• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile başta Manisa Valisi Ahmet Deniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ilçe belediye başkanları ve STK yöneticileri birer kutlama mesajı yayınladı.

Haber Merkezi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile başta Manisa Valisi Ahmet Deniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri birer mesaj yayınlayarak gazetecilerin gününü kutladı. Mesajlar şöyle:

 

MANİSA VALİSİ  AHMET DENİZ: “Çağımızın en dinamik mesleklerinden olan gazetecilik;  halkın haber alma ve bilgi edinme hakkının teminatı olarak dünyada ve ülkemizde en zor meslekler arasında yer almaktadır. Demokratik hayatın vazgeçilmezi olan gazetecilik mesleğini gece gündüz demeden, karşılarına çıkan güçlükleri aşarak üstün bir görev anlayışıyla yerine getiren basın mensupları demokratik hayatın güçlenip gelişmesinde, ilin tanıtımında, sosyal ve kültürel hayatın gelişmesinde, kamuoyu oluşturulmasında ve kamu kurum ve kuruluşlarının denetlenmesinde etkin rol oynamaktadırlar. Halkımızın gözü, kulağı ve sesi olarak kamu görevi gören basın mensuplarımızın hızla gelişen teknolojiyi kullanmaları ve internet haberciliğinin yaygınlaşması gazeteciliği daha etkili kılmaktadır. Bu etkililik gazetecilerin sorumluluğunu daha da artırarak, basın meslek ilkelerine, insan haklarına ve kişilerin özel hayatına daha fazla özen gösterilmesini gerektirmektedir. Bu özel günlerinde Manisalı gazetecilerimiz başta olmak üzere, tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, aileleriyle birlikte sağlıklı, huzurlu ve başarılı günler diliyor, şehit gazetecileri de rahmet ve saygıyla anıyorum”.

 

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI CENGİZ ERGÜN: “Bu meslek grubunda çalışanların birçok sıkıntısı olmasına rağmen, gece demeden gündüz demeden vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve haberdar etmek için çalıştıklarını iyi biliyoruz. Günümüzde medyanın, demokrasinin sağlıklı bir şekilde işlemesine ne kadar katkı sağladığı ve bu konuda vazgeçilmez niteliklere sahip olduğu kuşkusuzdur. Milletimizin gözü ve kulağı olan medyanın çok sesli ve tarafsız bir biçimde varlığını sürdürmesi, demokratik kültürün gelişmesine büyük katkı sağlar. Sahip oldukları bilgi ve deneyimlerle, kamuoyunu yönlendirmek için emek sarf eden gazeteci kardeşlerimin yaptığı iş, bizler açısından önemlidir. Bu vesileyle başta Manisa’da görev yapan basın mensupları olmak üzere, tüm gazeteci arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyor, sağlıklı ve huzurlu bir hayat geçirmelerini Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz kutlu olsun”.

 

AK PARTİ MKYK ÜYESİ VE MANİSA MİLLETVEKİLİ MURAT BAYBATUR: “Düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili aracı durumunda olan basın, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarındandır. Karşılıklı ön yargıların yıkılmasında, ön yargılara dayalı korku ve endişelerin ortadan kaldırılmasında önemli bir güç olan basın, insan hak ve özgürlüklerinin korunması, demokrasinin yaşatılması, demokratik değerlerin güçlendirilmesi adına önemli bir görev ifa etmektedir. Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medya, toplumsal kalkınma ve gelişmenin sağlanmasında, yerli ve milli değerlerimizin benimsetilmesinde önemli bir yere sahiptir. İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Bu önemli misyonu yerine getirmek için her türlü şartta görevlerini yerine getiren gazetecilerimizin mesai saati gözetmeksizin, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve her konuda haberdar etmek için verdikleri mücadele takdire şayandır... Bu duygu ve düşüncelerle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Basın bir milletin müşterek sesidir’ ilkesinden hareketle çalışmalarını özveriyle sürdüren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum”.

 

AK PARTİ MANİSA MİLLETVEKİLİ MEHMET ALİ ÖZKAN: “10 Ocak 1961 tarihli 212 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle ülkemizde kutlanmaya başlanan Çalışan Gazeteciler gününü tüm basın camiası mensuplarının kutlarım. Gazeteciler halkımızın haber alma özgürlüğü konusunda çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Medya, toplumsal bilinci artırmak ve güçlendirmek, kamu yararını her zaman ön planda tutmak ve farklı seslerin topluma duyurulmasında çok önemli fonksiyonlara sahiptir. Medya, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Gazeteler, televizyon kanalları ve internetin de hayatımıza hızla girmesi ile artık her vatandaşın haber alma hakkı hızla gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Elbette ki böyle bir görevi yerine getirmek hiç de kolay olmamaktadır. Gazeteciler yeri geldiğinde olayların içinde, yeri geldiğinde afet bölgesinde yeri geldiğinde ise savaş bölgelerinde görevlerini ifa etmektedirler. Bu zor şartlar altında hayatları uğrunda çalışan gazeteci kardeşlerimize teşekkür bizim onlara bir borcumuzdur... Bize görmediklerimizi görme imkânı sağlayan gazetecilerimize teşekkür ederken, zorlu şartlarda çalışan basın mensubu kardeşlerimize görevlerinde başarılar diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum ifadelerini kullandı”.

ÖZGÜR ÖZEL ile ilgili görsel sonucu 

  

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VE MANİSA MİLLETVEKİLİ: “Bugün 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü. Gazetecilere önemli haklar veren 212 sayılı Basın İş Kanunu’nun yasalaşmasının 58’inci yıldönümü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi, gazetecinin sorumluluğunu, ‘Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Bu amaçla her türlü sansür ve otosansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmelidir. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir’ ifadesiyle tanımlamaktadır. Bugün Türkiye’de gazetecilik, tarihinin en ağır şartlarını yaşamaktadır... Türkiye’de gazeteciler en hafifiyle işsizleştirme tehdidiyle karşı karşıya kalmakta, ya da soruşturma ve cezaevi baskısıyla burun buruna görevlerini yapmaya çalışmaktadırlar. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 180 ülke arasında 157’nci sırada bulunmaktadır... Bugün biliyoruz ki eğer gazeteciler görevlerini yapmasalardı Amerika Birleşik Devletleri’nin Vietnam Savaşı’nda halkı kandırdığına dair belgeler açığa çıkmayacaktı. Eğer gazeteciler görevlerini yapmasalardı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Robert Nixon’ın istifasıyla sonuçlanan Watergate Skandalı açığa çıkmayacaktı. Eğer Uğur Mumcu görevini yapmasaydı Rabıta Skandalı ortaya çıkmazdı. Eğer Paradise Belgeleri yayınlanmasaydı TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın oğullarının off-shore hesapları kamuoyu tarafından bilinemeyecekti. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle her zaman doğruları yazmayı ilke edinmiş, cesur tüm gazetecilerimizin özgür ve tarafsız habercilik koşullarının sağlandığı ve meslek haklarına kavuştukları günlere kavuşmalarını diliyoruz”.

  

 

YUNUSEMRE BELEDİYE BAŞKANI DR. MEHMET ÇERÇİ: “Basın, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumsallaşma sürecinde önemli rol üstlenmiştir. Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir. Bu anlamda günümüzde görsel, işitsel ve yazılı basın, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumsallaşma sürecinde önemli rol üstlenmiştir. Doğru, tarafsız ve güvenilir haber yapma, kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde barındıran bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız toplumun bilgilendirilmesinde önemli bir görev ifa etmektedir. Üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle hareket eden basın mensuplarımızın verdikleri mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Bu duygu ve düşüncelerle görevini fedakârca icra eden, meslek ahlakı bilinciyle, dürüst ve ilkeli tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en içten dileklerimle kutlar; meslek hayatlarında başarılar dilerim” ifadelerini kullandı”. 

 

ŞEHZADELER BELEDİYE BAŞKANI ÖMER FARUK ÇELİK: “Toplumun doğru bilgilenmesini ve aydınlanmasını sağlayan gazetecilerimiz, kendileriyle gurur duyduğumuz ve emeğiyle yücelen insanlardır. Türkiye’nin gelişen ekonomisine ve güçlenen demokrasisine büyük fedakârlıklarla katkı sağlayan, mesleğine aşık ve milletin ortak sesi olan bütün gazetecileri ve basın emekçilerini kutluyorum. Esas olan gazetecilerimizin gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle özgürce yazabilmeleridir. Bu nedenle aydınlığa ve uygarlığa yürüyen ülkemizin en önemli, en gerekli unsurlarından birisi de şüphesiz özgür basınımızdır. Şehzadeler Belediyesi olarak hür, vicdanlı ve dürüst gazetecilerin, sosyal bünyemizin savunma sistemini oluşturan yapı taşları olduğunun ve onların hizmetlerini sürdürürken desteklenmeleri gerektiğinin bilinciyle bir tuşa dokunmak kadar yakınlarında olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade ediyorum. İlkeli yayıncılık anlayışıyla olayları tarafsız bir gözle aktararak, vatandaşın doğru ve eksiksiz bilgi alma hakkına katkı sağlayan, milletin vicdanının sesi olan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik eder, onurlu ve saygın mesleklerinde üstün başarılarının devamını dilerim”.

 

SARUHANLI BELEDİYE BAŞKANI DR. HÜSEYİN YARALI: "Halkın haber alma ve bilgi edinme hakkının teminatı olan gazetecilerin her türlü güçlüğe karşı fedakârca yürüttükleri bu saygın görevlerinin biz kamu idarecileri için de zaman zaman yol gösterici işlevi bulunmaktadır. Medya mensuplarımızın görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için gece gündüz, kar kış, yağmur çamur gözetmeden gösterdikleri çaba her türlü takdirin üzerindedir. Bu duygu ve düşüncelerle, medya mensuplarının arzu ettikleri şartlarda görevlerini yürütmeleri temennisiyle Saruhanlı ve Manisalı gazetecilerimiz başta olmak üzere tüm basın ve medya çalışanlarının '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum”.

 

ALAŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİ UÇAK: “Değerli basın mensuplarımız, halkımızın kanaat ve beklentilerini tarafsız bir şekilde gündeme taşıyıp kamuoyu ile paylaşarak çok önemli bir görevi büyük bir özveri ile zaman mefhumu gözetmeksizin yerine getirmektedirler. Ülkemizin her köşesinde özverili çabaları ile insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak üzere görev yapan basın çalışanlarımız; vatandaşlarımızın gözü, kulağı ve sesi olma konusundaki misyonunu, ilkeli ve sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde başarıyla yerine getirerek, düşünce hürriyeti ile hak ve adaletin sağlanmasında etkili bir araç olmuştur. Bu inanç ve düşüncelerle; doğru, dürüst ve tarafsız olarak kamuoyunu bilgilendiren, halkın doğru haber alma hakkı için her şartta ve her tehlikeyi göze alarak mücadele eden, başta ilçemizde görev yapan basın mensuplarımız olmak üzere tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”.

 

KULA BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN TOSUN: “Gazetecilik, meslek ahlakını ilke edinerek hizmet veren ve özellikle kamuoyuna karşı önemli sorumlulukları olan bir meslektir. Gazeteci; basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma ve bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanmakla yükümlüdür. Gazetecilik mesleğinin haber verme, denetim, eleştiri, eğitim, eğlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri vardır. Gazetecilik, her koşulda gerektirdiği dinamizm ve fedakârlığıyla icrası zor, ülkenin vicdanı olma vasfını elinde bulunduran nadide mesleklerden biridir. Tarafsız haber alma hakkı, halkımızın doğru bilgiye ulaşması için gece gündüz demeden emek veren tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Görevlerini yaparken yaşamını yitiren gazetecilerimizi rahmetle anıyor, çalışan gazetecilerimize selamlarımı iletiyorum”.

 

 MANİSA TSO BAŞKANI MEHMET YILMAZ: “4 Ocak 1961’de kabul edilen, basın çalışanlarına ileri hakları getiren ve çalışma koşullarını iyileştiren, 212 sayılı Kanunun Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla beraber 10 Ocak tarihi, ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak ilan edilmiştir. Mesai kavramından uzak olarak görev bilinciyle çalışan basın mensubu arkadaşlarımı takdir etmemek mümkün değildir. Toplumsal kalkınma ve gelişmenin sağlanmasında basınımızın kuşkusuz önemli bir yeri  vardır. İletişim ve etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, kamuoyuna doğru haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyon içerir. Geçmişten günümüze kadar önemli bir gelişme gösteren medyamız, yazılı ve görsel boyutunun yanı sıra, sanal ortamda da etkinliğini her geçen gün artırmakta olup demokrasimizin güçlenmesine katkılar sağlamaktadır. Bu gelişmede, şüphesiz en büyük pay, görevini fedakârca yapan basın çalışanlarına aittir. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder Atatürk'ün 'basın bir milletin müşterek sesidir' ilkesinden hareketle, basın ahlak esasları çerçevesinde çalışmalarını büyük bir özveriyle devam ettiren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir kez daha içtenlikle kutluyor, ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyorum”.

 

 


 

DEMOKRAT GAZETECİLER VE YAZARLAR DERNEĞİ BAŞKANI HAKAN ÖZEN: “Çalışmak isteyip çalışamayan, iş bulamayan bir basının varlığı söz konusuyken 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlamak laf olsun, torba dolsun anlayışından öteye geçemez. Son bir yıl içerisinde asgari kadroyu 6 kişi düşünsek dahi yaklaşık 2 bin gazeteci işsiz kalmıştır. Biz gazetecilerin ve basın emekçilerinin işsiz bırakıldığı değil sosyal, özlük, ekonomik haklarının daha da zenginleştirildiği bir ortam içerisinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlamayı arzu ediyoruz. Maalesef görünen tablo bizim hedeflerimizin çok ötesinde. Basın yayın organları bir taraftan sansüre uğramama mücadelesi verirken diğer taraftan da basın emekçilerinin kaderi patronlarının iki dudağı arasında olmamalıdır. Türkiye üzerinde kirli oyunlar oynamak isteyen dış egemen emperyalist güçlere ve onların işbirlikçilerine hiçbir ayrıma tabi tutulmaksızın hukuk çerçevesinde en ağır cezanın verilmesinden yanayız. Ancak ülkemizin bakasını savunurken, bölünmez bütünlüğünden yana tavrını ve düşüncesini ortaya koyarken sadece farklı görüş ve düşüncelere sahip olmasından dolayı da hiçbir aydının, gazeteci ve yazarın da cezalandırılmamasından ve özgürlüklerine kavuşmasından da yanayız. Bu konuda yargı süreci devam eden ve hain terör örgütüne hiçbir şekilde kalemşörlük etmemiş gazeteci ve yazarların da serbest bırakıldığı, basının önündeki tüm engellerin kalktığı, düşüncelerin özgürce ifade edilebildiği, hukukun üstünlüğünün, barışın ve kardeşliğin hakim olduğu, demokrasi ve laikliği aşındıran uygulamaların son verilmesini temenni ediyoruz”.

 

Bu haber 310 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ