• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

KURBANLIK İÇİN KAFALAR KARIŞIK

KURBANLIK İÇİN KAFALAR KARIŞIK
Manisa Canlı Hayvan Borsası’nda hem alıcıya hem satıcıya kurbanlıkların durumunu sorduk, akılları karıştıran cevaplar aldık... İşte hayvan borsasında son durum ve vatandaşın beklentileri...

Haber: Nezih VAROL

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasına az bir zaman kala vatandaşlar ibadetlerini yerine getirmek için hazırlıklara başladı. Müslüman alemi açısından büyük önem taşıyan bu ibadeti herkes ekonomisine göre yerine getirmeye çalışıyor. Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Manisa’da da Canlı Hayvan Borsası alanında kurban satış yeri kuruldu. Vatandaşlar burayı ziyaret etmeye ve kurbanlık fiyatlarını araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatları üzerinden hareket etmek isteyen vatandaşlar pazarda farklı sonuçlarla da karşılaşabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 890, yurt dışında 725 lira olarak belirlendiğini açıklamıştı. Manisa Canlı Hayvan Borsası’nda küçükbaş hayvan olarak tanımlanan koç ve keçilerin kilosuna göre 800 liradan başlayarak 2 bin liraya kadar çıktığı gözlenirken, ortalama 60 kilo gelen bir küçükbaş kurbanlık bin 200 ile bin 400 lira aralığında satılıyor. Büyükbaşlarda ise fiyatlar hayvanın kilosuna göre 7 bin lira ile 15 bin lira aralığında değişiyor. Ancak Doğu Danası denilen daha küçük boyutlu büyükbaşların fiyatlarının 4 bin ile 6 bin lira arasında olduğu ifade ediliyor.

 

ALIŞ VERİŞ HENÜZ YOK

Manisa Canlı Hayvan Borsası’na özellikle akşam saatlerinde az da olsa vatandaşlar geliyor. Çoğu ailesiyle gelen vatandaşların fiyat araştrıması yaptığı, alımı ise arife gününe bıraktıkları gözlendi. Bir çok vatandaşlar fiyatların geçen yılla aynı olduğunu, ancak kendi alım güçlerinin azaldığını ifade ederek kurban fiyatlarının düşmesini umut ettiklerini söyledi. Yerli ve başka şehirlerden gelerek Manisa’da kurbanlık satışı yapan esnaflar ise geçen yıla göre bir hayvanın kendilerine maliyetinin yüzde 30 arttığını, ancak şu anki satış fiyatının yüzde 10 azaldığını söylediler. Borsada alıcı ile satıcı henüz toka yapıp pazarlığa başlayamadı ama her iki taraf da bayrama bir gün kala istediği fiyatı elde edeceğini düşünüyor.

 

KURBAN KESMENİN FAYDALARI

Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah'ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah'a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

 

Bu haber 365 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ