• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

“MANİSALI SON SÖZÜNÜ SÖYLEDİ”

“MANİSALI SON SÖZÜNÜ SÖYLEDİ”
Radyo HİRAŞ’ın ilgiyle takip edilen ‘Manisa’da Yaşam’ programında Rıfat Emin Uygur, sonuçları merakla beklenen yerel seçimleri değerlendirdi, yeni başkanları anlattı.

Haber: Nezih VAROL

HİRAŞ Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Emin Uygur’un Radyo HİRAŞ için hazırlayıp sunduğu, program ortağı Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala’nın Ankara TOBB’da gerçekleşen toplantısı nedeniyle katılamadığı ‘Manisa’da Yaşam’ programında bu hafta tamamlanan yerel seçim süreci, yarışı kazanan belediye başkanları ve aldıkları oy oranları anlatıldı.

TÜRKİYE KAZANDI

“Bu seçimlerin kazananı Türkiye oldu, ‘Kavgayı bırakın ve uzlaşın’ diyen seçmen seçimi kazandı, şimdi normalleşme zamanı” diyerek sözlerine başlayan program yapımcısı Rıfat Emin Uygur, şu değerlendirmede bulundu: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, seçim gecesi durum değerlendirmesi yaptı, Türkiye’nin her zaman olduğu gibi güzel bir demokrasi örneği gösterdiğini, halkın büyük bölümünün katılımı ile seçimlerin başarıyla gerçekleştiğini duyurdu. Manisa’da da güzel bir seçim yaşandı, sandığa gidenlerin sayısı oldukça yüksekti, vatandaşlar demokratik haklarını sakin bir ortamda kullandı. Ben de büyük bir olgunluk içerisinde seçim sürecini tamamlayan hemşerilerimi, değerli Manisalıları kutluyorum”.

 

MANİSA’DA DURUM

Program yapımcısı Rıfat Emin Uygur, Manisa’daki sonuçları şöyle değerlendirdi: “Bilindiği gibi 2018 genel seçimlerinden bugüne Cumhur İttifakı beraberliği devam ediyor, bu beraberlik 2019 yerel seçimlerinde de devam etti, AK Parti ve MHP pek çok yerde birlikte hareket etti. Manisa’da Cumhur İttifakı büyükşehir belediye başkan adayı olan Cengiz Ergün, seçimi ezici bir çoğunlukla açık ara kazandı. Bunun yanında Millet İttifakı da 4 ilçe belediyesi kazanarak daha önceki sonucu değiştirdi. Daha önce Büyükşehir ve 17 ilçe belediyesi Cumhur İttifakı’na bağlı partilerin elindeyken, şu an 4 ilçe Millet İttifakı’na geçti. Millet İttifakı’nın paydaşlarından CHP, Akhisar, Saruhanlı, Turgutlu ve Alaşehir’de seçimi kazanarak yeni belediye başkanlarını belirledi. Yeni tabloya göre Manisa’da büyükşehir ve 4 ilçe MHP, 9 ilçe AK Parti ve 4 ilçe de CHP’li belediye başkanları tarafından yönetilecek. Öncelikle Cengiz Ergün’ü bu başarısı nedeniyle kutlarım, Manisa’da 3 dönem peş peşe belediye başkanı olan ilk kişi, üstelik son iki dönem peş peşe büyükşehir belediye başkanlığını kazandı”.

 

İLÇELERDE DURUM

Program yapımcısı Rıfat Emin Uygur, ilçelerde yaşanan gelişmeleri ve sonuçları da şöyle anlattı: “Alfabetik sıraya göre gidecek olursak ilk Ahmetli ilçesi karşımıza çıkıyor, burada AK Parti adayı Ahmet Alhan yüzde 42.73’lük oranla seçimi kazandı. Akhisar’da, seçim sürecinde kendisini ziyaret ettiğim ve orada yaptığımız mini ankette de çok çok önde olan CHP’li Besim Dutlulu kazandı. Dutlulu yüzde 55.41 gibi bir oy oranı ile belediye başkanı oldu. Babası Ahmet Dutlulu da eski belediye başkanıydı. Alaşehir’de ortaya çıkan sonuç ise benim için şaşırtıcı oldu, geçen dönem belediye başkanı olan Ali Uçak seçimi kaybetti. CHP’nin adayı Ahmet Öküzcüoğlu yüzde 49.84’le yeni belediye başkanı oldu. Ali Uçak sahada çalışan iyi bir başkandı, O mu kaybetti, yoksa Alaşehir mi, onu zaman gösterecek. Demirci’de AK Partili Selami Selçuk yüzde 59.10, Gölmarmara’da AK Partili Kamil Öz yüzde 51.77, Gördes’de AK Partili Muhammet Akyol yüzde 60.54, Kırkağaç’da AK Partili Yaşar İsmail Gedüz yüzde 44.07, Köprübaşı’nda AK Partili Regaip Topuz yüzde 49.33’le belediye başkanı oldular. Kula’da MHP’li Hüseyin Tosun yüzde 65.82 ile belediye başkanlığını kazanırken gönüllere girdiğini de göstermiş oldu. Tosun, Cumhur İttifakı adayı olarak girdiği seçimde, eski AK Partili belediye başkanı ve bu dönem Millet İttifakı’nın adayı olarak seçime giren Selim Aşkın’a da açık ara fark attı. Salihli’de MHP’li Zeki Kayda yüzde 50.15, Sarıgöl’de MHP’li Necati Selçuk yüzde 52.29, Selendi’de MHP’li Nurullah Savaş yüzde 61.26 ile, Şehzadeler’de AK Partili Ömer Faruk Çelik yüzde 56.07, Soma’da AK Partili Ali Tulup yüzde 43.91 ve Saruhanlı’da CHP’li Zeki Bilgin yüzde 55.97’lik sonuçları ile belediye başkanlıklarını kazandı. Bir başka CHP’li aday Çetin Akın da yüzde 37.22’lik oranı ile Turgutlu’nun yeni belediye başkanı oldu. Birden fazla itiraz yapılsa da Yunusemre’de sonuç değişmedi ve başarılı çalışmaları ile gönüllere giren Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi yüzde 42.85’lik oy oranı ile seçmenler tarafından bir kez daha belediye başkanlığı görevine layık görüldü”.

 

Dolu dolu sohbetlerle yaşanan bir ‘Manisa’da Yaşam’ programı daha Rıfat Emin Uygur’un birlik ve beraberlik mesajıyla son bulurken, Uygur; “Barış ve kardeşlik havası içerisinde yaşanan seçim sürecinin demokrasimiz ile birlik ve beraberliğimize katkı sağlayarak sona ermesi çok sevindirici, gördük ki Türk halkı demokrasiye olan inancını her zaman koruyor” dedi.

 

 

Bu haber 586 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ