• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Tarihi müjde!..

Tarihi müjde!..
Abdurrahman Savaş, ailesiyle birlikte yaşadığı Vali Konağı'nın kapılarını ilk kez MANİSA POSTA ile manisainternethaber'e açarken samimi açıklamalarda bulundu.

Röportaj: Berna Memiş

 Geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda Nevşehir Valiliği'nden Manisa Valiliği'ne atanan Abdurrahman Savaş, Manisa'nın tarihi ve turistik özelliklerini ön plana çıkartacak düşüncelerini ilk kez  açıkladı. 

MANİSA SARAYI YENİDEN DOĞUYOR
 Manisa'ya gelen insanların kafasındaki Manisa ile gördükleri Manisa arasında çok fark olabildiğini söyleyen Savaş, "Manisa'da Saray-ı Amire'yi orjinaline uygun bir şekilde yeni baştan yapmak istiyorum" dedi. Şimdiye kadar hiçbir yöneticinin cesaret edemediği bu fikri kısa zamanda hayata geçirmek istediğini belirten Abdurrahman Savaş, "Saray-ı Amire'yi tarihte yer aldığı bölge olan Fatih Parkı civarına yaparak, aynı zamanda diğer önemli cami ve medreseler ile birlikte bir bütün haline getirmek gerekiyor" diye konuştu. 
 MUHTEŞEM YÜZYIL ELEŞTİRİSİ
Muhteşem Yüzyıl dizisi üzerine bazı eleştirilerde bulunan Vali Savaş, "Muhteşem Yüzyıl dizisi insanların tarihe olan ilgilerini artırması bakımından önemli bir aşama sağladı. Ancak öte yandan dizinin Manisa'da geçen bölümlerinde Manisa ile ilgili en ufak bir görüntü bulunmaması üzücü. Örneğin Manisa sahnelerine geçerken kullanılan dağ görüntüsü bile Spil Dağı'na ait değil. Buraya gelip en azından Spil Dağı'nın görüntülerini alarak dizide orjinal dağın görüntüsünü kullanabilmeliler. Bazı bölümleri Manisa'da çekebilirler. Manisa camileri, medreseleri, mevlevihanesi, hanları, hamamları ve farklı tarihi dokusu ile bu çekimlere oldukça uygun bir şehir" açıklamasında bulundu. 
 Manisa'nın büyükşehir olması ile ilgili faaliyetlerin hızla devam ettiğini dile getiren Vali Savaş, "Manisa her gün gelişen ve dünyanın önde gelen firmalarının yer aldığı Organize Sanayi Bölgesi ile, tarımı ve kültürel yapısı ile ön planda yer alan bir şehir olarak, büyükşehir olmaya hazır. Geçiş süreci yaşadığımız bu dönemde,  büyükşehrin ön çalışmaları ve hazırlıkları hızlı bir şekilde devam ediyor. Manisa büyükşehir olmayı hak ediyor" dedi. 

AİLE İÇİ ŞİDDET YOK AİLE İÇİ İHMAL VAR
 Eşi Hafize Hanım ve  minik oğlu Emre ile bizleri ağırlayan Vali Savaş ev hayatını, eşi ve çocuklarıyla olan ilişkilerini anlattı. 
Manisa İmam Hatip Lisesi'nde Coğrafya Öğretmeniliği  yapan eşi Hafize Savaş ve Şehzade Mehmet Lisesi 6. sınıf öğrencisi oğlu 12 yaşındaki Emre ile bizleri konuk etti.  Aynı zamanda iki kız çocuğu sahibi olan Savaş çiftinin kızları Ankara'da hukuk ve iktisat okumaya devam ediyor. 
 Güler yüzlü esprili yapısı ve samimiyeti ile geldiği günden bu yana Manisalıların sevgisini kazanan Vali Savaş evinde vakit geçirmeyi çok sevdiğini söyledi. Manisa Vali Konağı'nın tarihi yapısını da çok beğendiğini vurgulayan Savaş, "Manisa'ya çabuk adapte oldum. Ama yaz ayı boyunca yoğun çalışmalarımız nedeniyle eşimi ve çocuklarımı ihmal ettiğim zamanlar oldu. Bizde aile içi şiddet yok ama aile içi ihmal var" esprisiyle eşi Hafize Hanım'ın gönlünü aldı. 

ROMANTİK,  NEŞELİ VE SPORTMEN BİR ÇİFT

 Birbirlerine çok bağlı olan Savaş çiftçi boş zamanlarında Manisa'nın ormanlık alanlarında uzun doğa yürüyüşleri yaparak kendilerine zaman ayırıyor.  Hafize Savaş, "Nevşehir'de düzenli bir spor hayatımız vardı. Ancak Manisa'ya geldiğimiz ilk aylarda eşimin yoğunluğu nedeniyle  ancak daha yeni yeni bu yürüyüşlerimize başlayabildik. Manisa'da doğal ortamlar ve tabiat parkları daha fazla. Bu açıdan Manisa'yı çok sevdik. Tarihi yerleri dolaşma fırsatımız da oluyor. Manisa kültürüyle tarihiyle zenginliklerle dolu bir şehir" ifadesinde bulundu.

 


Bu röportaj 2160 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR