• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Manisa Bezi Saray`a gidiyor!..

Manisa Bezi Saray`a gidiyor!..
Manisa Türk Kadınlar Konseyi Şubesi, MABEZ adıyla patenti alınan Manisa Bezi`nden yapılacak kıyafetler ile Ekim ayı sonunda Dolmabahçe Sarayı`nda düzenlenecek özel defileye katılacak.


 Röportaj: Berna Memiş

Marmara Üniversitesi tarafından 26 Ekim 2013 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenecek olan "Kadın Emeği" adlı defile ve sergiye katılmak üzere Ege Bölgesi'nden Manisa ili seçildi.
Türkiye genelinde beş ilin katılacağı defile öncesi hazırlıklara başlayan Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, kooperatifleşerek MABEZ adıyla patentini aldıkları Manisa Bezi'nden  defile için özel kumaşlar dokuttu.
ÖZEL OLARAK DOKUNAN YENİ KUMAŞLAR GÖZ ALIYOR
Manisa'da Türk Kadınlar Konseyi Şubesi girişimleriyle İŞKUR, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ortaklığında düzenlenen Manisa Bezi dokuma kursları, 600 yıllık bir sanatı günümüze taşıdı. Kurs öğrencilerinin defile için dokuduğu özel renkli ve ipekli Manisa bezleri nihayet ortaya çıktı.
TARİHİ KIYAFETLER MODERNİZE EDİLİYOR
Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi Onursal Başkanı Mübeccel Kafkaslı, defile için özel olarak üretilen renkli ipekli kumaşların, aynı zamanda kooperatif aracılığıyla satışa sunulduğu müjdesini de verdi.  Manisa Bezi tezgahlarında özel olarak dokunan kumaşlar, ortaya kondu ve defile için modeller hazırlanmaya başlandı. Defilede tarihi kıyafetlerin modernize edilerek günümüzle uyumunun sağlanacağını söyleyen Mübeccel Kafkaslı, "Bugün burada defile için kullanacağımız kumaşları ve kıyafet modellerini belirlemek için toplandık. Kız Meslek Lisesi öğretmenlerimiz ve kurs hocalarımız ile birlikte katılacağımız defile için hazırlıkları başlattık. Böyle bir etkinliğe Manisa olarak ve Manisa Bezi ile katılacak olmamızdan ötürü çok mutlu ve heyecanlıyız" diye konuştu.
BÜYÜK BAŞARI
Defileye beş adet özel tasarım kıyafetle katılacaklarını belirten Kafkaslı, "600 yıllık ile Manisa Bezi'ni  çağımıza taşıdık. En orjinal ve en güzel şekilde üretimlerimizi yapıyoruz. Biliyorsunuz kısa bir süre önce Hac görevlileri için kıyafetler ürettik. Artık hacca giden erkek hacılar için de Manisa Bezi üretmeye başladık. Manisa Bezi tezgahlarını yeniden yaşama geçirip bugünlere getirmek için yaptığımız çalışmaların artık meyvasını alıyoruz" dedi.
OSMANLI SARAYININ VAZGEÇİLMEZİ
Osmanlı döneminde tüm gemilerin yelkenlerinin, saray eşrafının tüm kıyafetlerinin yapıldığı Manisa Bezi, farklı özellikleriyle günümüzde yeniden hayata geçirilirken, özel dokuma tezgahlarında üretilen kumaşlar ile ev tekstilinden, fantazi elbiselere, hac kıyafetlerine çok amaçlı kullanılıyor.
Manisa'ya gelen turistler için özel olarak satışa da sunulan Manisa Bezi, aynı zamanda resmi ziyaretlerde Manisa'nın tanıtımı için dışarıdan gelen ziyaretçilere hediye ediliyor.

 


Bu röportaj 3336 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR