• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

VETERİNERLER DİŞ DOKTORUNU KINADI

VETERİNERLER DİŞ DOKTORUNU KINADI
Manisa Veteriner Hekimleri Odası, ‘Doktor belediye başkanı köpek kısırlaştırmasını bizzat yaptı’ haberi üzerine böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini açıkladı.

Haber Merkezi

Yerel basında yer alan ‘Doktor belediye başkanı köpek kısırlaştırmasını bizzat yaptı’ ve ‘Doktor Belediye Başkanı önlüğünü giyip ilk işlemi yaptı’ haberlerinin ardından, habere konu olan Alaşehir Belediye Başkanı’na ulaşan Manisa Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Merter Yıldız, “Bu durum konusunda kendisinden izahat istenmiştir. Kendisi Diş Hekimi olan Başkan’ın sokak hayvanlarının kısırlaştırılması projesi tanıtımında beyaz önlük giyerek ilk işlemi kendisinin yaptığına ve boş vakitlerinde kısırlaştırma operasyonlarına yardım edeceğine dair demeç vermiş olmasını kabul etmek mümkün değildir” dedi.

KANUNEN SUÇ

Manisa Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Merter Yıldız, olayla ilgili kamuoyu ile paylaştığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “6343 Sayılı Veteriner Hekimlik Mesleğinin İcrasına Dair Kanunda veteriner hekim bulunan şehir, kasaba ve köylerde veteriner hekim olmayanların her türlü hayvan hastalıklarını muayene ve tedavi etmeleri, hayvanlar üzerinde ameliyat yapmaları yasaktır ve 5199 sayılı kanunun 7. Maddesi uyarınca ‘Hayvanlara tıbbi ve cerrahi müdahaleler sadece Veteriner Hekimler tarafından yapılabilir’ hükümleri bulunmaktadır. Seçim ile kamu görevine gelmiş Belediye Başkanı her ne kadar hekim ünvanına sahip olsa dahi Veteriner Hekim ünvanına sahip olmadığı için bu operasyonu yapma hakkına sahip değildir. İyi niyetle başlatılan bir projenin temelini oluşturacak bir meslek gurubunun işini ben de yaparım diyerek küçümsemek diş hekimi ünvanına sahip olan bir belediye başkanına hiç yakışmamıştır”.

SESSİZ CANLILARIN REFAHI SAĞLANMALI

Başkan Merter Yıldız açıklamasını şöyle sürdürdü: “Biz Veteriner Hekimler olarak sessiz canların sağlıkları ve refahları için mesai mefhumu göz etmeksizin işlerimizi yaparken hiçbir meslek gurubunun iştigali içinde yer alan işlere müdahil olmamaya özen gösterirken aynı özeni seçilmiş bir başkandan beklemenin de doğal hakkımız olduğuna inanıyor,bu yanlıştan bir an önce dönülerek gerekli açıklamanın yapılmasını arzu ediyoruz. Bu haberin tekzibinin yayınlanmaması durumunda, yukarıda belirtilen Kanun Maddelerine aykırılıktan dolayı gerekli yasal işlemler başlatılacaktır”.

Bu haber 214 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ