• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

“SAÇINIZ DÖKÜLMEDEN ÖNLEM ALIN”

“SAÇINIZ DÖKÜLMEDEN ÖNLEM ALIN”
Rıfat Emin Uygur, Hale Taştekin ve Serap Özcan’ın birlikte sunarak estetik hakkında merak edilen sorulara cevap verdiği ‘Estetik Life’ adlı programın bu haftaki konusu saç dökülmesi oldu.

Haber: Nezih VAROL

HİRAŞ Medya Grup (HMG) Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Emin Uygur, Radyo HİRAŞ Genel Yayın Yönetmeni Hale Taştekin ve Dr. Bora Özcan Kliniği Genel Koordinatörü Serap Ergüven Özcan’ın her hafta Çarşamba günü saat 11.00-13.00 arasında Radyo HİRAŞ’ta sunduğu ‘Estetik Life’ adlı programın yeni bölümünde de estetik ve güzellik hakkında merak edilen sorulara cevap verildi. Bu haftaki programda herkesin ilgi duyduğu saç dökülmesi problemi ele alındı. Saçlarını büyük oranda kaybedenler için saç ekimi yapıldığını, ancak bu aşamaya gelene kadar herkesin saçıyla ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Özcan, “Her insan saçının normalin üzerinde dökülmeye başladığını hisseder, işte tam da bu dönemde saça müdahale edilmesi gerekir, PRP veya Mezoterapi uygulamaları saçı güçlendirir, dökülmesini engeller” dedi.

 

“MUTLAKA TEST YAPILMALI”

Dr. Bora Özcan Kliniği Genel Koordinatörü Serap Ergüven Özcan, saçlar yoğun olarak dökülüyorsa bunun bir uyarı olduğunu ifade ederek, “Nedeni ister genetik, ister bir hastalık olsun saç tedavisi yapabilmemiz için ciddi bir ön inceleme yapılması gerekir” diyerek şunları söyledi: “Besin olarak alınan maddeler saçı etkiler. B12, folik asit, çinko, tüm bunlar etkiliyor. O yüzden mutlaka bu değerlere bakmak lazım. Kan testleri yapılır, bunun dışında kişinin başka hastalığı var mı, araştırılır. Fazla hormon, androjen salgılanması da saç kaybına neden olur. Bütün bunları araştırmak gerekiyor. Hasta geldiği zaman kan sistemleri aranır, bazen biyopsi yapılır, saç köklerindeki minyatürleşme oranına bakılır veya dijital mikroskopla inceleme yapılır. Saç dökülmesinden tedaviyle tamamen kurtulmak mümkün olabildiği gibi tamamen iyileşme, hiç iyileşememe veya arada bir dökülme ve çıkma olabilir. Demir eksikliğine, B12 eksikliğine bağlı semptomatik dökülmeler de vardır. Tiroite bağlı dökülme, tiroit tedavisiyle düzelir. Yani dökülmelerin bir kısmı düzelebilir, bir kısmı tekrar eder.

 

“PRP SAÇI GÜÇLENDİRİR”

Serap Ergüven Özcan, saç ekiminin bir cerrahi yöntem ve kapatma yöntemi olduğunu, kadınlarda erkek tipi dökülme olduğu zaman çok başarılı olunmadığını ifade ederek, ekilen saçların ya da ekilenlerin çevresindeki saçların da korunması gerektiği uyarısında bulundu. Özcan, şunları söyledi: “Tedaviyle birlikte saç ekimi de olabilir, ancak saçlar varken saç ekimi yapıldıysa kalanlar dökülürse adalar oluşur ve güzel bir görüntü olmaz. Amaç yaşam kalitesini yükseltmek, yapılabiliyorsa tedavi veya korunması gerekiyorsa kalanların tedavisi, ama takip de gerekiyor. Olabildiği kadar erken dönemde başlanması lazım. PRP tedavisi ile kişinin kendi kanıyla vücudundaki bazı hastalıkları iyileştirmek ve cilt gençleştirmek mümkündür. İlaç yerine kişinin kendi kanının kullanıldığı PRP tedavisinde özellikle çevresel ve genetik faktörlerle birlikte yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilir. Saç dökülmesinden cilt gençleştirmeye kadar kullanılan bir yöntemdir. Kişinin vücudundan küçük bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Günlük 100-150 tel saç dökülmesi normal kabul edilir, bundan fazla olursa saç dökülmesi ciddiye alınmalıdır. PRP işlemi sayesinde ortalama 3-4 hafta aralıklarla yapılan 3-4 seanslık uygulama ile saçlarda dolgunluk sağlanır”.

 

Program yapımcısı Rıfat Emin Uygur, sağlıklı saçlar için önerilen uygulamaların yapılmasına dikkat çekerek bir programı daha sonlandırdı.

 

 

 

 

Bu haber 244 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ