• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLU OLSUN

TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLU OLSUN
MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün 3 Mayıs Türkçülük Günü dolayısıyla birer tebrik mesajı yayımladı.

 

Cengiz Ergün: “3 Mayıs 1944 yılında merhum Hüseyin Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sançar, Cebbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal, şahıslarına karşı açılan Türkçülük-Turancılık davasında çeşitli cezalara çarptırıldılar. Türk milliyetçiliğinin bir Türk mahkemesinde yargılanıp cezalandırıldığı bu tarihi olay, ilk olarak 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askeri Hapishanesi’nde adı geçen merhum 10 mahkum tarafından Türkçülük Günü olarak kutlandı. Bu önemli ve anlamlı günü kutlarken, başta Türk milliyetçilerinin başbuğu Alparslan Türkeş olmak üzere, bu davada bedel ödemiş tüm büyüklerimi rahmet ve minnetle anıyorum. Geride kalan 75 yıllık süreye rağmen hatıraları dimdik ayakta duran 3 Mayıs’ın, Türklük ruhunun ve milliyetçilik şuurunun yerleşmesinde ve gelişmesindeki yeri ve önemi son derece büyüktür. Yüreklerindeki vatan aşkıyla, gönüllerindeki tek millet idealiyle, şuurlarındaki Türk milli kimliğiyle karşılarındaki bütün engelleri aşan, irfan ve hamiyet sahibi milli şahsiyetlerin örnek olacak inanç ve azimleri bugün bizim de yolumuzu aydınlatan en temel manevi dayanaklarımız arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir” sözünü kendimize ilke edindik. Bu vesileyle, 3 Mayıs 1944’ün yıl dönümünde, onurlu mücadeleleriyle Türk milletine gönül vererek yolumuzu aydınlatan bütün milliyetçi kahramanları rahmet ve minnetle anıyor; büyük Türk milletinin 3 Mayıs Türkçülük Günü’nü kutluyorum.”

 

Erkan Akçay: “Türk milliyetçileri Türk tarihinin en karanlık dönemlerinde ortaya koydukları görüşlerle, Türk Milletine umut olmuş, milletimizi düzlüğe çıkaracak, geleceğe taşıyacak hamleleri gerçekleştirmiştir. Bunun en güzel örneği İstiklal Harbidir.  İstiklal Harbinde milli mücadeleyi başlatanlar ve başarıya ulaştıranlar Türk milliyetçileridir. 75 yıl önce de Milliyetçi gençler başta olmak üzere;  kararlı, ilkeli ve vatanperver Türk Milliyetçisi aydınlar dönemin idarecileri tarafından sürekli horlanan, iftiralara uğrayan milliyetçilik düşüncesini müdafaa etmişler,  rejimin yarattığı baskıcı ortama rağmen, tehlikeli gidişata “dur” demek için kamuoyuna ve devlet yönetimine uyarılarda bulunmuşlardır.  Bunun sonunda da tabutluklara işkencelere tabi tutulmuşlardır. Milliyetçi Türkiye inancını haykırdıkları için tabutluklara reva görülenlerin hakkını aramak için milliyetçi gençler 3 Mayıs 1944 tarihinde nümayiş tertip etmişler ve bu nümayiş hükümet tarafından bastırılmış, kovuşturmaya tabi tutulmuşlardır.  O günden bugüne 3 Mayıs tarihi Milliyetçiler Günü olarak anılmaktadır. 3 Mayıs 1944, işte bu gelişme ve tartışmalar sürecinde milletimizin direncinin bayraklaştığı önemli ve anlamlı bir günü ifade etmektedir. 3 Mayıs’ta millet duygusundan yoksun, milliyetten bihaber kimseler, Türk milletinin bağrından kopmuş bir avuç genç tarafından yüksek sesle uyarılmış, mensubiyet şuuru dönemin idarecilerine yeniden hatırlatılmıştır. Bu irade, milliyet şuurunu geri plana iten dönemin gelişmelerine karşı millî bir refleksin adı olmuştur.Bu milli refleks Türkçülük Turancılık davası adı altında tabutluklarla,  işkencelerle, zulümlerle bastırılmaya çalışılmış ancak her türlü iftira ve işkenceye karşı Türk milliyetçileri dimdik ayakta durmuşlardır. Türk Milliyetçileri, mağdur olmuşlar, horlanmışlar, suçlanmışlar, baskıya maruz kalmışlar, sıkıntıya düşmüşler, ama hiçbir zaman mağlûp olmamışlardır. Türkiye ve Türklük sevdasından vazgeçmemişlerdir. 3 Mayıs Türk milliyetçilerinin bütün vesayetçilere, millet egemenliğini hiçe sayanlara karşı hürriyet ve demokrasiyi korumak için çıktıkları kutlu yoldur. 3 Mayıs, milliyetçilik ile demokrasinin birbirini tamamladığının, birisi olmadan diğerinin de eksik kalacağının ilan edilmesidir.  Bu inançla 50 yıllık kutlu tarihimizde Milliyetçi Hareket Partisi olarak hiçbir zaman yönümüzü demokrasiden döndürmedik; sırtımızı milli iradeden başkasına dayamadık; Türk milletinden başka bir güç odağını görmedik, tanımadık.  Milletin istiklal ve istikbalini vesayet odaklarının insafına hiçbir zaman terk etmedik.  3 Mayıs işte bu irade ve inancın ete kemiğe bürünmüş hali olarak milliyetçi düşüncenin bayraklaşmasıdır. Bu düşüncelerle 3 Mayıs 1944’ün yıl dönümünde öncelikle Başbuğumuz Alparslan Türkeş’i ve 3 Mayıs’ın sembol isimlerini, bu mücadeleyi sürdüren bütün gençleri,  rahmet ve minnetle anıyorum”.

Bu haber 256 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ