• mih sol
  • mih sag
  • GMH

SURİYELİ ÇALIŞTIRANLARA DESTEK YAĞACAK

SURİYELİ ÇALIŞTIRANLARA DESTEK YAĞACAK
İşverenleri Suriyeli işçi çalıştırmaya teşvik etmek için Çalışma Bakanlığı öncülüğünde başlatılan programa göre bu iş yerlerine 11 bin 400 liraya kadar destek verileceği bildirildi.

Haber Merkezi

Kamu Personeli adlı sitede yer alan bir habere göre, işverenleri Suriyeli işçi çalıştırmaya teşvik etmek için Çalışma Bakanlığı öncülüğünde başlatılan programla bu işyerlerine 11 bin 400 liraya kadar destek verileceği bildirildi. Böylece Suriyeliler artık sigortalı olarak da çalıştırılabilecek. İstanbul’da, Temmuz Ağustos aylarında kaçak yabancı işçi çalıştırılan işyerlerine yönelik bilgilendirme ve uyarılardan sonra bakanlıktan yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde kaçak işçi çalıştırma konusunda denetimlerin ağırlık kazanacağının da altı çizildi.

11 BİN 400 LİRA DESTEK VAR

Sitede yer alan haberin detayları şöyle; “Hal böyle olunca kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar da devreye giriyor. İstanbul’un da aralarında bulunduğu beş ilde Suriyeli işçilerin sigortalı çalıştırılmasına yönelik program yürütülüyor. Program kapsamında 1 Suriyeli + 1 Türk işçiyi işe alan işverene 11 bin 400 liraya kadar teşvik veriliyor. Bilindiği gibi İstanbul’da kaydı bulunmayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere gönderilmesi, kaçak Suriyeli ve başka ülkelere mensup yabancı işçi çalıştırılmasının önlenmesi amacıyla tanınan süre 25 Ağustos’ta doldu. Sosyal güvenlik denetmenleri Temmuz ve Ağustos aylarında rehberlik hizmeti kapsamında kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar konusunda işyeri ziyaretleri yaparak işverenleri ve meslek örgütlerini uyardı. Bundan sonra yapılacak denetimlerde kaçak yabancı işçi çalıştırdığı tespit edilenlere yönelik yaptırımlar uygulanmaya başlanacak. Kaçak yabancı işçi çalıştırmaya yönelik İstanbul’daki bu uygulama diğer illere de yaygınlaştırılacak.

İLGİ BÜYÜK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi işbirliğiyle yürütülen program şimdilik İstanbul, Bursa, Adana, Hatay ve Konya illerini kapsıyor. Bu illerde istihdam edilecek her bir Suriyeli ve Türk işçi için sosyal güvenlik prim bedeline karşılık aylık 950 lira teşvik sağlanacak. Teşvikten yararlanmak için Türk işçinin yeni istihdam edilmesi şartı aranmıyor, halen çalışmakta olan işçiler için de teşvik alınabilecek. Program kapsamında sağlanan teşvik 6 ay devam edecek.  Ayrıca Suriyeli işçiler için yapılacak 372  lira tutarındaki çalışma izni masrafları da karşılanacak.  İstanbul, Adana, Bursa, Hatay ve Konya’da bin 100 Suriyeli ve bin 100 Türk işçi için teşvik sağlanacak. Ayrıca bin 600 Suriyeli işçinin çalışma izni ücretleri karşılanacak.Teşvikten yararlanabilmek için istihdam edilen işçilerin kesintisiz çalıştırılması ve primlerinin ödenmesi gerekiyor. ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan, kontenjanın yaklaşık yarısı için başvuru aldıklarını belirtirken, İstanbul’da yabancı kaçak işçilere yönelik denetimlerin artması nedeniyle burada ilginin daha fazla olduğunu vurguladı.

 

 

Bu haber 394 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
ÇOK OKUNAN HABERLER
RÖPORTAJLAR
SON DAKİKA
PUAN DURUMU