• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

“GENÇ KALMAK İÇİN GÜNEŞTEN KORUNUN”

“GENÇ KALMAK İÇİN GÜNEŞTEN KORUNUN”
Rıfat Emin Uygur, Hale Taştekin ve Serap Ergüven Özcan’ın birlikte sunduğu ‘Estetik Life’ adlı dönemin son programında yaz aylarında dikkat edilmesi gerekenler konuşuldu.

Haber: Nezih VAROL

HİRAŞ Medya Grup (HMG) Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Emin Uygur, Radyo HİRAŞ Genel Yayın Yönetmeni Hale Taştekin ve Dr. Bora Özcan Kliniği Genel Koordinatörü Serap Ergüven Özcan’ın her hafta Çarşamba günü saat 11.00-13.00 arasında Radyo HİRAŞ’ta sunduğu ‘Estetik Life’ adlı programda yine merak edilen sorulara cevap verildi. Dönemin son programında Radyo HİRAŞ dinleyicilerine seslenen Genel Koordinatör Serap Ergüven Özcan, yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalmamak için yapılması gerekenleri anlattı. Cildi korumak ve yaşlanmanın etkilerini geciktirmek için güneşten mutlaka korunması gerektiğini ifade eden Özcan şu bilgileri verdi: “Güneş D vitamini emilimi açısından vücut için son derece yararlıyken bilinçsiz güneşlenmeyle pek çok cilt rahatsızlığına davetiye çıkarabilir. Bir yıl boyunca beklenilen yaz tatilinin vücutta istenmeyen sonuçlar bırakmaması için güneşten korunmaya özen gösterilmesi gerekiyor. Güneşten koruyan maddeleri güneşe çıkmadan önce mutlaka sürmeliyiz, suya girip çıkarsak yenilemeliyiz. Koruyucuyu kuru deriye sürmeli ve üç saatte bir tekrarlamalıyız. Fiziksel bariyer oluşturan koruyucular kullanmalıyız. Vücudunda doğuştan beni olanlar güneşten mutlaka korunmalıdır. Sık sık nemlendirici kullanılmalı, bol su içilmelidir”.

GÜNEŞİN ZARARLARI CİDDİ BOYUTLARDA

Yaz denilince akla deniz, kum, güneş üçlüsünün geldiğini söyleyen Dr. Bora Özcan Kliniği Genel Koordinatörü Serap Ergüven Özcan konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü: “Güneş cilde önemli zararlar verir, yaşlandırır, leke, çillenme, cilt maskesi gibi sorunları da beraberinde getirebilir. Güneş ayrıca estetik ve sağlık açısından zararlı olan bu oluşumların yanı sıra deri kanserinin de en büyük tetikleyicilerinden biridir. O nedenle güneşle olan ilişkiyi doğru ayarlamak ve bilinçlenmek gerekir. Güneş ışığı cilde temas ettiğinde deride hücre düzeyinde bozulmalara neden olur. Bu farklılaşmadan etkilenmemek için de deri kalınlaşıp bronzlaşarak yeni hücre yapımını sağlar. Derinin savunma mekanizması olan tüm bu önlemlere rağmen yine de bir takım istenmeyen değişiklikler ortaya çıkabilir. Maruz kalınan sürenin fazlalığı ise güneş yanıklarına yol açar. Kronik maruziyeti ve genetik yatkınlığı olan kişilerde deri kanserleri, alerjik durumlar, deri yaşlanması, kılcal damarlarda genişleme, deride renk değişiklikleri gibi istenmeyen durumlar görülebilir. Dinleyicilerimize ne yapmaları gerektiği konusunda şu bilgileri vermek isterim; koruyucu ürünleri güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce sürün, ter ve suya girmeyle birlikte deriden atılan bu ürünleri belirli aralıklarla yenileyin, güneşin dik açıyla geldiği 11.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmayın, şapka ve gözlük takıp uygun kıyafetler giyin, gölgede ya da şemsiye altında durmaya özen gösterin, ancak yansıyan ışınların dahi cilde zarar verebildiğini unutmayın”.

TER KOKUSUNA DİKKAT!

Yaz aylarına girileceğinden artacak hava sıcaklıklarının neden olacağı terlemeye karşı alınacak önlemlerin de anlatılıdğı programda Rıfat Emin Uygur, “Terleme öyle büyük bir sorun ki en sonunda ünlü sanatçı Orhan Gencebay bile bu soruna eğilme gereği duydu. Çünkü gerçekten de toplumu ve herkesi rahatsız eden bir sorun bu. İster erkek, ister bayan olsun bu sorunu çözmek için çaba harcamalı, önlem almalı. Özellikle bayanlar terleme ve kötü kokuya karşı daha duyarlı olmalı, böyle bir sorunları varsa acilen gidermeli” dedi. Sorunun kesin çözümü bulunduğunu ifade eden Dr. Bora Özcan Kliniği Genel Koordinatörü Serap Ergüven Özcan, şu bilgileri verdi: “Terleme problemi olanlar ‘Terleme Botoksu’ ile bundan tamamen kurtulabilir. Son dönemde terleme tedavisinde botoks yöntemi sıkça kullanılıyor, koltuk altına, avuç içi ve ayak tabanlarına botoks iğneleri uygulanıyor ve terleme 6 veya 9 ay boyunca engellenebiliyor. Botoks tedavisi hastane ortamında 10 dakikalık bir seans şeklinde gerçekleştiriliyor. Bu yöntem ömür boyu sonuç vermese de 10 dakikalık bir uygulama ile kişi uzun süre rahat eder. Uygulama kolaylığı olması da tercih edilme nedenleri arasındadır”.

 

Manisa’da sadece Dr. Bora Özcan Kliniği’nde bulunan ‘Heliocare’ hakkında bilgi vererek, “Cildi dış etkenlere karşı korumada tamamen yenilikçi bir ürün olan Heliocare özel formülü ile güneş ışınlarından korunmada da en geniş kapsama alanını sunuyor. Fernblock, C ve E vitaminleri, yeşil çay ve roksisomlar gibi diğer aktif maddeler sayesinde güneş ışınımının ürettiği hasarı nötralize edip onarıyor” diyen Rıfat Emin Uygur, Radyo HİRAŞ dinleyenlerinden şu sözlerle ayrıldı: “Bir dönemi daha geride bırakıyoruz, nasipse 4 Eylül’de yeniden bulaşacağız, güneşin olumsuz etkilerinden ve rahatsız eden terleme sorunundan uzak güzel bir yaz tatili diliyorum” diyerek programı sonlandırdı.

 

 

Bu haber 115 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ