• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

İzmir ve Denizli bu işe çok bozuldu!

İzmir ve Denizli bu işe çok bozuldu!
Pilot illerde gerçekleştirilen BECERİ`10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi`nde (UMEM) çalışmalarıyla ön plana çıkan Manisa UMEM ödüllendirildi.

Röportaj: Berna Memiş

                    Ege Bölgesi'nde ilk sırada yer aldıklarını açıklayan Yaşar Coşkun, ilk açıklamayı manisainternethaber'e yaparken, "Denizli ve İzmir illeri kendilerini önde görüyordu ama birincilik Manisa'ya verilince oldukça bozuldular. Böyle bir sonuç beklemiyorlardı" dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR ve TOBB ETÜ işbirliğinde uygulanan UMEM Beceri’10 Projesi Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.  Ankara’da düzenlenen törende Türkiye genelinde UMEM Projesinde başarı sağlayan iller açıklandı.  2011-2013 yıllarını kapsayan UMEM Projesi çalışmalarında yapılan değerlendirmelerin neticesinde Manisa,  Ege Bölgesi’nde en başarılı il olarak birinci sırada yer aldı.
ÜÇ YILLIK BAŞARI GRAFİĞİ
                  UMEM çalışmaları hakkında bilgi veren Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, "Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Manisa İş-Kur Müdürlüğü, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pilot Okul Polinas Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğünden oluşan  UMEM İl Yürütme Kurulu 2011-2013 yılları arasında UMEM projesi kapsamında 1560 erkek ve 541 bayan kursiyere iş olanağı sağlayarak Ege Bölgesi’nin en başarılı İli olma unvanını elde etti.
                UMEM Yürütme Kurulu 3 yıllık başarılı çalışma programı içerisinde 179 eğitim düzenleyip, bu eğitimlere  4.462.524,00 TL harcama ile,bu dönemde   2499 erkek, 912 bayan olmak üzere toplam 3411 kursiyerin  eğitime katılımlarını sağladı" dedi.
Coşkun, "Bu başarıda büyük pay sahibi olan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Danışmanı Güvenç  Özer, Manisa İş Kur İl Müdürü Yüksel Uçar, Manisa Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Müşahit Sudan ve Manisa Polinas Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Adil Bircan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen törende birincilik ödülünü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun elinden aldılar"
açıklamasında bulundu.
İZMİR VE DENİZLİ BU İŞE ÇOK BOZULDU
                Manisa UMEM'in aldığı ödülle gururlandıklarını vurgulayan Coşkun, "İzmir UMEM'ciler en başarı il olarak kendilerini bekliyordu. Ancak Manisa UMEM birincilik ödülüne layık görülünce biraz, özellikle Denizli ve İzmir biraz bozuldu.  Onlar kendilerini önde görüyordu. Bu başarı Manisa'nın başarısıdır" dedi.


İŞ DÜNYASINA ÇAĞRI!
               Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak UMEM Projesinin her zaman destekçisi olduklarını, 3 yıllık süreç içerisinde de çeşitli zorluklar yaşamalarına rağmen böylesine bir başarının kazanılmasından olayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, ‘Bu projede emeği geçen herkesi öncelikle kutluyorum. Bu proje ile
işsizlere ‘gelin meslek öğrenin, üretime katılın’ çağrısı yapıyoruz. İş dünyasından da bu çağrımıza kayıtsız kalmamalarını istiyoruz. Eleman ihtiyaçlarını bu projeden sağlamalarını istiyoruz. Son yapılan protokol gereğince daha önce hizmet ve tarım sektörlerinin de dahil edildiği proje kapsamında, bütün meslek liselerinde mesleki eğitim kursları açılabilecek hale geldik. 1 çalışanı olan şirketler bile bu projeden eleman temin edebilecek.  Bu projenin kamu-özel sektör  işbirliğine güzel bir örnek olduğunu düşünüyoruz. UMEM Beceri’10 projesi ile artık iş dünyasının hangi meslekte kaç elemana ihtiyacı varsa yetiştiriyoruz. Sonrasında da bu adamı istihdam et diyoruz. İstihdam ederken de 4,5 yıla varan sigorta primi işveren payını ödeme diyoruz. Bu kişi başına 166 liralık bir avantaj. Üstelik bu istihdam teşvikinde öyle bölge, il sınırlaması yok. Türkiye 81 ilinde de geçerli.”  diye konuştu.
İŞ ARAYANLAR BURAYA
              Coşkun projenin iş arayanlar için de çok büyük bir fırsat olduğunu belirtirken, ancak bazı kurslarda çalışacak insan bulmakta zorlandıklarını belirtti. Coşkun,  iş arayanlara şu mesajı verdi: “Düşünün! İş var, kursa girecek, çalışacak adam yok. Sosyal yardım alıp istihdama katılmayan gençlerimizi görünce ben çok üzülüyorum. Gençlerimiz, işsizlerimiz iş beğenmiyor. Çalışmak isteyen de masa başında çalışmak istiyor. Üretmek için sanayide çalışacak elemana ihtiyacımız var. İşsiz kardeşlerimden rica ediyorum. Lütfen iş ayrımı yapmayın. Önce kendiniz için sonra ülkemiz için çalışın. Ara eleman değil, aranan eleman olun. Firma sahiplerinde tek ricamız ne tür eleman aradığınızı bizlerle paylaşın. Odamıza müracaat edin ve sorunu hep birlikte çözelim” dedi.
YENİ BİNADA YENİ GELİŞMELER
             Zafer Kalkınma Ajansı'nın ardından ABİGEM'in de (Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri) Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni binasına taşındığını belirten Coşkun, "ABİGEM de şubemizin yeni binasına gelerek bünyemize katıldı. ZEKA'nın ardından ABİGEM'in de binamıza gelmesi sevindirici bir gelişme oldu. Yeni binanın arka tarafındaki bölümünü büyükşehir Belediyesi'ne kiralamalarının ardından, şimdi de binanın giriş kısmındaki boş bölümü bir bankaya kiralayacaklarını belirtti. Son yapılan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısı'nda, yeni binanın arka kısmının büyükşehir belediyesine kiralanmasıyla ilgili yaşanan tartışmaları değerlendiren Coşkun, "Belediye ile yaptığımız anlaşma bizim için oldukça yarar sağlayacak.  55 bin lir artı stopaj karşılığı binamızın arka kısmını 4 yıllığına büyükşehir belediyesine kiraladık. Büyükşehir belediyesi inşaat giderlerine ynelik parayı peşin olarak ödeyecek. Böylece de odamızın inşaatını tamamlayabileceğiz. Aynı zamanda inşaatı tamamlamak için alacağımız kredinin de miktarı böylece önemli ölçüde düşmüş olacak. Böylece odamızın geleceğini garanti altına alacağız" diye konuştu.
TEK KAZANAN ÇİÇEKÇİLERDİR
            Vali Erdoğan Bektaş'ın göreve başlaması nedeniyle kendisine başarılar dileyen Yaşar Coşkun, "Manisa'da Vali ve kurum müdürlerinin sürekli değişmesi ilginç bir hal aldı.  Elbette hükümetin tasarrufudur. Ancak şehre hizmet noktasında bir engel teşkil ediyor.  Bu kadar sık değişim arzulanan bir durum değildir. Amacımız Manisa'da hizmetlerin aksamasına fırsat verilmemesidir. Görev süresinin ideal olanı, üst düzey bürokratların en üst verimliliği elde edene kadar görevde kalmasıdır. Artık göreve yeni gelen bürokratlar da 'Manisa'da sürekli değişim yaşanıyor. Acaba ben ne zaman görevden alınıcam?' korkusu içine girmeye başlayacak.  Gelen bürokratların verimli olabilmeleri için; Manisa'yı tanımaları, bilgi sahibi olmaları zamanla kazanılacak bir deneyimdir. Yeterli zaman vermezseniz zarar gören Manisa olur. Bu işe en çok sevinecekler ise; çiçekçilerdir. Çiçek sektörü sürekli değişen bürokratlar nedeniyle canlılık kazandı. Bu iş ancak çiçekçileri mutlu ediyor" dedi.

 

 

 

Bu röportaj 4277 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR