• MANİSA İNTERNET HABER REKLAM
  • mih sag
  • RADYO HİRAŞ

  • Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Manisa`nın aydınlık yüzü!

Manisa`nın aydınlık yüzü!
Manisa`nın tarihi ve kültürü üzerine araştırmaları ve 15`e yakın kitabı ile ismini duyuran Bedriye Aksakal, ``Tarih ve kültür şehri Manisa, tarihinden ve kültüründen uzak yaşıyor`` dedi.

Röportaj: Berna Memiş
              Şimdiye kadar yerel yönetimlerce geri planda bırakılan şehrin tarihi ve kültürüne yönelik çalışmalara, büyükşehir vasıtasıyla hız  verilmesi gerektiğini söyleyen Aksakal, manisainternethaber'e özel açıklamalarda bulundu.
             "Annem beni bir Hıdrellez günü dünyaya getirmiş" diyen Manisalı Araştırmacı Yazar Emekli Öğretmen Bedriye Aksakal, kültürel faaliyetlerinin yanı sıra pek çok STK'da ve yardımsever kuruluşlarda gönüllü olarak çalışıyor.   Manisa kültürüne katkıları günbegün artan Bedriye Aksakal,  hazırladığı yeni kitaplarla Manisa'nın geçmişine ışık tutmaya devam ediyor. 30 yıl Manisa'da ilkokul öğretmenliği yapan Aksakal, 16 yıldır emeklilik hayatı yaşıyor. 
"Biz Sevginin Adıyız" adlı araştırma kitabıyla, Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü kazanan Aksakal, pek çok kitabı kültürümüze kazandırdı.  Yazarın kitapları arasında Manisa ve Ege Bölgesi, Anılarda Manisa, Spil'den esintiler, Bir zamanlar Manisa, Melek Öğretmen, Sazı Sözüyle Manisa, İsmet İnönü Manisa'da, Biz Sevginin Adıyız, Manisalı Kadınlar, Manisa Tarzanı yer alıyor.
"İLHAN BERK ŞEHZADELER'DE DOĞDU" DİYEMEYİZ
             Manisa'nın büyükşehir olmasıyla birlikte merkezin Şehzadeler ve Yunusemre adıyla iki ilçeye ayrılmasının ardından bir kaos yaşandığına dikkat çeken Aksakal, "Bazı yerlerde denk geliyorum. Örneğin İlhan Berk'in Şehzadeler ilçesinde doğduğunu yazmışlar. Bu yanlışları hemen düzeltelim. İlhan Berk Şehzadeler ilçesinde değil, Manisa'da doğmuştur. Biz yeni kurulan ilçelere bağlandık ama ben Manisalı'yım nasıl Şehzadeler'de doğdum diyebilirim ki? Bu beni çok rahatsız ediyor" dedi.
             Manisa'da doğmuş büyümüş ve Türkiye'ye mal olmuş edebiyatçılara bile sahip çıkılamadığını öne süren Aksakal, "Artık büyükşehir olduk. Yöneticilerimiz Manisa'nın bu eksiklerine yönelmeli. Seçimler bitti. Üzerlerindeki parti giysilerini çıkartıp hizmet giysilerini giyinmeleri gerekir. Yoksa kaybeden yine Manisa olur" dedi.
MANİSA YANGININDA YAŞANANLAR SU YÜZÜNE ÇIKIYOR
              Kurtuluş Savaşı'nda yaşanan büyük Manisa yangını üzerine elinde çok fazla arşiv ve döküman bulunduğunu belirten Bedriye Aksakal, "İşgal yıllarında ve Manisa yangınında yaşanmış olan anılar elimde. O anıları değerlendirmek istiyorum. Çünkü büyük Manisa yangını ile ilgili tarihi bilgi ve eser yok denecek kadar az.  Sadece Manisa Yangını'nı tek bir kitapta her yönüyle aktarabilecek bilgi ve belgelere sahibim. Kitabın adını 'Yitirilmiş Yıllar' olarak düşündüm" dedi. Geçmiş dönemde bir milletvekilinin, "Ege işgal edilmedi" dediğini hatırlatan Aksakal, "Bu söz benim içimi çok acıtmıştı. Elimdeki tüm belgeleri bu nedenle kitap haline getireceğim" dedi.
KULA EMRE KÖY ÇOCUKLAR İÇİN KİTAPLAŞIYOR
             Yunus Emre'yi çocuk gözüyle, bir çocuğun anlayabileceği şekilde kaleme aldığını belirten Bedriye Aksakal, kitap taslağının hazır olduğunu ve çalışmanın devam ettiğini söyledi. Aksakal, "Bu kitabın hazırlık aşaması çok yoğun geçiyor. Üç yıldır hazırlanıyoruz.  Çocuklarla özel çalışmalarda bulundum. Onların nasıl algıladığı çok önemli. Kitabın ismini 'Benim Adım Yunusemre' olarak düşündük.  Kula'yı da ele alıyoruz. Emre Köyü'nü ve Taptuk Emre'nin türbesini ve Yunus Emre'nin burada geçen 40 yılını çocuklara aktaracağız" dedi.   Aksakal kitabın resimlerini,  dünyaca ünlü Manisalı çizgi roman sanatçısı ve illüstrasyon Enis Temizel'in hazırlayacağını açıkladı.
TÜRKİYE'DE İLK KÖY DEFİLESİNİ SERGİLEDİ
             Öğretmenliği süresince Atatürkçü ve yenilikçi pek çok çalışmaya da imza atan Aksakal, 1965 yılında görev yaptığı Manisa Hacıhaliller Köyü'nde defile düzenleyerek Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Aksakal, "Lux lambalarının ışığında, bir yıl boyunca köylü kadınlara dikiş öğrettim. Mankenler köyün kızlarıydı.  Köy meydanında yapılan defilenin müziği için de bir gramafon getirmiştik. Hiç unutmam dönemin Valisi Asım İğneciler, defilemize katıldığında, Türkiye'de böyle bir ilki yaşadığı için gözyaşlarını tutamayarak ağladı. Bir öğretmen isterse gittiği yeri aydınlatır, isterse de karanlığa gömer.  Amacımız para değil ülkeye hizmet etmek oldu. Acıları bal eyledim öğretmenliğimde" dedi.
Aksakal ayrıca topladığı dökümanlar ile tarihi ve kültürel gelinlikler çalışmasına başladığını söyledi. Manisa'nın tarihinde kullanılan gelinlik ve nişanlık modellerinin görüntülerini arşivinde biriktiren Aksakal, çok yakında bu albüm kitabını da piyasaya çıkaracak.
TÜRK DİLİNE SAHİP ÇIKALIM
             Türk dili üzerine önemli araştırma ve çalışmalarda bulunan Manisalı Araştırmacı Yazar Bedriye Aksakal, en önem verdiği konuların başında Türk dili geldiğini söyledi.  Aksakal, "Geçmişle bugünü kıyasladığımda içim yanıyor. Türkçeyi değiştirmeye kimsenin hakkı yok. Artık sözcüklerin yarısı türkçe yarısı ingilizce. Bu maksatlı olarak yürütülen bir dejenerasyon çalışmasıdır.  Türkçeyi yok etme uğraşıdır. Türkçemize sahip çıkalım" dedi.

 

 

 

 

 


Bu röportaj 4572 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR