• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Özel halk otobüsleri isyanda!

Özel halk otobüsleri isyanda!
Belediye otobüsü olmayan Manisa`da, ulaşımı sağlayan özel halk araçlarının şöförleri; yaşlı, engelli, gazi, ve şehit yakınlarına ücretsiz ulaşım imkanı tanıyan yasaya tepki gösterdi.

Röportaj: Berna Memiş
            Şehit yakınları, gazi, gazi yakınları, engelli ve yaşlılara ücretsiz seyahat hakkını düzenleyen yönetmeliğin 4 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe girmesinin ardından, Manisa'da özel halk otobüsü şoförleri zor günler geçiriyor. Ücretsiz seyahat hakkından engelli kimlik kartı olan engelliler mevcut kartlarıyla, yaşlılar ise nüfus cüzdanları ile yararlanıyor.
           Manisa merkezde belediye otobüsü olmadığı için, özel halk otobüslerinin üzerine kalan bu görev, henüz daha kullandıkları yeni otobüslerin borcunu ödemekle uğraşan araç sahipleri ve şoförlere büyük bir darbe indirdi. 
HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ
          Sıkıntılarını ve sebeplerini Manisa Posta'ya anlatan otobüs şoförleri, "Özel Halk Otobüsü olarak, Manisa'da belediye otobüsü olmadığı için, bizim üzerimize yük bindi ve zorunlu hale getirildi.  Kararnameyle beraber günde en fazla 2bin500 yolcu taşıyan bir halk otobüsü bugün 15 binden fazla yolcu taşır hale geldi.  Halkla karşı karşıya geliyoruz. Bizim diğer esnaftan farkımız ne? Otobüsleri gelişigüzel kullanıyorlar. 2 maaş alan bir insanın benim otobüsüme bedava binmesini ben kabullenemem. Hakkımızı helal etmiyoruz. Kanunlara karşı gelinmez. Ama bizim zararımızı kim karşılayacak?" diyerek isyan etti.
"PSİKOLOJİMİZ BOZULDU"
          Yasanın çıkmasıyla beraber yaşlıların gezmek dolaşmak için özel halk otobüslerini kullandığını vurgulayan araç sahipleri, "Bir durak için binen yolcular var. Bu yükü sadece biz değil, otobüslerimiz de kaldıramıyor. Gerçekten işi olan, acelesi olan vatandaşlar, sınavı olan öğrenciler işlerine güçlerine yetişemiyor. Arabalarımız full dolu.  Geçtiğimiz gün bir yolcu canı sıkılıyormuş ve gezmek istiyormuş, Hiçbir durakta inmedi.  Mecburen polis nezaretinde indirdik. Ekmek almaya dahi otobüsle gidenler oluyor" dedi.
          Yasanın ardından özellikle semt pazarlarının kurulduğu günlerde, yaşlıların yük taşımak için yakınları tarafından kullanıldığını vurgulayan otobüs şoförleri, "Bu yasada kural yok kaide yok. Herkes kafasına göre takılıyor. Halkımız hemen yeni yöntemler uygulamaya başlıyor. Bir ihtiyar kadın 20 poşeti nasıl taşır? Ama bizim otobüslerimizi eşya taşıma, yük taşıma için bu şekilde kullanmaya başladılar" diye konuştu.
BİZE BUNU NEDEN YAPIYORLAR?
          Manisa Belediyesi'nin özel halk otobüsü sistemine geçmesiyle dolmuş şoförlerinin birleşerek özel halk otobüslerini aldıklarını hatırlatan şoförler, "Biz bu otobüsleri borçla harçla almak zorunda kaldık. Dolmuş şoförleri olarak birleşip, bankalardan çektiğimiz yüksek kredi ücretleriyle aldık. Biz sırtımızın teriyle bu kredileri ödemeye çalışıyoruz. 10 yıl kredi ödeyeceğiz.  Kararnameyle beraber kazandığımız rakamlar ancak karnımızı doyurmaya yetiyor. Çoluğumuz çocuğumuz sefil duruma düştü. Bu yasanın ardından en az 30 arkadaşımız otobüsünü sattı. Bize bunu neden yapıyorlar?
AKŞAMA KADAR BEDAVAYA ÇALIŞIYORUZ
          Manisa merkezde 168 adet özel halk otobüsü bulunduğunu belirten şoförler, "Güne stresle uyanıp stresle yatıyoruz. Akşama kadar bedavaya çalışıyoruz. Artık yolcularımızın yüzde 75-80'ini ücretsiz olarak taşır hale geldik. Manisa'da bu kadar çok özürlü insan sayısı olduğunu bilmiyorduk. Özürlü kartı olanlara bakıyorsunuz yüzde 100 özürlü yazan kişi sapasağlam otobüse biniyor. Bu insanın neresi özürlü? Biz artık bazı şeyleri anlayamaz hale geldik.   Manisa'da özel halk otobüsü şoförlerinin aylık zararı 300 -350 milyon liraya ulaştı. Gün geçtikçe de bu sayı artıyor" dedi. 
BAKANLIK NEDEN KENDİSİ ÖDEMİYOR DA BİZİM KAZANCIMIZI ALIYOR?
          Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkartılan kanunun otobüs şoförlerinin cebinden çıktığını vurgulayan şoförler, "Madem bakanlık böyle bir kanun çıkartıyor. O halde neden yaşlıların, özürlülerin ve yasa kapsamına giren vatandaşların yol parasını neden bakanlık ödemiyor? Bizim cebimizinden hayır yapılıyor. Biz hakkımızı helal etmiyoruz. Bize kim yardım edecek? " diyerek dert yandılar.
KARAAĞAÇ: ARAÇLARIMIZ MOBİL HUZUREVİ OLARAK KULLANILIYOR
          Konu hakkında açıklamada bulunan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Vekili Salih Karaağaç, yasanın çıkmasıyla beraber önemli sıkıntıların yaşanmaya başladığını belirtti. Salih Karaağaç, "En önemlisi de 65 yaş üstü vatandaşların bir kart çıkartmadan kimliklerini gösterip binebilmeleri büyük bir sıkıntı yarattı. Biz zaten önceden de engellileri yüzde 50 indirimli olarak ve şehit ailelerini de ücretsiz olarak taşıyorduk. Ama 65 yaş üzerindekilerde büyük bir patlama oldu.  65 yaş üzeri kişiler genellikle boş oluyorlar. Kendilerini eğlendirmeye gezmeye ihtiyaç duyuyorlar. Bir durak iki durak için binenler ise çoğunlukta. Araçtan hiç inmeden gezenler oluyor. Çok fazla suistimaller söz konusu" dedi.
SUİSTİMAL EDİLİYOR
          Özel halk otobüsü şoförlerinin son derece haklı olduğunu savunan Karaağaç, "Sabah şefte diyor araca ilk binen müşteri ücretini ödemiyor. Psikolojik olarak sıkıntıları oluştu. Biz zaman zaman duraklara giderek sakin olmaları, bu sorunu çözmek için gayret gösterdiğimizi söylüyor ve kendilerini teskin ediyoruz. Ama bir de suistimal oluşuyor. İşi yok gücü yok araca biniyor geziyor. Araçlarımız şuanda mobil huzurevi olarak kullanılıyor. Şoförle vatandaş arasında tartışmalar yaşanıyor. Şoförler 'hakkımı haram ediyorum' diyor. Tartışmaların ardından belediyeye şikayetler gidiyor. Şoför ceza yiyor. Arkadaşlarımız oldukça mağdur durumda. Bu olaydan sonra 15-20 araç satıldı" diye konuştu.
         Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Şoförler ve Otomobilciler Odası arasında bu sıkıntıların çözülmesi ile ilgili görüşmeler yaşandığını dile getiren Karaağaç, "Başbakanımıza dosya halinde bu sıkıntılar sunuldu. Başbakanımız ilgili bakanlıklar nezninde düzenleme ile ilgili çalışmalar olduğunu söylediler. Düzelteceklerini söylüyorlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca ayriyeten bir bütçe hazırlanacağı söyleniyor. Ne zaman sonuçlanır bilemiyoruz" dedi.

 

 

 


 

Bu röportaj 7913 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR