• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

DEMOKRATLARDAN ‘14 MAYIS’ ÖNERİSİ

DEMOKRATLARDAN ‘14 MAYIS’ ÖNERİSİ
Demokrat Parti'nin iktidara gelişinin 69’uncu yıldönümünü kutlayan kutlayan Başkan Özen, “Millet egemenliğinin tescillendiği bugün Demokrasi Bayramı olarak kutlanmalı” dedi.

Manisa 1946 Demokratlar Derneği Başkanı Hakan Özen, 14 Mayıs 1950'de Celal Bayar ve Adnan Menderes liderliğinde Demokrat Parti'nin (DP) iktidara gelişinin 69’uncu yıldönümünü yaptığı bir açıklamayla kutladı. Başkan Özen açıklamasında demokratların demokrasi bayramı olarak 14 Mayıs'ı kabul ettiklerini belirterek, "Manisa 1946 Demokratlar Derneği olarak naçizane önerimiz millet egemenliğinin tescillendiği 14 Mayıs'ın Demokrasi Bayramı olarak ilan edilerek kutlanmasıdır" dedi. Özen açıklamsını şöyle sürdürdü: "14 Mayıs milletimizin 'Artık yeter, söz milletin' diyerek demokrasinin tescillendiği, bir milattır. 1946 tarihinde tek partili dönem sona ermiş, çok partili hayata geçiş yapılarak millet iradesi kendini ispatlamıştır. 1946 seçimlerinde DP, milletinin teveccühünü kazanarak sandığa gitmiş ancak millet iradesini hiçe sayan bazı kesimler tarafından açık oy gizli tasnif yapılarak hem sandıktan çıkacak olan başarısına ambargo konmuş, hem de millet iradesi hiçe sayılmıştır. 1946 yılında gerçekleşen bu olay Türk siyaset tarihinin kara kaplı defterlerinde yerini almıştır. 14 Mayıs 1950 tarihinde yapılan seçimlerde Adnan Menderes başkanlığında DP tekrar seçimlere girerek milletinin büyük teveccühü sayesinde seçimleri kazanma zaferini elde etmiştir. 1950 yılıyla birlikte Türkiye geniş bir halk kitlesinin birlikteliği ve ideol heyecan fırtınasıyla büyük bir değişime sahne olmuştur. Bu süreç demokrasinin geniş halk kitleleri tarafından değerlendirilmesi iktisadi sonuçları çok büyük olan gelişimlere de yol açmıştır. Bu değişim ve gelişim Türkiye'nin emperyal batı ülkeleri özentisinden kurtulup bende varım dediği bölgesel ve küresel güç olma yolunda ki attığı adımların ilk basamaklarıdır”.

 

“GÜN DEMOKRASİYE İNANANLARIN GÜNÜDÜR”

 

"Tam demokrasiye inanmış hükümetlerin görevi kişilerle değil o kişilerin temsil ettikleri zulmeden, ötekileştiren zihniyetlere hesap sormaktır" diyen Başkan Hakan Özen, "Adnan Menderes ve arkadaşları aynı merhum Turgut Özal gibi bu milletin evlatları ve her zaman rahmet ve sevgi ile andıkları insanlar olacaktır. Ancak darbeyi yapanlar bu halkın lanetini üzerlerinde taşırken, isimleri bile hatırlanmak istnememektedir. Bu vesayetçi, cuntacı rejim savunucularının günümüzdeki uzantıları şunu çok iyi bilsinler ki belki o dönem Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam ettiler ama kalbinden atamadılar. Halkının gönlünde taht kuran DP’yi kapattılar ama demokrasi yürüyüşünü asla engelleyemediler. Gün demokrasiye inananların, gün millet iradesinin tescillendiği ve hayat bulduğu gündür. Gün, ben demokratım diyenlerin günüdür” dedi.

 

 

Bu haber 156 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ