• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Kadınlar O`nu örnek alıyor!..

Kadınlar O`nu örnek alıyor!..
Manisa'da başarılı aile, iş ve siyasi kariyeriyle diğer kadınlara rol model olan AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Şule Uygur, sıfırdan başlayıp gittikçe yükselen başarı hikayesini manisainternethabe

Röportaj: Berna Memiş

 
                    Pek çok alanda sahip olduğu başarısı ile Manisalı kadınlara rol model olan Şule Uygur,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bu başarısının sırrını anlattı.
                   Manisalı iş adamı Rifat Emin Uygur ile evli ve iki çocuk annesi  Şule Uygur,  1994 yılında iş dünyasına atıldı. Eşi Rifat Emin Uygur'un kuyumculuk mağazasında, eşiyle birlikte kısa bir süre çalışan Uygur, kendi işinin patronu olmak ve iş hayatında kendi ayakları üzerinde durmak amacıyla 1994 yılında HİRAŞ (Halkla İlişkiler ve Reklam Ajansı) çatısı altında radyo ve reklam ajansının kuruculuğunda yer aldı.  
RADYO HİRAŞ ŞEHRİN MARKASI OLDU
                   Radyo Hiraş kurulduğunda kendi çocuklarının da henüz çok küçük olduğunu hatırlatan Uygur, "Radyo Hiraş da benim üçüncü çocuğum gibi oldu ve kendi çocuklarımla beraber radyomuzu da büyüttüm.  İş hayatına atıldığım ilk yıllardı. Elginkan VakfI'nın iş hayatıyla ilgili verdiği çok sayıda eğitime katıldım. Aynı zamanda radyomuzda çalışan personelimiz de bu eğitimlerden aldı. Amacım TRT FM gibi kurumsal olacak bir radyo yaratmaktı. Bu hedefle ilerledik ve gerçekten öyle de oldu. Bizimle beraber açılan yerel radyoların hemen hemen hepsi yıllar içinde kapanarak yok oldu. Fakat Radyo Hiraş kurumsallığını hiçbir zaman kaybetmedi ve Manisalıların sesi soluğu olmaya devam etti, şehrin marka ismi oldu" diye konuştu. 
MANİSA'YI CANLANDIRDI
                   Manisa'da profesyonel anlamda ilk organizasyonları gerçekleştiren HİRAŞ, henüz yeni yeni gelişmekte olan şehre 90'lı yılların sonunda yeni bir renk yeni bir hareket getirdi. O dönem yaptıkları organizasyonları anlatan Uygur, mesir şenlikleri aracılığıyla şehre getirdikleri pop sanatçıları  ve yıl boyu düzenlenen farklı etkinlikler ile başarıyı yakaladıklarını belirtti. Uygur, Manisa'nın ilk renkli dergisi Jest'i de bu dönemde çıkardı. Başta Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu olmak üzere, Manisa'da tanınmış sanayici ve işadamları ile birlikte pek çok sosyal sorumluluk projesine öncülük etti. 
                   Yüksek bir performans ve başarma azmiyle hareket eden Şule Uygur  çalışmalarıyla kendi sınırlarını aşarak, yükselen bir ivme ile gittikçe büyürken 1997 yılında Hiraş bünyesi altında Can Ajans'ı kurdu.  Yıllar içerisinde Can Ajansı büyüterek kurduğu Alya Ajans çalışmalarını hala sürdürüyor. 
BAŞARILARI İŞ DÜNYASINDA SES GETİRDİ
                   HİRAŞ Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şule Uygur'un iş hayatında uzun yıllara dayanan bu başarısı Manisa içinde bir değer olarak karşılık bulurken, 2009 yılında Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği görevine başladı. 2013 yılında yapılan seçimlerle ikinci döneminde de meclis üyeliğine seçilen Uygur, 2012 yılında TOBB çatısı altında kurulan Kadın Girişimciler Kurulu'nda da aktif olarak çalışmaya başladı. Uygur 2013 yılında yapılan kongre ile Kadın Girişimciler Kurulu İcra Üyeliğine seçildi.  Uygur, 2013 yılı aralık ayında Avrupa Birliği'nin projelerinden dezavantajlı bireylerin faydalanmasını sağlamak amacıyla ELLAS (Europan Lİfe Learning Assocation) Yaşam Boyu Öğrenme Derneği'ni kurdu. 
KADINLARA ROL MODEL OLDU
                  Muhafazakar demokrat kökenli bir aileden gelen ve siyasetle iç içe büyüyen Şule Uygur'un eşi Rıfat Uygur da yıllarca Doğru Yol Partisi'nde yöneticilikler ve il başkanlığı yaptı. Çocukluğundan bu yana siyasete ilgi duyan Şule Uygur, engin iş tecrübesi ile organizasyon yeteneğini birleştirerek aktif siyaset hayatına atıldı ve bu tecrübelerini siyasi arenaya da yansıtmaya başladı.  2009 yılında Manisa AK Parti İl Başkanlığı Yönetimi'nde görev alan Şule Uygur, 2012 Mart ayında gerçekleşen kongrede oy çokluğu ile AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı seçildi. İki yıldır bu görevi başarıyla sürdüren ve Manisa'da kadınların aktif siyasete atılmasında öncülük eden Uygur, düzenlediği  siyaset akademisi eğitimleri ile de kadınların bilgi sahibi olmalarını sağladı.  İnsana dokunan çalışmalara ağırlık veren Uygur, bunun yanı sıra yardım çalışmaları ile de adını duyurdu. 
İki çocuk annesi bir kadın olarak bu kadar işi aynı anda başarıyla yürütmenin sırlarını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Posta okurlarıyla paylaşan Uygur, "Her doğan güneş yeni bir gündür. Sağlıklı bir bedenle ayaklarımın üzerine basıp, şükrederek yeni bir güne başlamanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyorum. Allahın kimseye kaldıramayacağından fazla yük vermeyeceğine inanarak, her yeni günde acaba bugün ailem, milletim ve kendim için ne yapabilirim diye düşünüyorum" dedi.
BİLGİ GÜÇTÜR FELSEFESİNİ YAYIYOR
                  AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmekte olan Şule Uygur, kadın kolları çalışmalarını kadınlarla sınırlı tutmayarak tüm teşkilata yayıyor.  "Muhafazakar Demokrat Kimliği ve Siyasal İletişim Stratejileri" eğitimleri ile ilçe ilçe dolaşarak teşkilata aidiyet hissiyatı ve yaklaşan seçimler için siyasi iletişim stratejileri aşılıyor. 17 ilçesi olan Manisa'da son bir ayda 12 ilçede gerçekleşen ve Siyaset Bilimcisi Ozan Erdem tarafından verilen eğitim seminerleri yerel seçim tarihi olan 30 Mart'a kadar tüm ilçelerde gerçekleşmiş olacak. Böylece tüm AK Parti teşkilatı yerel seçimlere farkındalık gücü yüksek olarak girmiş olacak. 

 

 

 

 


Bu röportaj 2258 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR