• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

KABLODA DELİLLER KONUŞACAK

KABLODA DELİLLER KONUŞACAK
Yunusemre Belediyesi’nde CHP kanadının ortaya attığı ‘Kablo Yolsuzluğu’ iddiasını araştıran Başkanvekili Ulaş sözle atılan iftiraya belge ve delillerle son noktayı koyacaklarını söyledi.

Haber: Nezih VAROL

Yunusemre Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Bülent Mersinli’nin ilk olarak Mayıs ayında gündeme getirdiği ‘Kablo Yolsuzluğu’ dosyası tam bir ay sonra Haziran ayında gerçekleşen meclis toplantısında ikinci defa gündeme geldi. Başkanvekili Bülent Mersinli, konuyla ilgili soru önergesini ilk defa sunduğunda Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’nin çok sinirlendiğini ifade ederek, “Olayın takipçisi olup ikinci defa meclise soru önergesi verdiğimde Başkan Çerçi İstanbul’da olduğu için toplantıyı Meclis Başkanvekili Dilşat Ulaş yönetiyordu, soru önergesini okumamak için uzun süre direndi, yaklaşık 45 dakika sonunda okutup kayıt altına aldırabildik. Daha sonra basın açıklaması da yaptı, ancak açıklama ne bizi, ne de kamuoyunu tatmin edici olmadı” dedi. Meclis Başkanvekili Dilşat Ulaş ise gerekli tüm inceleme ve araştırmayı yaptıklarını, tüm delil ve belgelere ulaştıklarını, iddiaların aslı olmadığı gibi mantıklı bir karşılığının da bulunmadığını söyledi.  

DİLŞAT ULAŞ SAVCILIK YOLUNU GÖSTERDİ

Yunusemre Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı’nda CHP’li Mersinli’nin sunduğu soru önergesine yanıt veren Meclis Başkanvekili Dilşat Ulaş şu açıklamada bulunmuştu: “Bazı yazılı ve görsel haber kaynaklarında yer alan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Bülent Mersinli’nin ‘Yunusemre Belediyesi’nde sözde kablo yolsuzluğu yapıldı’ şeklindeki basın açıklaması ve ‘Meclis toplantısı esnasında AK Parti grubunca linçe uğramaktan zor kurtulduk’ iddiası karşısında kamuoyunu bilgilendirme gereği doğmuştur. Mersinli’nin iddia ettiği gibi elinde belge olsa Cumhuriyet Savcılığı’na başvurması gerekirdi. Delillerle desteklenmediği halde basın açıklaması yapılarak yargı süreci bile olmayan konu hakkında kişiler hedef gösterilmiş, CHP İlçe Başkanınca var olduğu iddia edilen deliller de Yunusemre Belediyesi’ne sunulmamıştır. Ellerinde deliller bulunduğunu iddia eden Mersinli yargı sürecinin başlatılmasını isterken neden vatandaşlık görevi ve hakkı olarak elinde olduğunu iddia ettiği belgelerle savcılık makamına başvurmadığı garipsediğimiz bir durumdur”.

MERSİNLİ: “BASIN HABERLERİ İHBARDIR”

Manisa İnternet Haber’e konuşan Bülent Mersinli, kendisine savcılık yolunu gösteren Dilşat Ulaş’ın açıklamasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Daha önce bilgi edinme yasasına göre belediyeye dilekçe verdim, bir sonuç alamadım, gerek belediyede, gerekse sokakta herkesin bildiği bir olay bu, ‘Herkesin bildiği sır’ olarak da tanımlanıyor. Herkes biliyor, ama hiç bir işlem yapılmıyor. Geçen gün belediye zabıtaları evime geldi, konuyla ilgili bilgi ve belge istediler, öyle bir talimat almışlar, talimatta Dilşat Ulaş’ın imzası var. Ben onlara soru önergesi veriyorum, onlar benden bilgi ve belge istiyor, tabi bu durumda ben Pazartesi günü bilgi edinme yasasından yararlanıp bir kez daha belediyeye dilekçe vereceğim. Basında çıkan tüm haberlerin bir ihbar olduğunu herkes bilir. ‘Kablo Yolsuzluğu’ diye haberler var, savcılık bunu ihbar kabul etmeli zaten. İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, adli makamlar çoktan harekete geçmeliydi. Diğer yanda sorumuza verdiği cevapla yasal bir soruşturma başlatılmasından kaçınan Yunusemre Belediyesi’ne ‘Başlattık’ dedikleri ön soruşturma ile ilgili yeni sorularımız da oldu. Bunlardan bazıları; ‘1-Kablo yolsuzluğu olayının Başkan Mehmet Çerçi ile akrabalık bağı bulunduğu iddia edilen kişiyle ilgisi yoksa neden yasal idari soruşturma başlatılmasından kaçınılmaktadır? 2-Yapılan ön soruşturma neticesinde Fen İşleri’nde görev yapan on belediye çalışanı izne çıkartıldı mı? 3-İzne çıkarılan belediye çalışanlarının işe döndüklerinde farklı birimlere sürüldüğü iddiaları doğru mu?’ şeklindedir”.

ULAŞ: “DELİL VE BELGELERE ULAŞTIK”

Manisa İnternet Haber’e konuşan diğer isim ise Yunusemre Belediye Meclis Başkanvekili Dilşat Ulaş oldu. Ulaş, daha öncede söylediği gibi delil ve belgelerle hareket ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Ortaya atılan iddia 6,5 milyon liralık elektrik kablosunun çalındığı yönündedir. Yunusemre Belediyesi’nin kurulduğu günden bugüne tüm elektrik işleri için alınan sarf malzemeleri toplamı bu rakamın dörtte biri bile değil. 2017 yılında ortalama 300 bin, 2018 yılında ortalama 400 bin liralık elektrik malzemesi alınmış. Buna elektrik direği, ampul, kablo dahil. Bu rakamlar bile iddianın ne kadar asılsız olduğunu ortaya koymaya yetiyor. 6,5 milyon çok büyük bir rakam, bu kadar kablo nereye sığar, nasıl çalınır, vinç bile zor kaldırır. Kamu yönetiminde bir kural vardır, delil ve belgeniz yoksa kimseyi suçlayamazsınız, ortaya veri koymanız gerekir ki bir inceleme yapılsın ve sonrasında bunun doğru olduğu anlaşılırsa adli soruşturma başlatılabilsin. Kuvvetli şüphe ve delil varsa adli soruşturma için savcılığa gidilir. Biz iddia sahiplerinden de kanıtları varsa istedik. Hiç bir şey alamadık. Buna rağmen ciddi bir çalışma yaptık. Bugüne kadar nereye, ne kadar elektrik direği dikmişiz, kaç metre kablo kullanmışız, bunun için ne kadar malzeme almışsız, ne kadarını kullanmışız, ne kadarı elimizde, faturaları, belgeleri tek tek topladık. İddiaların arasında bir mühendisin öğretmen olduğu da söyleniyordu. Diplomayı incelettik ve mühendislik diploması olduğunu da belgeledik. Önümüzdeki hafta tüm delil ve belgeleri kamuoyu ile paylaşacağız”.

GÖZLER MEHMET ÇERÇİ’DE

Yeni kurulan ve henüz 4 yıllık geçmişe sahip olan Yunusemre Belediyesi birbiri ardına gerçekleşen dev projeleriyle olduğu kadar bünyesinde yer alan idari ve siyasi yönetimlerin polemikleriyle de gündeme geliyor. Böyle durumlarda bir süre sessiz kalarak durum değerlendirmesi yapan Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getiren basın mensuplarıyla buluşarak son noktayı koyuyor. Görevi nedeniyle İstanbul’da bulunan Başkan Çerçi’nin Manisa’ya döndüğünde her zaman olduğu gibi bu iddiaya da bir yanıt vermesi bekleniyor.

 

   

 

Bu haber 432 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ