• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Fatih Kulesi`ni turizme kazandıralım!

29.09.2014 12:50 Yorum ekle Sayfayı yazdır
Fatih Kulesi`ni turizme kazandıralım!
Manisa Sarayından (Saray-ı Amire) günümüze ulaşan tek bina olma özelliğini koruyan Fatih Kulesi, orjinaline uygun bir şekilde restore edilerek turizme kazandırılmayı bekliyor.

Röportaj: Berna Memiş
             Kızılay Düğün Salonu olarak kullanılan ve mülkiyeti Kızılay'a ait olan binanın yıllar boyunca bir türlü restore edilemediğini belirten Kızılay Manisa Şube'sinin 42 yıllık emektar Başkanı Cengiz Yurdabekçi, Manisa'da tarihi eserlere gereken önemin verilmediğini vurguladı.
             Manisa'da yıllardan bu yana restore edilmesi gerektiği konuşulan ve sıksık bu konuda projeler yapılacağı söylenen Fatih Kulesi için verilen tüm bu sözler ne yazık ki yerine getirilemedi. Bina, Manisa Sarayı'ndan (Saray-ı Amire) günümüze ulaşan tek bina olarak büyük bir öneme sahip. Kızılay'a ait olan binanın restorasyonu için defalarca davette bulunduklarını belirten Kızılay Şube Başkanı Cengiz Yurdabekçi, bunca yıl içinde binanın hala restore edilmediğini söylerken, sitemde bulundu.
BİNA, KIZILAY'DA OLMASA ÇOKTAN YOK OLMUŞTU
            Halkevleri olarak kullanılan binanın, 50'li yılların ardından Kızılay'a geçtiğini belirten Yurdabekçi, "Manisa'da tarihi olan binaların birçoğunu yıktılar, yerine apartmanlar yaptılar. Allahtan Fatih Kulesi bize bizdeydi ve Manisa Sarayı'nın günümüze kadar ulaşmaya başaran tek eseri olarak da varlığını sürdürüyor. Binanın tarihi eser olarak tescillenmesi için 1978 yılına kadar beklendi.  Manisa Sarayı'nda bulunan 14 kuleden birisi. Diğer kulelerin hepsi yokolmuş. Elimizde sadece bir tek burası kalmış. Peki bunun değerini ne kadar biliyoruz?" dedi.
            Kızılay Düğün Salonu olarak kullanılan binanın, restorasyonu yapılırsa bu binayı Şehzadeler Kızılay Şubesi olarak veya bir Kızılay Müzesi olarak kullanmayı düşündüklerini belirten Yurdabekçi, "Kızılay Manisa Şubesi olarak, ülke genelinde ilk beş içinde yer alan gayrimenkul zenginiyiz. Manisa Kızılay Şubesi'ne ait 180 adet gayrimenkulumuz var. Binaların pek çoğu kurum ve kuruluşlara kiralanmış olarak hizmet vermeye devam ediyor" dedi.
DEFALARCA SÖYLEDİK
            Bir yeri tarihi eser olarak tescillerler. Ancak daha sonra bu binalara bir kuruş masraf yapmazlar. 1970'lerden bu yana tarihi eser statusunde olduğu için anıtlar kurulundan yetkililer arada bir gelip gidiyorlar. Acaba tarihi eser olarak binayı alabilir miyiz diye düşünüyorlar. Burası bizim tapulu mülkümüz. Devam ettirecek olan Anıtlar Kurulu'dur.  Artık bir plan proje yapın. Yok olan kule kısmı yeniden inşa edilsin.  Dışarıdan gelen turistler kuleyi gezsin.  Valilik ve  Belediye ile birlikte Anıtlar Kurulu işbirliğinde yürütülecek bir projeyle binanın kent turizmine kazandırılması gerekiyor. Buyursunlar yapsınlar. Bunca yıldır projesini çizip bize getiremediler bile. Zamanında çok söyledik. Tarihi eserlerimizi koruyalım dedik. Ama malesef sahip çıkan olmadı" diyerek tepkisini gösterdi.
NE ŞEHİR KALMIŞ NE ŞEHZADELER
           Manisa'nın Şehzadeler Şehri olarak anıldığına dikkat çeken Cengiz Yurdabekçi, "Manisa Şehzadeler Şehri deniyor. Hani nerede bu şehzadeler?  Ne şehir kalmış ne şehzadeler!  Manisa olarak tarihi eserlerimizin hiçbirine sahip çıkamadık. Bu bilinç daha yeni yeni uyanıyor. Bazı şeylerde çok geç kalındı. Manisa yangınında hepsi yandı deniyor. Öyle şey olur mu? Yüzlerce taş bina ve eser yıkılarak yerlerine apartmanlar yapıldı. Sonunda geldiğimiz noktada elimizde kalanların değerini bilelim bari.  Eğer Fatih Kulesi de Kızılay'ın elinde olmasaydı, şimdiye kadar burası da çoktan diğer eserler gibi kaderine terk edilerek yıkılıp  gidecek ve yok olacaktı.
FATİH KULESİ HAKKINDA BİLGİ
           Osmanlı dönemi sarayına ait olan kule, kare planlı, kesme taş ve tuğla ile 15. yy da yapılmıştır.10 - 12 m. yüksekliğinde olması gereken kule, II. Murat Devri’ne ait Saray-ı Amire’nin bir bölümüdür. Üst kısımları, yıktırılıp, tadil edilmesi ve sıvanmasından sonra Cumhuriyetin ilk yıllarından beri Kızılay Binası olarak kullanılmaktadır. (Ana girişi güneyde bulunan yapı içten üç katlıdır. Yapının güney, kuzey, doğu cephelerinde dikdörtgen pencereler vardır. Asıl örgüsü taş ve tuğla olan yapı Cumhuriyet döneminde yapılan sıva ile dönem mimarisine uyumlu bir sade cephe kazandırılmıştır. Cumhuriyet mimarisinin genel özelliği olarak düz çatılıdır. Yapı, Fatih Sultan Mehmet döneminde Saray-ı Amire’ye eklenen parçalardan biridir. Fatih'in kütüphanesi olarak hizmet vermiştir. 1901-1902 yıllarında Saruhan Sancak Beyi Mustafa Galip Bey tarafından restore edilen kulenin çatısına II. Abdulhamit’in emriyle saat kulesi yerleştirilmiştir. İşgal yıllarında ahşap kısımları yanan kule Cumhuriyet devrinde yeniden onarılarak Kızılay Binası olarak kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu röportaj 4850 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR