• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

İşte Manisa`nın 28 Şubat mağdurları!..

İşte Manisa`nın 28 Şubat mağdurları!..
28 Şubat Raporu için ciddi bir hazırlık süreci geçirdiklerini belirten Eğitim Bir Sen Başkanı Sofuoğlu, raporu ilk olarak manisainternethaber Genel Yayın Yönetmeni Berna Memiş ile paylaştı..

Röportaj: Berna Memiş 


                   28 Şubat sürecinde Manisa'da yaşanan mağduriyetleri ilk kez manisainternethaber okurlarıyla paylaşan Mehmet Emin Sofuoğlu, sürece dair yaşananları aktarırken, mağduriyet yaşayanlara geri dönme çağrısında bulundu.
                   Postmodern darbe olarak adlandırılan 28 Şubat sürecinde yaşanan hak ihlallerinin ve kıyımların sayısal verilerini ortaya koyan bir 28 Şubat raporu hazırladıklarını kaydeden Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, "28 Şubat 1997'de sözde irticayla mücadele adı altında kişi ve kurumların temel hak ve hürriyetleri ihlal edildi. Baş örtülü kadınların eğitim öğrenim ve çalışma hakları anayasal ve uluslararası sözleşmeler hiçe sayılarak ucube yönetmeliklerle engellendi" dedi.
KENDİSİ DE 28 ŞUBAT MAĞDURU
                  Kendisinin ve eşinin de bir 28 şubat mağduru olduğunu açıklayan Mehmet Emin Sofuoğlu, "Sadece İmam Hatip Lisesi mezunu olduğum için üstün başarıma rağmen akademisyen yapılmadım. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ni ilk 10'da bitirdim. Marmara Üniversitesi'nde tamamladığım yüksek lisansımı, en yüksek dereceyle bitirdim. Hazırladığım tezimi üstün başarıyla kabul ettiler ve kaynak kitap olarak okutmak üzere izin aldılar. Tek hayalim akademisyen olmaktı" diye konuştu.   Sofuoğlu, "Hiçbir göz altım yok, hiçbir illegal örgütle organik bağım yok. Kaldırım taşı söküp vitrin parçalamadım. Neden benim gibi başarılı bir insanı akademisyen yapmadınız?" diyerek sitemde bulundu.
RAKAMLARLA KONUŞTU
                 Raporu hazırlarken bazı zorluklarla karşılaştıklarını vurgulayan Mehmet Emin Sofuoğlu, "Ulaşabildiğimiz kadarıyla 33 bin 271 öğretmenin kılık kıyafet nedeniyle disiplin soruşturması geçirdiği, 3 bin 527 öğretmenin ise görevine son verildiğini raporladık. Bu raporu hazırlarken kurumlar bize bilgi verme konusunda oldukça ketum davrandılar. Bu raporda üniversitelerin ikna odalarından başını açmak için ikna edilemeyerek geri döndürülenler yok. Özel kurumlarda, dershanelerde başı kapalı olduğu için işe alınmayan veya işinden edilenler de yok." dedi.
REKTÖR PAKDEMİRLİ VE YUNUSEMRE ADAYI ÇERÇİ DE 28 ŞUBAT MAĞDURLARINDAN
                 Manisa'da post modern darbe mağduru işlerine son verilmiş öğretmenleri tespit ederek, görevlerine geri döndürdüklerinin altını çizen Mehmet Emin Sofuoğlu, "Manisa'da en çok kıyım Milli Eğitim'de ve Celal Bayar Üniversitesi'nde yaşandı.  Celal Bayar Üniversitesi'nde dindar öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri üniversiteden atıldı. Yüksek lisans için yurt dışına gidenler geri çağrıldı" ifadesinde bulundu.  Bu isimler arasında iki dönem milletvekilliği yapan ve şu anda AK Parti Yunusemre İlçesi Belediye Başkan Adayı Dr Mehmet Çerçi, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli,  CBÜ Tıp Fakültesi Ana Bilimdalı'nda başarılı çalışmalarıyla ses getiren Prof Dr Emin Kurt ve ağabeyi Avukat Ahmet Sofuoğlu gibi önemli isimlerin bulunduğunu açıklayan Mehmet Emin Sofuoğlu,  "Pakdemirli gibi geri döndürülenler oldu. Ancak mesleğinden geleceğinden edilmiş küskün onlarca insan ne yazık ki kaybımız" diye konuştu.
 28 ŞUBAT MAĞDURLARINA ÇAĞRIDA BULUNDU
                8 Ekim 2013 tarihinde Demokratikleşme Paketiyle birlikte bayanlara yönelik başörtüsü engelinin tamamen kaldırıldığını ve o dönemde işten atılan kamu çalışanlarının görevlerine geri dönmeleri için kanunun çıkartıldığını belirten Sofuoğlu, "Ancak baskıyla yıldırılanlar için bir kanun çıkmadı. Öte yandan erkek memurlar için ise 1982 darbesinin hükümleri devam ediyor.  Erkeklere yönelik bıyık, sakal, süeter yönetmeliğinin de kaldırılmasını istiyoruz" dedi. Mehmet Emin Sofuoğlu, 28 Şubat mağduru olmuş tüm kamu çalışanlarına seslenirken, "Bizim ulaşamadıklarımız, görevlerine geri dönmek isteyen mağdurlar bize ulaşsınlar" diyerek çağrıda bulundu.
               Sofuoğlu ayrıca Eğitim Bir Sen olarak, 28 şubat mağdurlarının yaşadığı acı hatıraların toplandığı "Karanlık Dönemler ve Ödenmiş Bedeller"  adlı 3 ciltlik kitabın da yayınlandığını ve tüm üyelerine dağıttıklarını kaydetti.
DEMOKRATİK HAKLAR KORUNUYOR
               Fethullah Gülen cemaati ile AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan arasında nerede durduklarını da açıklayan Sofuoğlu, "Bu süreçte ortak akıl işletip yol haritamızı belirliyoruz.  İlk olarak hükümetin yolsuzluklarla sonuna kadar mücadele etmesinden yanayız ve ikinci olarak ise küresel operasyonlara karşı milli iradeye sahip çıkıyoruz" dedi.
              Sendika olarak akademik ve hizmet sendikacılığını ön plana çıkardıklarını vurgulayan Sofuoğlu, kendilerinden önce yetkili sendika olan KESK ve Kamu Sen'in eğitim kazanımları adına hiçbirşey yapmadıklarını vurgularken, toplu sözleşme masasında en fazla kazanıma kendilerinin imza attığını belirtti. Manisa'da çeşitli etkinliklerle faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyen Sofuoğlu, üyelerinin tüm sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini, hukuki problemlerinde avukat tahsis ettiklerini ve konferans, kitap meclisleri gibi toplantıları aylık olarak düzenli bir şekilde gerçekleştirdiklerini kaydetti.


 

 


 

Bu röportaj 1966 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR