• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Altının ustası dehalar yetiştiriyor!..

Altının ustası dehalar yetiştiriyor!..
Eğitimini yarıda bırakmış çocuklara yönelik düzenlenen sosyal sorumluluk projesi kapsamında Yeni Han'da açılan kuyumculuk kurslarında, kuyumculuk dünyasının önemli ismi Altan Türe harikalar yaratıyor

Röportaj: Berna Memiş

KUYUMCULUĞUN YILLANAN USTASI
Uzun yıllar boyunca Dünya Altın Konseyi Danışmanlığı ve GOLDAŞ Proje ve Tasarım Danışmanlığı yapan, Manisa Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden emekli olan Arkeolog Altan Türe, kuyumculuk dünyasında çığır aşan çalışmalarına farklı projeler ile devam ediyor. Manisa'da uzun yıllar boyunca kuyumculuk ve telkari kursları düzenleyen Türe, emekli olmasına rağmen çalışmalarını hızla sürdürüyor.
Türkiye'de ve dünyada kuyumculuğun el kitabı olarak değer gören Takının Öyküsü, Sembollerin Dili, Karun Hazinesi, Altın Madenciliği gibi aranılan kitapların da yazarı olan Arkeolog Altan Türe Dokuz Eylül Üniversitesi Gemoloji ve Mücevher Tasarım bölümünde Kuyumculuk Tarihi dersleri vermeye devam ediyor.

EĞİTİMLERİNİ YARIDA BIRAKAN İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİN ÇOCUKLARI

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün korumasında olan, ayrıca Sosyal Dayanışma Vakfı'nın aracılığı ile ulaşılan ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları kendilerine altından bir bilezik olacak olan kuyumculuk eğitimine alındılar.  "Kuyumculukta Eğitimle Emek Yetenekle Gelecek Projesi" hakkında bilgi veren Arkeolog Altan Türe, "Eğitimlerini yarıda bırakmış olan bu çocuklar ilk başta bizi düşündürüyordu. Ancak buradaki kaliteli ortam ve atelye çalışmalarına çok büyük bir uyum sağladılar. Her birisi geleceğin önemli kuyumcuları ve tasarımcıları olacak potansiyele sahip. Bu durum bizi de çok şaşırttı" diye konuştu.

PROJE ÖNEMLİ DESTEKLERLE BAŞLATILDI

Zafer Kalkınma Ajansı , Manisa Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR'un ortak destek programı ile açılan Kuyumculuk Kursu'nda tüm kuyumculuk aletleri ve makinaları eksiksiz olarak bulunuyor. 14 öğrencinin bulunduğunu ifade eden Proje Koordinatörü Altan Türe, 16-19 yaş arası çocukların seçildiğini ve öğrencilerinin eğitimlerini yarıda bırakmış çocuklar olmasına rağmen çok akıllı ve öğrenmeye hevesli olduklarını söyledi. Altan Türe gibi önemli bir kuyumculuk dehasından aldıkları bilgiler ile hızlı bir ilerleme gösterdi.

EL İŞİ USTASI ÇIRAKLAR ARTIK ZOR YETİŞİYOR

Eğitim çalışmalarını pirinç ve bronz alaşımları ile çalışıldığını kaydeden Türe, "Kuyumculuk güçlü bir sektör. Türkiye kuyumculukta ihracatta ikinci sırada yer alıyor. Şu an sektörün en önemli sorunlarının başında, çırak sorunu geliyor. Teknolojinin ilerlemesiyle üretim artık bigisayarlardan yapılıyor. Modeller bilgisayarlarda hazırlanıyor. Endüstriyel üretim ön planda. Böyle olunca el işi tekniklerini bilen çıraklar yetişmiyor. Elişi kuyumculuğu alanında insan yetiştirmek çok önemli. İstikbali parlak olan bir meslek öğreniyorlar. Prestijli bir alan. Direkt olarak atölye çalışmaları ile teori ve pratik aynı anda veriliyor. Kendi içinde eğitim anlamında da bir ilk yaşanıyor. Sonuçlar ortada. Bu öğrenciler geleceğin dehası olacak" açıklamasında bulundu.

KUYUMCULUĞUN DOĞDUĞU TOPRAKLAR
Türkiye'nin çok eski kuyumculuk sanatının yeniden doğduğunu belirten Türe, "Manisa Anadolu'da kuyumculuğun doğduğu topraklar. Sardes'te M.Ö. 7- M.Ö. 4 yüzyıları arası dünyayı yönlendiren atölyeler burada doğdu. Sardes altın madenciliğinin merkezi" dedi.


 


Bu röportaj 3738 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR