• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

“YEREL SEÇİMLERDE ADAYIN ADI ÖNE ÇIKAR”

“YEREL SEÇİMLERDE ADAYIN ADI ÖNE ÇIKAR”
Radyo HİRAŞ’da dinleyicileri ile buluşan ‘Manisa’da Yaşam’ programının sunucusu Rıfat Emin Uygur, edebi yönüyle de tanınan konuğu Avukat Ümit Rona ile gündemi değerlendirdi.

Haber: Nezih VAROL

HİRAŞ Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Emin Uygur`un Radyo HİRAŞ için hazırlayıp sunduğu ‘Manisa’da Yaşam’ programının bu haftaki konuğu Manisalıların edebi yönüyle de tanıdığı başarılı Avukat Ümit Rona oldu. Uygur, programda yaklaşan yerel seçimler öncesinde adı ön plana çıkan büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarından mültecilerin Türk halkını rahatsız eden davranışlarına kadar bir çok konuyu ele alarak değerlendirdi. Yerel kırsal kalkınma çalışmaları nedeniyle bakanlıkların daveti üzerine bir dizi etkinliğe katılmak üzere şehir dışında bulunan program ortağı Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala, sosyal medya üzerinden takip ettiği canlı yayına telefonla bağlanarak dinleyicilere “Merhaba” dedi ve yayında emeği geçenlere başarılar dileri. Mustafa Pala’ nın Posta Gazetesi için yazdığı ‘İyi İnsan’ başlıklı köşe yazısı ise Hale Taştekin tarafından okundu.

‘İYİ İNSAN’

“Merhaba, siz bu iyi insan başlıklı yazıyı okurken, ben iyi insan olmanın gereğini yapmak üzere Ulusal Kırsal Ağ oluşumuna katkıda bulunmak için Ankara’da olacağım. Amacı toplumun gelişmesi olan çalışmaların içinde olmayı seviyorum. Bu tür çalımalar için çağrı aldığımda katılmayı ertelenmez görev kabul ediyorum. İyi insan, kendinden önce toplumu düşünen, topluma hizmeti yaşam biçimine dönüştüren insandır. İyi insan, kin ve nefreti yüreğine yük etmeyen insandır. Atın yüreğinizden kin ve nefreti, yerini sevgi dolduracaktır inanın. İyi insanlar çoğaldıkça huzur ve mutluluk artar. İyi insanı sevgi, kötü insanı korku yönetir.  İşlerimizi ya sevdiğimiz ya da korktuğumuz için yaparız Sevgiyle yapılanlar keyif verirken, korkuyla yapılanlar üzer, gerer, yorar insanı... İyi insan seven insandır. Sevgi seveni de sevileni de mutlu eder. Sevmeye niyet edin, arkası kendiliğinden gelir. Sevgiyi derinlemesine yaşamak, sevgiyi evrensel bir değer olarak algılayıp, yaşam biçimine dönüştürmek yaşamınıza anlam katacaktır bunu bilin. Bunun içindir, bırakın dünyayı sevgi yönetsin bırakın dünyayı iyiler yönetsin demem. Sevmek dünyanın en güzel ve en kolay işidir. Peki, niye doyasıya sevmiyoruz? Bizi büyütenler ve yönetenler sürekli kavga ediyorlar, kavgayı yaşam biçimi haline getiriyorlar, hatta kavgayı kutsuyorlar korku kültürünü büyütüyorlar da ondan.  Yazık oluyor yeni yetişen ve korku kültürüyle büyütülen çocuklara.  Sevgi kültürünü, korku kültürünün yerine koyamamışız. Kural dışı her şey için bir ceza düşünülmesi ve uygulanması, yöneticilerin asık suratlı olması, annenin babanın çocuklarına sert görünmek için çaba harcaması, eşlerin birbirine, öğretmenin öğrencisine, amirin memuruna şiddet uygulaması hep korku kültüründen kaynaklanıyor... İyi insan olmak iyilik getirir. İyilikten iyilik, kötülükten kötülük doğar. İyiler olarak çoğalmanın yolunu bulalım. İyiliğe yapılan yatırım, en büyük zenginliktir. Süresiz sınırsız koşulsuz iyilikler diliyorum”.

 

“SAYGI DUYAN KAZANIR”

Program yapımcısı Rıfat Emin Uygur, Mustafa Pala’nın yazısından yola çıkarak yaptığı değerlendirmesinde, sevgiden daha önemli olanın saygı olması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Birini sevmeyebilirsiniz, ama saygı duymak zorundasınız. Hele ki milletin vekilleri buna daha fazla özen göstermek zorundadır. Meclis çatısı altında saygı içinde hareket etmeliler. Milleti rahatsız eden tutum ve davranışlardan uzak durmaları gerekir. Şimdi gündemde yerel seçimler var, sıcak gelişmeler var, AK Partili yetkili ağızlardan Manisa’da Cumhur İttifakı’nın adayının Cengiz Ergün olduğu açıklandı ve bu durum bir netlik kazandı, ancak Millet İttifakı’nın adayı henüz açıklanmadı. Selçuk Özdağ’ın Millet İttifakı’nın adayı olabileceği iddiaları ise asılsız çıktı, Sayın Özdağ ile dün akşam telefonla görüştüm ve büyükşehir yarışında yer almayacağını bana söyledi. Hayırlısı olsun diyelim. Diğer yanda Manisa’da 17 ilçenin 17’si de Cumhur İttifakı’nda, yani Cumhur İttifakı, Millet İttifakı karşısında yarışa 17-0 önde başlayacak. 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin 330 bin, MHP’nin 360 bin oyu vardı, yani toplamı 690 bin yapıyor, aynı rakamları bugüne yansıtırsak Cumhur İttifakı’nın seçime girmesine bile gerek yok görünüyor. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in bir açıklaması var, hafta sonu ilçe belediye başkan adaylarının da açıklanacağını söylüyor. Bakalım, göreceğiz, kimin karnesi genel merkez tarafından beğenilmiş”.

“ÖTEKİLEŞTİRMEKTEN UZAK DURMALIYIZ”

Rıfat Emin Uygur, bugün AK Partili bir seçmenin yarın MHP’li bir adaya oy vereceğini ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu: “Yeni seçim sistemine göre AK Partili bir seçmen MHP’li bir adaya oy verebilecek veya bunun tam tersi olabilecek. Bunu ben değil, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan söylüyor. AK Parti tabanının Cumhur İttifakı kararlarına uyması gerektiğini söylüyor. Burada şunu hatırlatmakta yarar var, devletimizi, bayrağımızı tanıyanlar hain değildir. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun, kişiler devletini ve bayrağını tanıyorsa bir sorun yoktur. Birbirimizi ötekileştirmenin de bir anlamı yoktur. Biz bu bayrak altında millet olarak devletimiz için defalarca savaştık, şehit düştük, gazi olduk. Bu her millete nasip olmaz. Daha geçen haftalarda bazı mülteciler Taksim’de Suriye bayrağı açtı, kanımıza dokundu. Yetkililer bu tür olayların yaşanmaması için çalışma başlattı. Bu arada Özgür Suriye Ordusu Komutanı bir açıklama yaparak Türkiye’de eli ayağı tutan genç mültecileri savaşmak için vatanlarına çağırdı ve Türkiye’nin onları göndermesini istedi. Bu genç mülteciler Taksim’de bayrak açmak yerine, kendi ülkelerinde, kendi topraklarında, gelecekleri için kendi bayraklarını açsalar daha iyi değil mi?”

 

Dolu dolu sohbetlerle bir haftayı daha geride bırakan Manisa’da Yaşam programının sunucusu Rıfat Emin Uygur, “Daha yaşanır bir Manisa yaratılması adına biz de düşüncelerimizi paylaştık. Kimsenin burnunun bile kanamadığı, şehit haberleri almayacağımız bir hafta diliyorum. Yeni programlarda yeni konuklarla sizlerle olmayı istiyoruz” dedi.

 

Bu haber 427 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ