• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Kızılay rekoru Manisa`dan!..

Kızılay rekoru Manisa`dan!..
2013 yılında toplanan 50 bin 257 ünite kan ile bir rekora imza atan, Kızılay Manisa Kan Bağış Merkezi`nin Müdürü Dr. İsmet Nardal, Manisalıları bu duyarlılıklarından ötürü tebrik etti.


Röportaj: Berna Memiş

 Kızılay Manisa Şube Başkanlığı Bekir Sacide Keleşoğlu Kızılay Kan Merkezi hizmete açıldı. 2008 yılında açılan ve Ulupark içinde bulunan Vardarer Kan Bağış Merkezi ve 4 gezici ekip ile birlikte Manisa Kızılay'ı toplam 6 noktadan kan bağışı topluyor.
Yeni açılan merkezle birlikte Manisa'da pek çok vatandaş, sivil toplum kuruluş üyesi, kurum ve kuruluş mensupları kan vermek için adeta sıraya geçti. HİRAŞ Medya Grup Genel Müdürü Rifat Emin Uygur ve oğlu Görkem Uygur yeni açılan merkezde kan bağışında bulundu.

KIZILAY  BAŞKANI YURDABEKÇİ'NİN KATKISI BÜYÜK

Manisa'da 1981-2001 yılları arasında aralıksız olarak İl Sağlık Müdürlüğü yapan Dr. İsmet Nardal, emekliye ayrılmasıyla beraber açılan Kızılay Manisa Kan Bağış İstasyonu Müdürü olarak sağlık sektöründe hizmet vermeye devam etti. Manisa'da adeta arı gibi çalışarak yıllar içinde kan bağış oranlarında hızlı bir yükselme sağladıklarını dile getiren Nardal, bugünlere gelinmesinde Kızılay Şube Başkanı Cengiz Yurdabekçi'nin gayretlerinin büyük katkısı olduğunu vurguladı.


2002 YILINDAN BU YANA KAN BAĞIŞI TOPLUYORLAR

2002 yılı Ocak ayında açılan Kızılay Kan Bağış Merkezi'nin hizmete başladığı sırada, Türkiye'de sadece 27 ilde kan bağış istasyonu bulunduğunu hatırlatan Dr. İsmet Nardal, Manisa'da geçen 11 sene içinde çok önemli çalışmaların yapıldığını kaydetti. 3 hemşire ve 1 doktor kadrosuyla başladıkları kan alma merkezinin ilk yıllarında eski bir minibüsle kan aldıklarını hatırlatan Nardal, ilk sene 3620 kan bağışı topladıklarını belirtti.  İlerleyen yıllarda her geçen sene bu sayıyı gittikçe artırdıklarını ifade eden Nardal, son olarak 2013 senesinde 50 bin 257 ünite kan aldıklarını ve böylece ülke genelinde ilk sıraya yerleştiklerini açıkladı. 4 gezici ekip ve Ulupark içinde bulunan Vardarer Kan Bağış Merkezi ile birlikte toplam 6 yerden kan bağışı kabul ettiklerini söyleyen Nardal, düzenledikleri çalışmalar ile Manisalıları kan bağışı konusunda bilgilendirdiklerini açıkladı.

MANİSA GENELİNİN KAN İHTİYACINI KARŞILIYORLAR

Manisa ve ilçelerindeki tüm hastanelerin kan ihtiyacını karşıladıklarının altını çizen Nardal, 7 doktor, 22 hemşire ve 3 tane de donör kazanım uzmanı ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Çok yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını vurgulayan Nardal, "Ekiplerimiz köyleri ve kasabaları dolaşıp kan bağışının önemini ve faydalarını anlatıyor. 10 kişi bulsak hemen seminer verip bilgilendirme yapıyoruz. Mobil araçlarımızla dolaşıp kan bağışı topluyorlar. Manisa'da kan verme oranı yüzde 1,5 iken biz bu oranı 2013 yılı itibariyle yüzde 4,1'e çıkardık" dedi.ALINAN KANLAR ÖNCE TEST EDİLİYOR
Manisa ve ilçelerinde bulunan 28 hastanenin tüm kan ihtiyacını karşıladıklarının altını çizen Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, "Toplanılan kanlar test edilmek üzere İzmir Kızılay Ege Bölgesi Kan Merkezi'ne gidiyor. Burada cinsel ve kan yoluyla geçen hepatit B, hepatit C, firengi ve aids testleri yapılıyor. Eğer testte şüpheli bir durum çıkarsa kan imha ediliyor. Ayrıca kişilere de test sonuçları hemen bildiriliyor ve gerekli önlemleri almaları öneriliyor" diye konuştu.

KAN VERMENİN FAYDALARI
Kan alım süresinin 5-10 dakika sürdüğünü kaydeden Dr. Nardal, bir kişiden 450 - 470 gram arasında kan alındığını söyledi. Kan bağışının ardından tatlı ve maden sodası ikramında bulunduklarını da belirten Nardal, "Kan bağışı sırasında 450 gr kan alındığı için kemik iliği kan yapımını hızlandırır ve 2 ay boyunca dolaşım sisteminde genç kan hücrelerinin sayısı artar. Genç kan hücreleri oksijen, vitamin ve gıda taşıdığı için kişide zindeleşme olur. Biyolojik gençleşme yaşanır. Beyin ve kalp çok rahatlar. Kalp krizinin yüksek oranda azalmasına neden olur" açıklamasında bulundu.

KİMLER KAN VEREMEZ?
Kan verme yaşının erkeklerde 18 - 65, kadınlarda ise 18 - 60 ile sınırlı olduğunu ifade eden Kızılay Kan Merkezi Müdürü İsmet Nardal, kan bağışının çok ciddi bir görev olduğunu ve sağlıklı kan alınması için çok ciddi kuralların bulunduğunu sözlerine ekledi. Nardal, "Bayanlar senede 3, erkekler ise 4 sefer kan verebilir. Kan bağışında bulunacak donörlerden aldıkları kimlik bilgileri ve bazı ana soruların dışında 41 sorudan oluşan bir anket doldurtuyoruz. Vatandaşlar bunu önce garip karşılıyorlar. Verdikleri cevaplara göre geçici red uygulayabiliyoruz. Örneğin manikür pedikür yaptırmış, akupunktur, dövme, hızma, piercing, küpe taktırmış, ameliyat olmuş, sondaj bağlanmış, cezaevinde 3 gün yatmış kişiler 1 yıl boyunca kan bağışında bulunamaz. Eşinden başka birisiyle cinsel ilişkide bulunmuş kişilerin kendileri de eşi de kan bağışında bulunamaz" dedi. 


Bu röportaj 3375 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR