı üzerinden AK Parti ve CHP’de yaşanan süreçlerde ortaya atılan farklı iddialarla kamuoyunun kafası karıştırılmaya çalışılıyor. AK Parti’nin geçmiş dönemdeki etkili isimlerinden Doç. Dr. Selçuk Özdağ, yaklaşık bir yıldır hazırlandığı Büyükşehir Başkanlık yarışı öncesi son sözünü söylemiş ve partisinin kendisini aday göstereceğini açıklamıştı. Özdağ, “AK Parti Manisa’da beni aday yapacak. MHP ile yarışacağız. Manisa’da ittifak olmayacak, seçimi ya Cengiz Ergün ya da ben kazanacağım, yani Cumhur İttifakı kazanacak” demişti. Bu açıklamadan kısa süre sonra bir yazı kaleme alan Haber Türk yazarı Muharrem Sarıkaya ise, "Beklediğim yanıt Whatsapp'tan geldi, AK Parti Manisa, Adana ve Mersin’de aday çıkarmayacak” şeklindeki yorumuyla kafaları karıştırdı.

BİRİNİN DEDİĞİ DİĞERİNİ TUTMUYOR

Sarıkaya yazısında şu bilgileri verdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli, yaptıkları açıklamalarda karşılıklı jestlerin yapılacağını söylemişti. Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere Cumhur İttifakı'nın nasıl gireceği belli oldu. İlçe geçen seçim ittifaktan biri tarafından alınan yerde yine aynı parti aday çıkaracak. İlçe eğer öteki partilerden birinin elindeyse, geçen seçim o seçim bölgesinde ittifak partilerinden kim önde çıktıysa onunla seçime girilecek. Baştan varılan mutabakat gereği zaten MHP'nin elinde bulunan büyükşehirlerden AK Parti'nin aday çıkarmaması kararı alınmıştı. Nitekim MHP lideri Devlet Bahçeli de dün grup toplantısı sonrası görüşmelerin 30 büyükşehir üzerinden yürütüldüğünü açıkladı. Bu mutabakatın devamında uzlaşmışlar. Mersin'de büyükşehirle birlikte 7 ilçe ile Manisa'da da yine büyükşehir ile birlikte MHP'nin elinde olan 6 ilçede AK Parti aday göstermeyecek”.

CHP DE KARIŞIK

CHP’de de büyükşehir başkan adayının belirlenme süreci karışık yürüyor. Partinin etkili isimlerinden Engin Uzun, yakın zaman önce Manisa İnternet Haber’e yaptığı analizinde, “CHP’de yapılması gereken tek şey ortaya çıkaracağı adayın parti tabanı tarafından kabul gören biri olmasıdır. Parti içerisinden tanınan, mücadeleden gelen güçlü bir aday tabanını muhafaza eder ve ‘Yarışta ben de varım’ der. Aksi halde avantaj yine kaybolacaktır. Şu ana kadar Büyükşehir için kamuoyunda adı geçen Ferdi Zeyrek ve Orkun Şıktaşlı bu avantajı yok edecek isimlerdir. Bu isimlerin tabanda karşılığı yoktur” diyerek, CHP içindeki aday krizine dikkat çekmişti.

 

Bu haber 412 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ